Keď sa kamarát rozhodne odísť z vášho života v záujme „vyššieho dobra“

kamoš

Priateľstvo medzi mužom a ženou – existuje vôbec? Zo skúseností vlastných, ale aj z rozprávania iných mi vyplýva, že to väčšinou končí dvoma spôsobmi: 1) buď sa veci vyvinú tak, že si tí dvaja pomaly viac nevedia prísť na meno, alebo 2) sa rozhodnú zariskovať a posunúť svoje priateľské puto na vyšší level. Existujú aj prípady, kedy sa chlap so ženskou stále stretávajú, vychádzajú, trávia spolu veľa času…a tvrdia, že majú viac-menej súrodenecký vzťah. Nakoľko je toto tvrdenie pravdivé, to už musia vedieť zúčastnené strany. Len či náhodou neklamú sami seba…

Denne stretávame ľudí, komunikujeme – niekedy ide o bezduché, inokedy o zmysluplné rozhovory; nadväzujeme vzťahy – niektoré potom prerastajú do skutočných priateľstiev či lások. Určití ľudia sú však predurčení na to, aby vo vašom živote zotrvali len na chvíľu. Zohrajú svoju úlohu a zanechajú akúsi stopu, ktorá sa tiež podieľa na formovaní, smere a podobe vášho života. Takúto úlohu v mojom živote zohral aj istý člen mužského pohlavia, nazvime ho pracovne Slavo, ktorého som stretla asi pred 11 rokmi (kriste, ten čas tak letí!).

Spoznala som ho vtedy cez niekoľkých ľudí, štýlom môjho otca brata koňa pes… Čo je však dôležité, že sme našli spoločnú reč a postupne sme si začali veľmi dobre rozumieť. Viedli sme mnoho „prudko filozofických“ debát, ktorých podstatu už dávno poznačil čas. No pamätám si, ako sme sa spolu perfektne cítili. Jedného dňa však stretol dievča a vzťah, ktorý sme spolu mali, sa zrazu zmenil.

A to najmä preto, lebo niekde medzi tým, ako sme spolu trávili neskutočné hodiny a čerpali sme pozitívnu energiu jeden od druhého, sa moje city zrazu začali akosi pomaly meniť. Uvedomila som si to, až keď bolo neskoro. No nemala som v pláne zasahovať či akýmkoľvek spôsobom vstupovať do jeho nového vzťahu ani mu/jej robiť naprieky. Bola som úprimne rada, že si niekoho našiel, lebo vidieť ho znova šťastného bolo skvelé!

Ako svojej spriaznenej duši som sa mu však musela, čisto zo sebeckých dôvodov, so všetkým zdôveriť, lebo som to nechcela v sebe dusiť. Nie, nepomáhalo vykecať sa kamoškám. Ani nechať to voľne visieť niekde vo vzduchu nie je najlepšie riešenie. Bude vás to prenasledovať ako tieň, ktorý vás občas dobehne, nebodaj predbehne. Preto, milé Sedmokrásky, je niekedy lepšie isté veci vysloviť nahlas, aby proste mohli odísť a človeka viac netrápili. Aj za cenu toho, že sa všetko pokazí. V podstate riskujete, lebo neviete, ako to dopadne. No ale ako to už potom len môže dopadnúť?

Šanca, že vám dotyčný city opätuje, je zjavne mizivá, vlastne nulová. Začal predsa nový vzťah! Keby o vás stál a považoval sa za chlapa (pretože sa nájdu aj takí mumáci, ktorí čakajú asi na spasenie, aby sa vyslovili), už dávno stojíte po jeho boku ako jeho partnerka. Preto treba rátať s tým, že tým ešte chvíľu potrápite seba, ale aj jeho, keďže sa ho to týka. ALE zachovať sa čestne a vyjasniť si veci v akomkoľvek vzťahu je vždy to najlepšie riešenie! Hlavne sa k tomu treba postaviť triezvo; cítiť lásku k niekomu nie je zlé. Ale cítiť ju k nesprávnemu človeku je trápenie. A mne sa popravde po rozhovore s ním naozaj uľavilo a mohla som sa posunúť ďalej – čo sa aj stalo. Nič mi nebránilo nadviazať nový vzťah.

Môj vzťah so Slavom bol však v každom smere odsúdený k záhube. My sme si síce veci vyjasnili, problém však zotrvával na strane jeho partnerky, ktorá na mňa veľmi žiarlila. Na jednej strane sa jej nečudujem – cítila sa ohrozená a kto by bol OK s tým, keby sa jeho láska stretávala s platonicky zaľúbeným človekom? Hoci sme sa so Slavom stretávali už len veľmi sporadicky a aj to len v rámci partie, dostal sa do situácie, kedy si skrátka musel vybrať. A tak v dobe, keď som z jeho strany potrebovala podporu, mi s chladnou tvárou oznámil, že už si nemáme čo povedať a viac sa nebudeme stretávať. Samozrejme som sa najprv cítila nahnevaná, sklamaná, ukrivdená a podvedená. S odstupom času som však pochopila a odpustila – odpustenie mi pomohlo zbaviť sa tej gule na nohe, ktorá mi bránila v rozlete.

Nezabudla som, ale radšej spomínam na tie pekné veci. A úprimne ma teší, že tí dvaja to spolu ťahajú stále. Náš kedysi blízky vzťah teda nepadol za obeť úplne zbytočne :) Zároveň som za to všetko vďačná, lebo aj táto skúsenosť prispela k tomu, aby som sa dostala tam, kde som dnes. 

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Nezvyčajne tvrdohlavá ženská s nezameniteľným úsmevom. Vo voľnom čase, ktorého sa snaží vytvoriť si dostatok, sa venuje zelenej strave, vypeká metále, fláka sa po koncertoch alebo sa zašíva v knihách.