Musíme si pohovoriť o Beyoncé

beyonce

Na to, že keď Beyoncé vydá nový album alebo piesenku, sú jej plné internety, sme si už všetci asi zvykli. Čo ma však zaráža je, ako je u nás (možno len v mojom okolí) stále vnímaná. Ona aj to, čo púšťa von. Prekvapená som aj z pohľadov, keď poviem, že som z nej a z toho, čo robí, nadšená. Je pravda, že nevyzerám ako niekto, kto je jej fanúšikom, ale dobrá hudba, ktorá v sebe nesie posolstvo, je dobrá hudba, bez ohľadu na žáner či status. Queen B už dávno nie je popová hviezdička, ktorá nám z rádií spieva o tom, ako je „crazy in love“.

Posun naznačila už vo svojom predposlednom vizuálnom albume nazvanom Beyoncé. Aj keď sa v podstate jednalo o súbor videoklipov, vizuálne lákavých a blištiacich sa podľa očakávaní, jedna pesnička vytŕčala z radu. Bolo to video k Flawless, kde Bey zamixovala TED talk Chimamandy Ngozi Adichie nazvaný „We Should All Be Feminists“ (všetci by sme mali byť feministi). Táto prednáška bola neskôr spracovaná do knihy, ktorá je teraz okrem iného povinným čítaním vo Švédsku.

Dlho bolo ticho. Potom Beyoncé pred pár mesiacmi vypustila von Formation a neskôr Lemonade a svet vybuchol. Značná časť pozornosti paradoxne padla na neveru a všetci chceli vedieť, s kým ju to ten Jay Z podviedol. Absolútne nepodstatné a totálne mimo. Umelci často spracovávajú témy zo svojho života prifarbene. A keby aj nie a naozaj sa to, čo Bey na albume hovorí, stalo, je to stále jedno. Lemonade je totiž album so silným politickým odkazom, ktorý je v dnešnej dobe nesmierne dôležitý. Takže nechajme manželské krízy manželom. Témy, ktorých sa teda tieto dva počiny (Formation a Lemonade) týkajú, nie sú témy pop princezničky: afroamerická kultúra a kultúrne dedičstvo, feminizmus, afroamerické ženy, nevera, policajná brutalita. Výnimočné je aj samotné spracovanie. Niekedy len náznaky, inokedy vykričaná frustrácia, všetko podporené vizuálom, ktorý mrazí.

bw

Policajná brutalita páchaná na afroameričanoch podnietila vznik mnohých hnutí. Kto aspoň trošku sleduje, vie, že najvplyvnejšie je hnutie Black lives matter. Videom k pesničke Formation sa Beyoncé stala jeho aktívnou súčasťou. Ďalej pokračovala aj na albume Lemonade. V piesni Freedom vystupujú matky, ktoré držia fotky svojich synov, ktorých zavraždila polícia. Iné je čítať v novinách a iné je pozerať sa do očí matky, ktorá bezdôvodne stratila dieťa.

pol

Ďalšou dôležitou témou sú afroamerické ženy. Ako povedal Malcolm X vo svojej reči (ktorá je tu tiež zamixovaná): „Najnerešpektovanejšou osobou v Amerike je černošská žena. Najmenej chránenou osobou v Amerike je černošská žena. Najviac opomíjanou osobou v Amerike je černošská žena.“ Táto téma sa spája s témou nevery, ktorá tvorí niť tiahnúcu sa všetkými časťami. Vyrovnávanie sa s vlastným ženstvom, svojím kultúrnym dedičstvom a postavením, do ktorého nás tlačí spoločnosť, je vec, ktorú máme spoločnú všetky, bez ohľadu na farbu pleti. A keď vám jedna z najslávnejších žien, ktorej image nebol doteraz nič iné len samá dokonalosť, povie, že si prechádza tým istým, prináša to pocit súdržnosti a zadosťučinenia.

b

Beyoncé a jej tím podčiarkli toto všetko nádhernou poéziou mladej poetky Warsan Shire. Dcéra somálskych rodičov, narodená v Keni, od detstva žije v Londýne.

Jej poézia mrazí.

Here lies the body of the love of my life,/ whose heart I broke without a gun to my head./ Here lies the mother of my children both living and dead./ Rest in peace, my true love, who I took for granted,/ most bomb pussy, who because of me, sleep evaded./

Tne do živého.

I tried to change, closed my mouth more./ Tried to be soft, pretier./ Less…awake.

Je príliš skutočná.

I tried to make a home outta you./ But doors lead to trapdoors. A stairway leads to nothing.

Je krásna.

I think of lovers as trees/ growing to and from another. / Searching for the same light.

Je úprimná.

Why can’t you see me? Why can’t you see me?/ (Why can’t you) Why can’t you see me?/ Everyone else can.

A prevedie vás celým albumom.

Nejdem písať o pesničke za pesničkou. Lemonade je album, ktorý si musíte pozrieť a prežiť samé. Ak ste tak ešte neurobili, klik TU. To, čo som vám chcela povedať, je, že Beyoncé je umelkyňa s jasným posolstvom, hrdá feministka, žena, ktorá dokáže odpúšťať a ktorá je hrdá na svoje kultúrne dedičstvo, a tiež žena, ktorá si uvedomuje váhu svojho slova a nebojí sa ho použiť pre dobrú vec. Milé sedmokrásky, skúste sa pozrieť za (nie až tak) nablýskaný povrch do hĺbky a možno v Lemonade nájdete aj samé seba.

Facebook Comments
Tags from the story
, , ,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?