Ako som rok žila v New Yorku

428504_4683950216037_1614920761_n

Písal sa rok 2012, ja som nastúpila do prvého ročníka magisterského štúdia do BA a presťahovala sa k frajerovi. Po pár mesiacoch som zistila, že škola je na prd a frajer je psychopat. Houston, máme problém. A tak som odišla robiť au pair do New Yorku. Báť som sa nebála, lebo nebolo iného východiska. Keď som sa nechcela nervovo zrútiť v 23-och rokoch, toto bolo ideálne riešenie – zavrieť dvere a pozametať si v celej chalúpke (mojej hlave). Mala som štátnice z angličtiny, ale keď som tam prišla, tak som síce rozumela všetko, ale ako hovoriť, aby som nevyzerala, akoby som práve užila diazepan?! To je problém našich škôl na Slovensku. Sedíte na tých hodinách, počúvate, čítate a usmievate sa, ale nerozprávate. Konverzácie som mala v maturitnom ročníku, po 10 rokoch učenia sa anglického jazyka.

602510_4684051658573_256173847_n

No, New York! Hmmm… Žila som asi 20 minút autom od Manhattanu, ale keďže vieme, že autom sa na tento ostrov nechodí, vlakom to bola hodina. Každý víkend západná 34 street medzi 6 a 7 avenue – Penn station a slávna Madison Square Garden. Za rohom sme si dali s babami kávu, teda pardón Starbucks, a už sme sa cítili ako herečky z filmu Sex v meste. Prvé tri mesiace, ako turistky, sme New York milovali. Tie svetlá, ten rušný život, to, že máte neobmedzené možnosti (okrem tých finančných) vám dávali pocit, že vám patrí svet. Myslela som si, že už šťastnejšia nemôžem byť, ale moja hosťujúca rodina ma udržiavala pri zemi, ale to je iný príbeh (možno v sekcii, čím by som nechcela byť 😛 ).

Každý týždeň bol iný, ale dokola sa točili párty do 4 – pol 5 rána, čo je rekord na USA, lebo tu sa podniky zatvárajú už o 2 ráno. Hneď po dvoch mesiacoch som zažila hurikán Sandy. Museli sme odísť z domu, lebo sme nemali elektrinu, a tak sme sa schovávali dva týždne u americkej starej mamy. Zima bola otrasná. Slnko som videla sporadicky, nanajvýš raz za mesiac. Všetko bolo sivé, špinavé, smutné. Bezdomovci schúlení v klbkách si mrmlali popod tie „hipsterské“ fúzy a ja som si tam pripadala stratená.

Po troch mesiacoch som sa stala Newyorčankou. Už sme nechodili s hlavami hore, aby sme videli Empire State Building alebo Chrysler Building, nechodili sme pomaly a pri každej známej budove z filmu sa nezastavili a neurobili si selfies. Začali sme hejtovať turistov, ktorí v strede chodníka zastavili a sto ľudí do seba zapadlo ako puzzle z dolar shopu. Time Square bol šialený, bola som tam len trikrát – raz na Broadway (Mamma Mia musical), raz na Vianoce, kde som stála na jednom mieste cca 27 minút, lebo nebolo kde sa pohnúť, a potom s našimi, keď ma prišli pozrieť.

Central Park? Pekný, ale milión ľudí všade, stalo sa, že sme si nemali kde dať deku. Ale na druhej strane popri týchto hejtoch musím povedať, že sa tam robia akcie, ktoré sú naozaj skvelé. Zúčastnili sme sa waterfightu, kde prišiel, kto chcel, doniesol si fľaše s vodou, vodné pištole a všetko, čo sa dá použiť, a viac než 10 tisíc ľudí sa naháňalo a polievalo vodou. Jar a leto bolo lepšie.

944373_4684010177536_135643215_n

Skvelá bola stránka „tour4fun“, kde môžete nájsť rôzne výlety do okolitých miest. My sme takto s babami boli v Bostone, Niagara Falls, prešli sme Baltimore, Washington DC., Philadelphiu… a to za pár dolárov. New York vám ponúka všetko, od jedla z rôznych krajín (aj slovenská kuchyňa v Queense, kde je česko-slovenský bar, a dokonca aj slovenská koliba), cez rôzne podujatia, koncerty, festivaly, môžete stretnúť Leonarda Di Capria a piť s ním pri jednom stole, ako sa to podarilo mne (btw. nemám ho rada, lebo bol veeeľmi namyslený), alebo môžete vidieť viac než 14 miliónov ľudí a najrôznejšie kultúry sveta.

1938990_10201409745864902_457947864_o

Aj keď ja mám radšej západné pobrežie, odporúčam navštíviť New York. Letenky zoženiete už od 300 eur, hotel najlepšie v Queense, niekde blízko metra (Pan American Hotel je veľmi pekný a pomerne lacný v porovnaní s hotelmi na Manhattne), a stačí vám na to 10 dní, aby ste pochodili všetky atrakcie a videli to, čo v New Yorku vidieť a zažiť musíte.

Posledná rada na záver – po chodníku, do metra, kdekoľvek chodievajte po pravej strane, vyhnete sa tak narážaniu do ľudí, a ak si kúpite tričko „I love NY“, začnite ho nosiť až na Slovensku 😉 

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Rada maľuje, tancuje, píše, hrá na klavír a cestuje. Momentálne žije na opačnom konci sveta, ale vždy vie, kde je jej domov.