Ťažký život s úzkosťou

Processed with VSCOcam with b1 preset
Processed with VSCOcam with b1 preset

Určite poznáte vo svojom okolí niekoho, kto trpí úzkostnou poruchou. Áno, je to tá divná baba, ktorá skoro nikam nechodí, nerozpráva, vyzerá, že je non-stop vystrašená, zahrabaná v knihách, pri obede sedí sama, s knihou alebo so sluchátkami v ušiach, poprípade tam vôbec nie je. Možno touto poruchou trpí aj niektorá sedmokráska, ktorá sa pohybuje vo vašom okolí. A možno ste to práve vy. Opíšem vám pár situácií, ktoré vy zvládate s prehľadom, no pre „úzkostlivku“ je to hotová nočná mora.

Párty? Budem tvoj verný psíček

daria

Nech vás ani nenapadne, že by ste vytiahli úzkostlivku na párty a potom ju nechali niekde samú v kúte! Nie, ona sa nebude zoznamovať s novými ľuďmi! Nie, pre ňu to vôbec nie je príležitosť na flirt! Ona tam bude stáť (alebo sedieť), srdce jej bude búšiť až v hlave a bude sa potichu modliť, aby si ju nikto nevšimol, nedajbože, aby sa prihovoril a spýtal sa nejakú banalitu. Preto radšej bude chodiť všade za vami ako šteniatko a cítiť sa previnilo, že vám kazí všetku zábavu.

Zrušený plán = najlepšie, čo sa mohlo stať

emma

Ste dohodnuté s úzkostlivkou, že pôjdete niekam von, medzi ľudí. Niečo vám do toho však príde, tak jej zavoláte a smutne oznámite, že sa vaše plány zrušili. Dúfate, že úzkostlivka nebude plakať v kúte a preklínať vás, lebo sa na večer neskutočne tešila. URČITE! Len teraz sa pre ňu začína super večer! Oblečie sa do obľúbeného pyžama s Disney motívom, vytiahne sušienky a s úsmevom na tvári sa usalaší pred šiestu sériu Game of Thrones. Tento večer sa predsa len začal sľubne 😉

Trápna konverzácia… spred dvoch týždňov

gaga

Milé stretnutie. Povedali si zopár pekných viet, všetko v poriadku, až konečne…vypustila z úst pôvodne vtipnú poznámku, ktorá však vyznela trochu trápne. A odvtedy si v hlave prehráva rozhovor, skúša, aké by to bolo, keby povedala niečo iné. A čo by odpovedal on. Vždy, keď zaspáva, rieši, čo by mohlo byť inak. A keď to už vyzerá, že konečne je na trápnu chvíľu zabudnuté, znenazdajky sa jej mozog rozhodne, že po dvoch rokoch je vhodný čas pripomenúť si túto výnimočnú chvíľu, a len tak, uprostred cesty do školy/práce má úzkostlivka v hlave znova tú legendárnu vetu a na zvyšok dňa má vystarané.

Prekvapenieee!

surprise

Možno vás napadne, že by bolo super urobiť úzkostlivke tajnú oslavu narodenín. Len tak ju doviesť na nejaké miesto a tam na ňu vyskočiť s balónmi a konfetami a výkrikmi: „Všetko najlepšie!“ NIE! Zatiaľ čo iný človek by si túto chvíľu užíval a vyhrieval sa na výslní, úzkostlivka sa bude len trápiť. Znova to búšenie srdca, tvár v ohni, trápny pocit, keď nevie, čo má povedať, ako sa tváriť, stáť, či kam má odložiť ruky. Malá oslava v kruhu najbližších priateľov je to pravé, verte mi.

Neznáme miesto – peklo na zemi

anx

Pre vás jednoduchá situácia – máte vojsť do obchodu/reštaurácie/budovy, v ktorej ste nikdy neboli. Vy proste idete, vojdete a všetko je vybavené. Úzkostlivka nie. Pre ňu je to stresujúca situácia, ktorú nevie zvládnuť. Netuší, ako to v miestnosti vyzerá, keď vojde do dverí, netuší, čo na ňu čaká a do ktorej strany by sa mala pohnúť, kde sú únikové východy, aký systém na danom mieste funguje, kto od nej bude žiadať salto vzad… Preto jedáva na miestach dobre známych, na nové sa odváži jedine s ostrieľaným doprovodom.

Život s úzkostnou poruchou naozaj nie je jednoduchý. Možno si niekto povie, že je to hlúposť, veď to môže nejako prekonať, povedať si, že tie strachy sú iracionálne a hlúpe. Áno, my vieme, že naše strachy sú iracionálne. Vieme si odôvodniť, prečo je to hlúposť. No nevieme sa prestať strachovať či prekonať to. Takto proste funguje náš mozog. A verte mi, je to strašne vyčerpávajúce.

gif kredit: www.giphy.com

Facebook Comments
Written By

Susinnon je knihomoľka a beznádejná romantička, ktorá žije vo svojom svete zázrakov a potom o tom píše aj na svoj blog, ktorý sa volá (ako inak) Zuzanka v krajine zázrakov.