Ženské vs. mužské priateľstvá

IMG_20160617_110245

Už od čias dávnych bohov, hrdinných náčelníkov a kráľov, teda od nepamäti nie je žiadnym tajomstvom ani novinkou, že svet žien a mužov je v mnohých smeroch úplne odlišný. Kým muži majú tendenciu si veci uľahčovať, zachovávať nadhľad a nepripúšťať si, ženy robia presný opak. A to vo všetkom, česť výnimkám. No a pokiaľ ide o priateľské vzťahy, tak to v ženskom svete platí aj štvornásobne. Vysvetlím.

Že existuje rozdiel medzi pojmami kamarátstvo a priateľstvo, si nemusíme ani hovoriť. No zatiaľ čo sa ženy spriatelia niekedy až prirýchlo, u chlapov trvá niekoľko rokov, kým dokážu niekoho iného nazvať priateľom. Ženy majú totiž tendenciu prežívať veci a situácie viac emocionálne než racionálne a často sa rýchlo pre nejakú osobu/vec nadchnú. Niekedy stačí, že si dve ženské padnú do oka, zájdu párkrát na kávu, zveria si pri tom tie najosobnejšie tajomstvá – najmä ak sa tá káva zmení na nejeden pohár vína. Po pár takýchto kávičkách zistia, že si rozumejú viac, než by si spočiatku mysleli, a už sú z nich naj kamky. Kamarátsky vzťah medzi chlapmi však prechádza do priateľstva až potom, ako prejde niekoľkými rozhodujúcimi situáciami, rôznymi skúškami a napokon odolá aj zubu času. Preto sú skutočné chlapské priateľstvá často trvalejšie než tie ženské. Možno to má na svedomí aj to, že chlapi neriešia v žiadnom vzťahu kraviny. Nehrozí im rozpad priateľstva len preto, že na Fera letia baby viac než na Miša, ktorý v jeho prítomnosti trpí komplexom menejcennosti… Dostávame sa teda k faktu, že tie potenciálne ženské BFFs zabúdajú na to, čo je v ich vzťahu podstatné, a skutočne sa vedia pohádať na život a na smrť aj kvôli úplným malichernostiam.

Všetky sme sa určite dostali do situácie, kedy si naša naj kamoška narazila chlapa, ktorý sa nám z nejakých dôvodov moc nepozdával. Zdôveríte sa jej, no ona zareaguje úplne ináč, než by ste vôbec predpokladali – váš názor neprijme, dokonca sa na vás urazí a zakrátko je po priateľstve. To, že na vašom názore mohol byť aj kus pravdy, už je úplne fuk. Jej išlo totiž o princíp: „Si moja naj kamoška, tak máš pri mne stáť a podporovať ma, nech sa deje čokoľvek.“ To je síce pravda, ale neznamená to, že len kvôli priateľstvu žena vo vzťahu k inej žene nemôže byť úprimná a povedať si svoj názor, akokoľvek opačný či chybný môže byť, a pritom sa neobávať, že sa tá druhá na ňu na smrť urazí. Priateľstvo vôbec neznamená, že sa musíme zhodovať vo všetkom, mať na veci rovnaký názor, mať rovnaké záujmy, byť povahovo rovnaké, robiť všetko spoločne a už vôbec nie zatajovať si pravdu. A ak si niektoré ženy myslia, že znamená, dostanú sa skôr či neskôr do krkolomnej situácie. Kým chlapi si vždy hovoria veci na rovinu, tak ako si ich myslia, tzv. „do papule“, ženy budú premýšľať, ako to tej druhej povedať, aby sa neurazila, aby nezranila jej city, aby náhodou o priateľku neprišla a pod. No celé zle a už nie také úprimné, ako by to malo byť. Pokiaľ vás vaša priateľka nerešpektuje ako jedinečnú osobnosť a samostatne zmýšľajúcu bytosť, vlastne ju vaše názory ani nezaujímajú (resp. si myslí, že sú úplne zlé a vo všetkom vám ide hlavne o seba), nie je to skutočná priateľka.

Spomeniem ďalšiu vec, ktorá sa aj medzi BFFs zvykne stávať, a to je vzájomné súperenie. Aj „najlepším kamoškám na celom svete až do smrti“ sa môže stať, že v kútiku duše vidí jedna druhú ako konkurentku, nehovoriac o tom, ak je v hre nejaký alfa samec. Jedna síce pochváli tej druhej šaty, mejkap, háro, ale predtým doma robila všetko možné preto, aby na cieľovom mieste dosiahla ten požadovaný wau efekt ona. Ak napriek tomu alfa samec predsa len prejaví záujem o tú druhú, tá jedna je v horšom prípade ešte v mene svojho urazeného ega schopná zariskovať, vziať si ho bokom na drink k baru a poohovárať tú druhú, priateľka-nepriateľka. Dokonca sa stáva, že nemusí ísť ani tak o chlapa, stačí ak sú naj kamošky nie dve, ale tri či štyri ženské. Závisť a boj o priazeň sú neúprosné a titul tej top najlepšej kamošky je lákavá vidina, pričom často ani nejde o to chovať sa ako skutočná priateľka, stačí vyhrať nad tou „slabšou“. Hold, intrigy sú mocná zbraň a kto im uverí, napokon sám prehráva. Na zamyslenie: Počuli ste už niekedy chlapa povedať, že si rozumie viac so ženskými ako s chlapmi? Osobne som sa s tým ešte nestretla. Možno preto, lebo vo svete chlapov k nijakej z vyššie spomenutým situácií teda rozhodne nedochádza. Skutočných priateľov, môže ich byť trebárs šesť, len tak nerozdelí nejaký opačný názor či ženská. A hoci aj chlapi majú tendenciu medzi sebou súperiť, ak ide o sympatie a priazeň rovnakej ženy, ich vzájomné priateľské puto je pre nich dôležitejšie ako to, kto tú ženu získa. V opačnom prípade sa ani tak nejedná o vec priateľstva, ako o to, či sa jedná o skutočných chlapov…

V živote to už tak chodí, že môžeme byť aj tí najsamlepší priatelia, časom sa každý poberie svojou cestou. Presťahujeme sa, skončíme štúdium na VŠ, zanecháme za sebou aj isté putá, prijmeme prácu v zahraničí, zakladáme rodiny, zmenia sa priority… Takéto zmeny životnej situácie sú skutočnými skúškami priateľstva. Často sa stáva, že sú tieto okolnosti akosi silnejšie, ľudia sa odcudzia a pri stretnutí po dlhej dobe zistia, že si už toho toľko nemajú čo povedať, ako keď spolu bývali každý deň na intráku a život bol gombička. Isto to poznáte. Treba si však vtedy položiť otázku, či ste toho človeka skutočne mohli označiť slovom priateľ. V takýchto situáciách dochádza u žien k rozpadu priateľstva častejšie ako u mužov.

Uvediem príklad: vašej kamoške sa narodí dieťa, no vy ste v úplne opačnej situácii, práve ste sa rozišli a chcete vychutnávať single stav. Keďže sa však váš single život netočí okolo tej istej priority, strácate spoločnú reč. A často ani nemusíte byť single, stačí, že nemáte dieťa. Chlapi si v takýchto situáciách o deťoch a rodine povyprávajú tak na max. 15 minút a už sa bavia o iných veciach, ktoré ich vždy zaujímali: hudba, šport, pivo, iné ženy… Chlapi aj môžu mať rodiny, aj môžu žiť od seba ďaleko, aj sa nemusia vidieť roky, no keď sa nakoniec znova stretnú, ich vzájomný vzťah zostáva rovnako úprimný; povedia si, čo je nové, zaspomínajú na staré dobré časy, keď obháňali ženské kaje-taje, načápu sa a vedia, že sa možno až na ich väčšie pupky nič nezmenilo a kedykoľvek by pre toho druhého ochotne a úprimne spravili čokoľvek. Ak sa niečo takéto stane v ženskom svete, jedná sa o pomerne vzácny stav a také priateľstvo si treba vážiť.

Na záver mi sem veľmi pasuje citát, ktorý mi visí na stene vedľa dvoch ďalších tvárí: „Skutočné priateľstvo si nevyžaduje každodenné konverzácie či vzájomnú prítomnosť. Kým vzájomný vzťah prebýva v srdci, skutoční priatelia sa nikdy nerozdelia.“

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Nezvyčajne tvrdohlavá ženská s nezameniteľným úsmevom. Vo voľnom čase, ktorého sa snaží vytvoriť si dostatok, sa venuje zelenej strave, vypeká metále, fláka sa po koncertoch alebo sa zašíva v knihách.