Iman & David Bowie: I will love you till I die, I will see you in the sky

iman&bowie

Milé sedmoKRÁSKY, budem pre vás pripravovať články o kultových pároch a rozhodla som sa začať s asi pre mňa osobne najviac kultovou dvojicou – Iman a David Bowie.

Iman a David, dokonalé spojenie štýlu a sily osobností, grácie a neskutočnej energie.

A ako príbeh Iman a Davida začal? No, obaja vlastne začali až na druhý pokus. Bowie bol predtým, ako spoznal Iman, ženatý s Angie Bowie, glamrockovou cover girl 70-tych rokov. Iman mala za manžela vtedajšiu baseballovú hviezdu Spencera Haywooda.

Legenda tvrdí, že Bowie a Iman dal dokopy ich kaderník. Keď David prvýkrát uvidel Iman, povedal, že to bola láska na prvý pohľad. Rozhodol sa pozvať ju na popoludňajšiu šálku čaju (i keď sa jej priznal, že čaj vôbec nepije a nakoniec si objednal kávu :)). Začiatok svojho vzťahu utajovali dosť dlho a aj ich sobáš prebehol v tajnosti, kde inde ako vo Švajčiarsku (Švajčiarsko sa zdá byť krajinou stvorenou pre tajné veci – nájdete tam napríklad hrob Coco Chanel a dlho tam v súkromí a ďaleko od hučiaceho davu žila aj Audrey Hepburn).

Od ich tajného sobáša vo Švajčiarsku sa tento pár už nerozdelil. Iman si dala na pamiatku svojho manžela vytetovať na členok obrázok noža (pre uvedenie do kontextu pre ne-Bowie fanatikov: David Bowie, vlastným menom David Jones, si zmenil meno na Bowie podľa typu noža). David zase v interview s americkým novinárom Simonom Witterom v roku 1995 na otázku, čo je preňho najväčším úspechom v živote, odpovedal: „To, že som sa oženil s Iman.“ Keď Witter upresnil svoju otázku a povedal, že úspechom myslel úspech v hudobnej kariére, Bowie svoju odpoveď nezmenil. „Na ničom inom nezáleží,“ odpovedal.

Obaja vedeli, že ich vzťah je pre nich tou najdôležitejšou vecou v ich živote, preto ho dobre strážili a pestovali. Iman vo viacerých rozhovoroch prezradila, čo je vlastne tým dobre stráženým tajomstvom ich vzťahu. „Je to otázka uvedomenia si osobného a verejného. Nikdy sme nepozývali novinárov ani fotografov k nám domov, nikdy sme nemali doma ani len spoločné fotenie. Áno, verejne sme boli známe osobnosti a prezentovali sme sa tak. Keď sme ale prekročili prah dverí, už tomu tak nebolo.“

Vzájomne sa ako dvojica úplne dopĺňali, David získal pri Iman cit pre oddeľovanie práce od osobného života a Iman sa vďaka Davidovi mala možnosť rozvinúť ako silná osobnosť.

Túto kultovú dvojicu začiatkom tohto roka ale zasiahla smutná správa, David svoj osobný boj s rakovinou neprežil. Iman sa tesne po jeho smrti úplne utiahla do súkromia a je to len pár dní, čo ju média zachytili na verejnosti. So svojím manželom sa pri príležitosti jeho 69-tych narodenín, ktoré Bowie oslávil tesne pred svojím odchodom, rozlúčila tak, ako sa lúčia ozaj spriaznené bytosti: „I will love you till I die, I will see you in the sky, happy birthday Mr. Bowie.“

Facebook Comments
Tags from the story
, , ,
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.