Ach, tie citáty…

citáty

Pri písaní ďalšieho článku som sa nevedela rozhodnúť, na akú tému bude. Tak som to zariadila nejak takto: keď sa nevieš rozhodnúť čo a ako, nechaj veci voľne plynúť a cesta sa ti sama ukáže. A hľa, jedného rána som listovala FB nástenku a zbadala som príspevok v podobe citátu, nad ktorým sa mi rozum zastavil…

V poslednej dobe totiž v rámci sociálnych sietí pozorujem výraznejší výskyt motivačných citátov od výmyslu sveta. Občas sa medzi nimi nájdu aj rôzne anonymné citáty ľudí, ktorí – ako sa zdá a hovorí – v riti boli, hovno videli. Takíto ľudia asi majú potrebu byť pre iných inšpiráciou, vychŕlia teda do sveta nejaké svoje pseudomúdra, nad ktorými sa asi ani veľmi nezamysleli. „Múdru“ myšlienku navyše podporia aj nejakým motivačným obrázkom – veď to musí pôsobiť vierohodne. A potom stačí už len čakať na lajky či zdieľania, ktoré mudrlantovi poskytnú útechu, že v tom svojom svete plnom „skutočnej pravdy“ nie je úplne sám. I tak sa stalo, že som na jednej stránke nemenovaného ženského časopisu nedávno čítala toto:Necvičím na to, aby som bola zdravá. Cvičím preto, aby som nahá vyzerala fakt dobre.” 

V prvom momente som nevedela, či sa mám smiať, či plakať. Ak je toto jedno z tých mott, ktoré reprezentujú ducha dnešnej modernej doby a morálky… Však sa na to pozrime: žijeme v dobe, kedy každý hľadá lásku – a pritom nie je schopný milovať seba takého, aký je, ani nezištne dať inému zo seba len to najlepšie. Pravé šťastie predstavujú drahé materiálne vecičky, dovolenky, nehnuteľnosti a pod. Ľudia sa oháňajú čestnosťou a oddanosťou, no pritom každý deň klamú nielen tých, ktorých „milujú“, ale hlavne sami seba – ako sa však hovorí, lož má krátke nohy. Jasné, doba ide v každom smere dopredu a všetko sa mení, vrátane hodnôt a priorít. A ľudia žijú zjavne prirýchlo na to, aby sa na chvíľu zastavili a logicky zamysleli. Pokiaľ teda ide o citáty ako také, skúsme sa najprv zamyslieť nad ich podstatou a zmyslom a až potom ich lajkujme, zdieľajme, nechajme sa nimi viesť či motivovať.

Hore uvedený citát odzrkadľuje jednu stránku súčasného ponímania sveta a života. Vypovedá žiaľ o plytkosti a povrchnosti modernej doby, v ktorej nevládne rozum, ale pekné zadky, predky, štíhle drieky a veľké svaly. Vonkajšia krása je zjavne dnes najvyššou hodnotou a cvičenie či zdravý životný štýl sú proste cool. Nejde o to robiť čosi dobré pre zdravie, ale robiť to, lebo je to trendy (ale trendy boli kedysi aj crocsy; dnes sú trendy napr. farebné glitre vo vlasoch pripomínajúce lupiny). Kto nebehá, nechodí do fitka, nestravuje sa zdravo, ten skrátka nekráča (či skôr nejogginguje?) s dobou.

S bežcami, cyklistami, korčuliarmi a ľuďmi s taškami na cvičenie sa v ostatnom čase snáď roztrhlo vrece. Každý chce hlavne vyzerať dobre, lebo všade vidieť samých krásnych ľudí. Príslušníčky nežnejšieho pohlavia s prdelami a nohami akoby každá bola fitneska; mužské osadenstvo zas s ramenami akoby šli robiť konkurz na Hulka. Vo svete plnom takejto jednotvárnosti sa najmä mladí ľudia, nehovoriac o tínedžeroch, prestávajú od seba odlišovať a strácajú časť svojej výnimočnosti. Prechádzam sa po ulici a sledujem, ako mizne tá jedinečnosť a zaniká individualita; ľudia sa menia na akési klony zahľadené do seba, s nulovými hodnotami.

Milé sedmoKRÁSKY, ak chcete cvičiť, cvičte. Ale nerobte to z nesprávnych dôvodov (nehovoriac o tom, že normálne zmýšľajúci človek samozrejme nebude robiť nič na úkor zdravia). Cvičte v prvom rade preto, aby ste sa cítili sviežo, zdravo, plné energie a aby ste sa dokázali mysľou uvoľniť a následne zvládať každodenné situácie, ktoré vám život postaví do cesty. Načo povyšovať formovanie postavy nad tie hlavné výhody, ktoré cvičenie prináša? Cvičenie musí spôsobovať skutočnú radosť. Inak sa do neho budete musieť nútiť čím ďalej, tým viac, motivácia sa onedlho vytratí a vy po čase spadnete zas do starých koľají a budete so sebou nespokojné. Kľúčom je cítiť sa pri tom dobre a myslieť na to, že robíte dobre najmä pre svoje zdravie! Berte preto spevňovanie postavy či chudnutie skôr ako druhotnú motiváciu a pozitívny vedľajší efekt, ktorý napomôže k tomu vášmu sebavedomiu. No a pokiaľ ide o to, pri budovaní sebavedomia treba vychádzať hlavne z individuálneho postoja, osobných hodnôt a kvalít človeka. Práve vďaka nim, a nie vďaka podobe a tvaru telesnej schránky, môžeme dosahovať ciele, budovať svoje šťastie a byť úspešní.

Facebook Comments
Tags from the story
, , ,
Written By

Nezvyčajne tvrdohlavá ženská s nezameniteľným úsmevom. Vo voľnom čase, ktorého sa snaží vytvoriť si dostatok, sa venuje zelenej strave, vypeká metále, fláka sa po koncertoch alebo sa zašíva v knihách.