Ako sa nezblázniť v home office

home office

Home office, inými slovami práca z domu, už dnes nie je ničím výnimočným ani nevídaným. Niektorí ho preklínajú, iní ospevujú. V čom sú teda výhody/nevýhody? To ma zaujímalo tiež, než som si zvolila pracovať z pohodlia nášho útulného bytečku :) Moja práca samozrejme spočíva v práci na PC – výhodou je, že si ho stačí len zbaliť do tašky a môžem ísť kamkoľvek ma napadne (už len té peňáze mi k tomu chýbajú ).

Než som začala robiť doma, trochu som sa obávala, ako to budem zvládať, lebo skúsenosti ľudí, ktorí už pracovali doma niekoľko rokov, neboli veľmi povzbudzujúce. Každý vám povie, aká je to bomba, lebo ste si pánmi vlastného času, pokiaľ ide o rozvrhnutie práce v rámci dňa – čo sa mňa netýkalo. Nakoľko nepracujem na živnosť, musím byť väčšinu času online zároveň s mojimi kolegami v kancli. Takže už dopredu som vedela, že žiadne vyspávačky ani flákačky mi v tomto smere nehrozia. A ako si tak spomínam, tak som iné pozitíva veľmi nepočúvala.

Musíš si spraviť nejaký harmonogram, aby ťa nič nerozptyľovalo a dokázala si sa sústrediť na prácu.“

Musíš sa skrátka donútiť sedieť na tej stoličke, no keď si doma, je to ťažké, lebo ťa všetko rozptyľuje.“

Musíš chodiť pravidelne von, inak sa z teba stane domased.“

Keďže prichádzaš o socializáciu v rámci pracovného kolektívu, musíš sa stretávať s inými ľuďmi, aby ti nehrablo z toho, ako len tráviš čas doma, so sebou, s počítačom a svojimi myšlienkami.“ 

Po čase mi z práce doma prepínalo, tak som si musel zriadiť kancel aspoň u rodičov.“

Po siedmich mesiacoch práce z domu sa teda podelím o to, ako sa to dá zvládať úplne s prehľadom Základom úspechu je skutočne si ten spomínaný denný harmonogram vytvoriť. Áno, mohla by som vyspávať do 9:00 a trčať za počítačom do 17:00, ale načo? Keď začnem pracovať v čase medzi 6:00 – 7:00, viacej mi to páli – spravím viac. Skončím najneskôr o 15:00 a mám ešte polku dňa na to, aby som mohla tráviť čas tak, ako uznám za vhodné (čas na socializáciu ). Základom však je správať sa ráno tak, akoby ste šli do práce do skutočnej kancelárie. Teda odložiť budík max. o 15 minút (však to všetci poznáme ;)), vymeniť pyžamo za iný odev, vykonať rannú hygienu. Potom treba poriadne vyvetrať v celom byte a následne sa môžete presunúť so zaliatou kávou/čajom vedľa do obývačky (alebo iného vyčleneného priestoru) k počítaču.

Po kontrole ranných mailov a rozvrhnutí práce na celých 8 (niekedy aj viac) hodín začínam makať. Nezvyknem raňajkovať hneď zrána, takže prvú pauzu využívam na krátke raňajky a znova sa vrhnem do práce. Áno, dôležité je robiť si prestávky! Nemusia byť pravidelné, ale pri práci s PC sú obzvlášť žiadané. Týmto sa zároveň dostávam k takej dvojsečnej zbrani, lebo na jednej strane pomôže prestávka uľaviť na chvíľu očiam a uvoľniť myseľ. Na strane druhej však môže byť tým spomínaným rušivým elementom. Preto treba čas na prestávku využiť efektívne.

Ja pri práci napríklad spravím pár drepov, klikov či 10 minút stepujem na stepperi, čo o. i. prospieva k dobrému prekrveniu hlavy – pamätajte, je dôležité robiť aj iný pohyb ako len sedenie na stoličke. Súčasne tak môžete tiež ušetriť peniaze aj čas po práci vo fitku V rámci pauzy si tiež zvyknem zaliať kávu, dať malú desiatu, prípadne idem naložiť práčku či utrieť prach. Musia to byť skrátka drobné veci, ktoré nezaberú veľa času, ale na chvíľu vás oslobodia. Robiť si prestávky v kancelárii je oveľa ťažšie – môžete sa rozptýliť článkami či videami na nete, no nie ste tam sami. Pozerá na vás šéf a vy predsa nechcete, aby vás upodozrieval, že sa flákate. Plus ak máte kopu roboty, môžete v kancelárii cítiť nátlak a povinnosť postíhať každý deadline.

Pri prechode z kancelárie do domáceho prostredia mi chvíľu trvalo, kým som prišla na to, že sa kvôli bežným pracovným záležitostiam neoplatí stresovať – škodíme si tým sami, klienti na projekty počkajú tú hodinu navyše (čo už majú robiť?), nie sme predsa roboti. Pokiaľ teda k svojej práci pristupujete zodpovedne, malé pauzičky si skutočne zaslúžite, aby vám nehrablo. No a pri home office to platí dvojnásobne, aby ste tú svoju domácu kanceláriu časom neznenávideli.

Mimochodom, taký home office neovplyvňuje len vás, ale aj toho, s kým žijete. Takže ak to nezvládnete, strašiak menom „ponorka“ (a to priam gigantická!) by sa mohol vynoriť kedykoľvek a narušiť ten ostrov pokoja od všetkého a všetkých, ktorý má domáce prostredie s milovaným človekom predstavovať. Nesmiete nadobudnúť pocit, že ste stále v práci – musíte sa to naučiť od seba oddeliť!

Toto všetko prispieva k tomu, aby mi ten pracovný čas ubehol skutočne rýchlo. Necítim sa unavená či z práce doma frustrovaná a po prepnutí do popracovného módu si spokojne môžem ísť vychutnávať krásny deň

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Nezvyčajne tvrdohlavá ženská s nezameniteľným úsmevom. Vo voľnom čase, ktorého sa snaží vytvoriť si dostatok, sa venuje zelenej strave, vypeká metále, fláka sa po koncertoch alebo sa zašíva v knihách.