Ettin Občasník: Obávané slovo „feminizmus“

ettin občasník

Odmalička ma vedela vytočiť jedna veta: „To nie je pre dievčatá, to je len pre chlapcov.“ Ako malá som ju počula často. Alebo ešte jedna podarená: „On nemusí, on je chlapec.“ Tá druhá sa samozrejme týkala môjho brata, keď sme museli doma pomáhať. Nikdy som nedokázala pochopiť, prečo niečo musím/nemôžem robiť len kvôli tomu, že som dievča.

Keď som bola v deviatej triede, prišli k nám robiť prezentáciu z miestnej poľnohospodárskej školy. Dotyčný pán riaditeľ pri každom odbore nezabudol podotknúť, že „to je skôr pre chlapcov“. Pri 258om „to je len pre chlapcov“ sme sa do neho s kamoškou pustili. Hrdo môžem povedať, že po konci nášho rozhovoru súhlasil, že sa z nás môžu stať traktoristky, a rád nás privíta na svojej škole :).

Prvýkrát mi bolo povedané, že som feministka, keď som mala 19. Moja reakcia nebola pozitívna. Predsa si holím nohy a nepociťujem nenávisť k všetkým mužom na Zemi! :) Naivita je krásna vec. Odvtedy už prešlo pár zím. Štúdiom, čítaním a rozprávaním s osvietenejšími ľuďmi som sa za tie roky dozvedela veľa a dnes som hrdou feministkou. Moje hrdé prehlásenie sa aj v dnešnej dobe stretáva so zdvihnutými obočiami a otázkami ako: „Takže ti nemôžem povedať, ako pekne dnes vyzeráš?“ alebo „Znamená to, že ti nemôžem otvoriť dvere?“

Tieto perly sú ešte z tých miernejších. Všetky reakcie však jasne poukazujú na to, že slovo „feminizmus“ má veľmi negatívnu konotáciu. Takže milé sedmoKRÁSKY, dovoľte mi povedať za (nás) všetky feministky: to, že som feministka, neznamená, že nenávidím mužov. Neznamená to tiež, že si neholím nohy alebo neviem prijať kompliment, alebo sa nepoteším slušnému správaniu, ktorým mi niekto prejaví rešpekt. Znamená to, že verím v rovnosť pohlaví. Sociálnu, ekonomickú a politickú. Znamená to, že verím, že každý má právo si vybrať, čo chce robiť a čím chce byť, bez ohľadu na stereotypy vytvorené spoločnosťou. Znamená to, že ak sa dievča rozhodne, že chce byť automechanikom, nech ide do toho. Ak sa malý chlapec chce na karneval obliecť ako princezná, prečo nie? Znamená to, že verím, že ak muž a žena robia rovnakú robotu, mali by dostať rovnaký plat. Niekedy mám pocit, že tento zoznam je nekonečný.

Keď sa nad tým zamyslíte, nemali by sme byť všetci feministami? Nemalo by záležať na názore každého?

Nedávno som sa s priateľmi bavila o prezidentských voľbách v Amerike. Všetci automaticky predpokladali, že som za Hillary Clinton, predsa len som feministka. Ale feminizmus nie je o tom, že slepo vždy podporím ženu, pretože je žena. Znamená to, že sa nerozhodujem na základe pohlavia, ale na základe faktov, a potom podľa svojho uváženia vyberám najlepšiu možnosť.

Milé sedmoKRÁSKY, nedajte si diktovať, ako definujete svoj feminizmus. Nenechajte sa odradiť odmietavými pohľadmi, pochádzajú totiž z nevedomosti a ignorácie. Buďte hrdé na to, čo ste a čo ste dosiahli. Buďte hrdé na svoje sny a hlavne sa nikdy nedajte odradiť vetou: „To nie je pre dievčatá, to je len pre chlapcov.“

Vaša sedmoKRÁSKA

Etta Henri

Facebook Comments
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?