Booklist na víkend: Sedmokrásky z Klasiky

sedmokrásky

Než sme prišli na scénu my (a teraz hovorím o nás všetkých, nie len o našom magazíne), svetom sa prehnalo sedmoKRÁSOK mnoho. Aj tým literárnym. Ak ťa ťahá otvoriť knihu, ale nevieš, kde začať, skús jednu z nášho výberu. Lebo tieto ženy, či už boli karieristky v nesprávnej dobe, alebo sa na nich spoliehala celá rodina v zlých časoch, boli sedmoKRÁSKY ako lusk. A ešte k tomu aj inšpiratívne.

Anna zo zeleného domu od Lucy Maud Montgomery

giphy

Príbeh siroty s obrovskou dávkou fantázie a podrezaným jazykom si musí obľúbiť hádam každá z nás. Anna je hrdinka, ktorá nám vo svojom príbehu dokazuje, že hlavné je mať rozum, vzdelanie, osobnosť, guráž, že sa nesmieme vzdávať svojich snov, že je dôležité v živote nájsť svoju spriaznenú dušu (a nemusí byť jedna), že sa nesmieme hanbiť za to, kto sme, a že s láskou a dobrým srdcom dokážeme naozaj všetko. Tie, ktoré trápia ryšavé vlasy a pehy alebo to, že vždy vyčnievate z davu a ľudia vás považujú za „trochu zvláštnu“, nezúfajte. Vždy sa nájde nejaký ten Gilbert, ktorý vás bude ťahať za vrkoče, lebo budete proste iná ako všetky tie vysolárkované fitnesky. A keby náhodou nie, vždy sa môžeme ísť vzdelávať a staviť to na kariéru a samostatnosť.

 

Jana Eyrová od Charlotte Bronte

Ďalšia nezávislá sirota, ktorá to svetu a chlapom dáva vyžrať. Nevadí, že je Jana od detstva terorizovaná svojou tetou a jej rozmaznaným synáčikom, že vyrástla v sirotinci, kde malé dievčatko bolo menej ako šváb, že je škaredá a nemá takmer žiadne šance na vydaj. Jana je múdra, vzdelaná, úprimná, zásadová a nedá sa rozhodiť ani takým charizmatickým mužom, akým je Edward Rochester. A to sa mu na nej páči. Takže, sedmoKRÁSKY, nevadí že nie sme 90/60/90, hlavné je, čo máme v hlave a že nepadneme na zadok zo žiadneho chlapa. Iba žeby áno.

7619247

Malé ženy od Louisa May Alcott

little

Štyri sestry, štyri odlišné osobnosti, štyri príbehy. V Meg sa uvidí každá žena, ktorá túži po rodine a vlastnej domácnosti. Nepotrebuje bohatstvo (aj keď by sa jej pár drobných navyše zišlo), lebo ten pravý poklad vidí vo svojom manželovi a deťoch. Jo je zas iný kvietok. Je to prototyp nezávislej ženy, ktorá sa chce starať sama o seba aj o svojich blízkych, nepotrebuje po svojom boku muža, pretože je dostatočne talentovaná, aby sa o seba vedela postarať sama. Okrem toho sa v Jo určite vidí každá nádejná spisovateľka a slobodná duša. Beth je odrazom tých z nás, ktoré sú ustráchané, nepotrebujú pozornosť, jediné, po čom túžime, je, aby boli všetci šťastní, aby sme mohli pomáhať a všetci nám pri tom dali pokoj. Iba žeby nám niekto daroval piano. A mačiatka 😉 Ako posledná je na rade Amy, žena, ktorá od mala vie, čo chce, a robí všetko preto, aby to dosiahla. Netúži vydať sa z lásky, ale vydať sa dobre. A nikto jej v tom nezabráni (dnes by sme ju nazvali zlatokopka). Lebo to nie je, ako zmieriť sa s nosom, aký vám narástol.

Pýcha a predsudok od Jane Austen

Elizabeth je ďalšia zo žien, ktorá je nad vecou. Pletky a intrigy v jej okolí sú jej na smiech, vydajachtivosť jej sestier a matky je jej proti srsti, na plesy sa chodí zabávať a nie baliť potenciálnych manželov, navyše o svojom pohlaví zmýšľa triezvo a bez príkras. Vydať sa chce len z lásky, majetkové pomery sú jej ukradnuté. Ale aj napriek tomu, že sa pýši svojím bystrým rozumom, dokáže jej popliesť hlavu fešák s peknými rečičkami a smutnými očkami. Nezažila to už každá z nás? A zatiaľ ten pravý len chodil okolo a potichu súdil každý náš krok. Elizabeth nás učí, že predsudky ešte nikomu nepomohli, že je dôležité mať svoju hrdosť, ale aj vedieť, kedy skloniť hlavu.

giphypride

Odviate vetrom od Margaret Mitchell

Scarlett O´Hara je fenomén. Tak egocentrická, sebecká a neodolateľná žena sa len tak ľahko nevidí (a nepíše). Je jej jedno, že ničí jedného muža za druhým, že chce ukradnúť manžela žene, ktorá ju považuje takmer za sestru, a že svojou tvrdohlavosťou a bezcitnosťou dokáže zničiť vzťah s mužom, ktorý jediný stojí za to. Odhliadnuc od všetkých týchto „nedorozumení“ by však Scarlett mala byť vzorom každej ženy. Lebo sa dokáže zaprieť a vie pracovať tvrdo ako kôň, lebo svoj hrdý chrbátik dokáže zohnúť pod ťarchou vojny a vie makať, aby už nikdy nemusela byť hladná a špinavá, ale hlavne kvôli jej legendárnej vete, ktorá by mala byť mantrou každej z nás: „Budem na to myslieť zajtra.“

scarlet

gif kredit: www.giphy.com

Facebook Comments
Written By

Susinnon je knihomoľka a beznádejná romantička, ktorá žije vo svojom svete zázrakov a potom o tom píše aj na svoj blog, ktorý sa volá (ako inak) Zuzanka v krajine zázrakov.