Milé sedmoKRÁSKY, v druhom pokračovaní Movielistu filmov o hudbe sa zameriame na filmy, ktoré sú trošku iné. Nejedná sa o klasické biografie hudobníkov. Niektoré z nich zachytávajú, aké je to byť oddaným fanúšikom. Iné vám pomôžu nahliadnuť do zákulisia a ďalšie zase spracovávajú tému tak jedinečne, že sa vôbec nedajú kategorizovať. Za pozretie stojí každý z nich. Tak si vyberte a ja vám prajem príjemné pozeranie
-
Detroit Rock City
Táto bláznivá komédia krásne a vtipne zachytáva, aké to je byť oddaným fanúšikom, keď ste teenager. Sú 70. roky a 4 kamaráti milujú kapelu KISS. Milujú ju až tak, že majú cover band. Keď jeden z nich získa lístky na legendárny koncert KISSu v Cobo Hall v Detroite, začína sa bláznivá jazda plná posadnutých matiek, dofetovaných kňazov, striptériek, diskofilov… Stane sa toho proste veľa :). Ak máš chuť poriadne sa zasmiať, tento film je pre teba.
-
Almost Famous
Keď som mala 16 rokov, počúvala som skoro výlučne hudbu zo 60’s: Jimi Hendrix, Fleetwood Mac, Janis Joplin, Led Zeppelin… Zažívala som prudké pocity nostalgie za dobou, ktorú som nezažila (dosť divné), a po ničom inom som netúžila, len sa preniesť 50 rokov dozadu, dať si kvety do vlasov a splynúť s hudbou, ktorá mala na mňa taký silný vplyv. Almost Famous presne zachytáva tento pocit. Cameron Crowe, režisér tohto filmu, ako 14-ročný chlapec náhodou získal možnosť písať pre Rollingstone Magazine a okrem iného urobil rozhovor s gitaristom Led Zeppelin Jimmym Pageom a jeho vtedajšou priateľkou Pamelou Des Barres (prvá groupie). Na základe tejto skúsenosti vznikol film Almost Famous a legendárna Penny Lane. Ak miluješ hudbu (a hudobníkov), určite si pozri.
-
CBGB
Tieto štyri legendárne písmenká asi poznáte všetky. Čo asi ale všetky neviete, je to, čo sa za nimi skrýva. CBGB bol legendárny klub v NYC a tieto iniciály znamenajú country, bluegrass a blues. Majiteľ klubu chcel totiž pôvodne country club, lebo však v New Yorku žiadne neboli . Celý príbeh tohto miesta, kde vystupovali medzi mnohými inými Blondie, Talking Heads, Lou Reed, Iggy Pop či Patti Smith, je v tomto filme zaujímavo a pútavo vyrozprávaný. Ak som vás dostatočne nenavnadila, rolu zľahka švihnutého (však inak by to ani nešlo) majiteľa hrá nedávno zosnulý Alan Rickman a.k.a Severus Snape a to už stojí za pozretie.
-
I’m Not There
Podľa môjho skromného názoru, jeden z najlepšejších filmov vôbec. Zaoberá sa ideou Boba Dylana. A keď som napísala ideou, mala som doslova na mysli ideou. Bob Dylan je totižto slávny pre svoj odmietavý postoj k médiám a filmom o sebe (viď. Factory Girl, kde je postava, ktorá je ním inšpirovaná, bez mena, aj keď všetci vieme, že si to ty, Bob). Tvorcovia tohto filmu si však poradili s vyhýbavosťou svojho objektu priam fascinujúco. Namiesto toho, aby jednoducho vyrozprávali jeho životný príbeh, natočili film, ktorý je rozdelený na 4 časti, ktoré reflektujú nielen obdobia z jeho života, ale aj rôzne časti americkej kultúry a folklóru, ktoré sú s ním spojené. V každej časti ho hrá niekto iný (Kate Blanchet, Richard Gere…) a každá časť má úplne inú atmosféru. Je to určite zážitok, ktorý ťa prinúti rozmýšľať.
-
Purple Rain
O Princovi som už písala TU. Jeho Purple Rain je veľmi rozporuplný film. Semiautobiografická snímka zachytáva Princa ako umelca na ceste na vrchol. Soundtrack a koncertné časti sú neuveriteľné a Princeovi priniesli Oscara. Problém je vo zvyšku: film je totiž dosť mizogýnne ladený a ženy nezobrazuje v najlepšom svetle (alebo skôr správanie mužských postáv k nim). Keď ho pozerám, snažím sa naň dívať ako na výpoveď doby a sústrediť sa na Princea v jeho najlepšej forme. Od jeho smrti sa o ňom popísalo dosť, ak ho nepoznáš, pozri si tento film a pochopíš, prečo ho volajú Purple King.
gifs: www.giphy.com