Perfect džob?

perfect job

Niekto raz v minulosti poznamenal, že „Nie je všetko zlato, čo sa blyští“, a keďže to bola pravda pravdúca, stalo sa z tejto vety známe príslovie. A musím uznať, že na toto príslovie myslím v poslednej dobe skoro každý deň. Hlavne vtedy, keď prídem vyfľusnutá domov, vyšťavená ako citrón na centrifúge, schopná sa len vyvaliť na gauč a čumieť na programy, pri ktorých netreba veľa rozmýšľať.

Poznáte ten pocit, keď počúvate o živote niekoho iného a vravíte si, že by ste s ním ihneď menili? Tak vám poradím, že predtým, než dospejete k tomuto záveru, skúste najprv zistiť, ako to u spomínanej osoby vyzerá naozaj. Tak skúsme malé cvičenie. Chceli by ste vymeniť svoju prácu s tou, ktorú vykonáva táto mladá žena?

Je to mladá šikovná žena, ktorá pracuje na IT oddelení v úspešnej medzinárodnej firme. Pôsobí v rámci globálneho tímu, ktorého hlavná zložka sa nachádza v Nemecku, a niekoľko členov pracuje z rôznych kútov sveta. A naša známa pracuje priamo zo svojej domoviny, zo Slovenska. Spoločnosť sídli v business budove, ktorá je prepojená s nákupným centrom, kam sa dá kedykoľvek vybehnúť na nákupy. Priestory firmy sú moderne zariadené s nádherným výhľadom na centrum mesta. V jednej časti sa dokonca nachádza oddychová zóna, v ktorej sa dajú zahrať rôzne hry slúžiace na odreagovanie sa od práce. Globálny tím, ktorého je súčasťou, je zodpovedný za všetky procesy, ktorými sa riadia zamestnanci po celom svete, komunikujú, schvaľujú a pomáhajú pri rozhodovaní regionálnym IT aj business tímom, zúčastňujú sa na veľkých projektoch, ktoré menia chod celej spoločnosti.

To všetko znamená, že ako členka tohto tímu, zastáva významnú pozíciu, a preto ju kontaktuje množstvo ľudí a žiada ju o radu. Predsa záleží na jej názore, a niektoré zmeny musia dokonca prejsť jej schválením. Stretávanie sa s rôznymi významnými osobnosťami z firmy jej spravilo meno v rozličných kruhoch, a preto sa na ňu často obracajú ľudia z rôznych oddelení, aby s ňou prekonzultovali dané problémy. Ak takto pôjde ďalej, má naša žienka možnosť dostať sa na vyššie a ešte zaujímavejšie miesta. Medzi jej časté pracovné aktivity patria aj služobné cesty do Nemecka (a občas aj do iných krajín). Na letisko ju vždy odvezie a z letiska privezie taxík. Ale nie len taký obyčajný, väčšinou je to nejaký typ Mercedesu s koženým interiérom a profesionálnym šoférom v obleku. Na služobke prebýva v peknej hotelovej izbe. Po robote má možnosť objavovať krásy mesta, jedlá v rozličných typoch reštaurácií a pobehať obchody ponúkajúce tovar, ktorý doma nie je v ponuke. Za služobnú cestu sa dostávajú aj diéty a vreckové, a tak má možnosť privyrobiť si čo-to k výplate. A keď je reč o plate, nuž nemá sa na čo sťažovať. Veľa ľudí na Slovensku jej len môže ticho závidieť. Dokonca sa má až tak dobre, že si s priateľom kúpili byt, skoro v centre mesta, a celý si ho zrekonštruovali podľa vlastných predstáv. Jednoducho, priam rozprávkový život!

No čo poviete, menili by ste? Ak áno, nečudo, veď to znie ako perfektný job. Alebo nie? Preto ma, prosím, nechajte predstaviť vám aj opačnú stranu mince a ukázať vám, ako to vidí a cíti samotná mladá „úspešná žena“. Teda ja 😉

Práca v globálnom tíme je naozaj parádna, pretože ma veľa naučila, a to nielen z pracovného, ale aj z psychologického hľadiska. No koniec koncov to celé aj tak dopadlo v môj neprospech. Nahádzali na mňa kopu vecí, ktoré mám vždy od tej chvíle na starosti s tým, že ak mi to nevyhovuje, nech kľudne poviem a niečo sa s tým urobí. Tak som sa už niekoľkokrát ozvala, čo mi však prinieslo iba väčšie množstvo práce. Komunikácia z druhej strany bola vedená nasledovným štýlom: „Aha, máš toho veľa? No jasné, to chápem. Skúsme s tým teda niečo spraviť. Hmmm…tak toto by si nemusela mať na starosti a možno ani toto… Ale inak je tu jedna vec, no možno aj dve, ktoré by sme potrebovali, aby boli vedené tebou, lebo ty sa v tom vyznáš a naozaj vieš jednať s ľuďmi. No a vlastne všetci ostatní kolegovia sú tiež veľmi zahltení prácou, a preto by si mohla skúsiť ešte chvíľu zvládnuť aj to ostatné. Tak maj pekný deň a keby niečo, kedykoľvek daj vedieť.“ Bohužiaľ, nestihnem zo seba ani vydať hlásku, keď už v telefóne počujem, že daná osoba so mnou už nemá čas komunikovať a do ucha mi zbesilo pípa tón s jasným odkazom „Ten druhý už položil, zlož už konečne!“

A tak píšem o mojej situácii aj emaily na kompetentných, len tie akoby chodili do čiernej diery. Ohľadom dôležitosti vášho názoru si treba uvedomiť, že ste aj tak vždy len fackovací panák a posledná či predposledná súčiastka v zamestnaneckom (manažérskom) reťazci, pretože keď už konečne má dôjsť k určitému rozhodnutiu, skoro vždy vyhrá ten nad vami a váš názor sa úplne odignoruje.

Keď máte niečo na starosti, potom vás čas od času ohľadom toho kontaktujú rôzni ľudia, a keď je to niečo významnejšie, začne ich byť celkom (až otravne) dosť. Ale rady si pýtajú málokedy, väčšinou sa jedná o žiadosti typu „Sprav to“ alebo „Daj všetkým vedieť“, alebo „Sprav to do vtedy“, alebo lepšie „Sprav to, daj všetkým vedieť a nech to máš dovtedy spravené“. Ak ste šikovní, zruční a rýchlo sa učíte, nikdy to nedávajte do pozornosti na sto percent. A hlavne nie v korporácii. Pekne to dávkujte, ale nikdy to s dávkami neprežeňte. Pretože sa utopíte v záplave úloh, ktoré na vás všetci s radosťou nahádžu.

Nuž a pri takomto pracovnom vypätí sú mi tie pekné veci v mojej práci, úprimne, na dve veci. Na nakupovanie a oddychovú zónu mi neostáva skoro žiadny čas, keď sa od počítača ledva pohnem aspoň na toaletu. A služobky sú to isté, len o trochu horšie. Prečo? Pretože sa ešte aj tváriť musíte, keď sa so všetkými stretávate osobne. Chodievam každý večer s hlavou veľkou ako vzducholoď na hotel a som rada, že sa môžem hodiť do postele.

Nuž tak mám aspoň ten plat, ktorý by vraj mohol byť predmetom závisti. Ale ako rýchlo naskočí každý mesiac na účet, tak rýchlo sa aj z neho vyparí, keďže dlžoby za byt a úvery s ním spojené pohlcujú väčšinu každomesačných príjmov. A tak každý mesiac riešim otázku, ako vyjsť s tým, čo mi ostane na živobytie.

Viem, že sú ľudia, ktorí si žijú oveľa horšie ako ja, ale na druhej strane sú ľudia, ktorí si žijú oveľa lepšie ako ja. Každá vec má minimálne dve strany a väčšinou nie je iba čierna a biela. Každopádne chcem len poukázať na to, že čo väčšina ľudí môže považovať za niečo úžasné, úžasným byť v skutočnosti vôbec nemusí. A tak skúste vždy získať informácie z každej strany, nech dostanete kompletný 3D (ak nie priam x-D) obraz danej veci. Potom sami môžete posúdiť, či by vás to spravilo šťastnými, alebo by ste od toho radšej dali ruky preč. Či vás to zlato bude robiť šťastnejšími, alebo vás svojou ťarchou zloží k zemi.

Facebook Comments
Written By

Som človek s chuťou žiť a spoznávať všetko, čo život ponúka. Milujem spoločnosť, ale aj chvíľky sama so sebou. Najradšej som v prírode, a medzi moje najobľúbenejšie veci, ktoré kreslím a maľujem a pozorujem patria stromy, kvety a obloha. Najviac ma vie nadopovať energiou, ak dakoho namotivujem k nejakému pozitívnemu činu. Neviem sa nasýtiť dobrodružstva a nových príležitostí. Ale som len snílek, zacyklený v kolobehu moderného konzumného života tráviaci minimálne 8 hodín denne pred počítačom. Ale nikto mi nemôže zakázať...zakázať mi snívať. A seeen sa mi v náááádej meníííí. ;)