Jane Austen: čo čítať (a pozerať)

jane

Jane Austen je stálica na literárnom nebi viac ako 200 rokov! Milé sedmoKRÁSKY, ak ste od nej nikdy nič nečítali, je načase začať. Literárni kritici si síce dávali načas, kým jej udelili miesto medzi inými velikánmi, ale Jane bola populárna už počas svojho života. Alebo lepšie povedané jej romány, keďže ich uverejňovala anonymne. Teraz si dám dole klobúk literárneho znalca (aj tak je to len lodička z papiera) a po lopate vám poviem, čo od našej milej Jane čítať. A ak nemáte čas (alebo ste len lenivé, lebo však prečo nie), čo pozerať.

Pride and Prejudice (Pýcha a predsudok)

Nestarnúca klasika, ktorá je najpopulárnejšou knihou od Austenovej. Túto knihu nebudete vedieť odložiť! Už o nej písala naša Sussinon, ja len dodám, že Jane napísala krásny príbeh lásky, ktorý určite nie je o tom, že „slečna v nesnázích“ padne hrdinovi do náručia. Elizabeth Bennet, hrdinka tohto príbehu, radšej trávi dni čítaním ako naháňaním potencionálnych manželov (ten škandál!) a Mr. Darcy so svojimi predsudkami je asi ťažko vysnívaný ženích. To, že ich to k sebe ťahá aj napriek všetkému, čo medzi seba postavili (pýchu a predsudky – HA!), je show, ktorú si musíte prečítať. Pridajte ďalšie bizarné postavičky a o zábavu máte postarané.

Tie z vás, ktoré na čítanie nie ste, máte na výber z niekoľkých adaptácií. Prvá je z roku 1940 so sirom Lawrencom Olivierom. Jedna z najpopulárnejších je z 1995, kde pána Darcyho hrá Colin Firth, ktorý hral Marka Darcyho v Denníku Bridget Jonesovej (coincidence? I think not!). Moja najobľúbenejšia je z roku 2005 s Kierou Knightly. Úžasná scénografia, super soundtrack a skvelé herecké výkony.

pp

Sense and Sensibility (Rozum a cit)

Ako naznačuje už názov, táto kniha je o vojne medzi rozumom a citom. Čo by sme mali robiť, lebo je to rozumné, čo sa od nás očakáva a ako nám do toho srdce, huncút jeden, v kuse kafre. Príbeh sestier Dashwoodových, ktoré sa musia odsťahovať na vidiek kvôli finančnej situácii rodiny, je presne o tom. Elinor k celej situácii a otázke manželstva pristupuje s rozumom. Marienne sa zmieta vo víchrici vlastných citov. Kto sa popáli, kto sa naučí, že city nie sú na škodu, asi uhádnete. Ak sa rozhodnete čítať, ručím vám, že Jane vás do tejto víchrice citov a rozumu vtiahne tiež.

Ak sa vám čítať nechce, vynikajúca adaptácia je z roku 1995 (žeby rok Jane Austen?). Režíroval ju Ang Lee (Skrotená hora) a hrajú v nej Kate Winslet, Hugh Grant, Alan Rickman a Emma Thompson, ktorá za svoju rolu dostala Oscara.

ss

Emma

Ak som vás doteraz nepresvedčila, že Jane je vtipálek, tak po Emme vám to bude jasné. Emma je totiž mladá slečna z dobrej rodiny, ktorá má potrebu riešiť život všetkých naokolo bez toho, aby sa pozrela na seba, ale hlavne to, čo má celý čas pod nosom. Nasledujú nedorozumenia, vtipné situácie, ale aj moment, keď si Emma uvedomí, že až taká dobrá dohadzovačka nie je a že narobila viacej škody ako úžitku. Btw. ak sú vám tieto príbehy povedomé, tak to bude asi preto, že boli spracované veľakrát, ale originál je originál.

Čo sa týka filmovej verzie, doporučujem tú z 1996 s Gwyneth Paltrow v hlavnej úlohe, alebo ak je libo modernejšiu verziu, pozrite si Clueless :)

emma

Bonusy

Hádam ste si nemysleli, že som skončila??? :) Mám pre vás tri bonusy, ktoré sú ale podmienené tým, že si prečítate/pozriete aspoň jednu z hore uvedených kníh.

Pride and Prejudice and Zombies (Pýcha a predsudok a zombiovia)

Toto je také zlé, až je to dobré :) Ak Jane Austen a Quentin Tarantino mali dieťa, bolo by to Pýcha a predsudok a zombiovia. Smrteľne vážne. Také dobré béčko som už dávno nečítala. Teraz sa prestanem rozplývať a poviem, o čo ide. Je to pýcha a predsudok, ale zasadená do zombie apokalypsy (YES!). Sestry Bennetové sú hlavné bojovníčky proti tejto apokalypse, pretože majú za sebou výcvik alá Čierna Mamba. Konieeeeec!!! 😀 Silno doporučujem knihu, ale existuje aj celkom čerstvá filmová verzia.

zombie

Austenland

Toto je úplná oddychovečka. Osamelá Keri Russell (Felicity, si to ty?!) sa rozhodne, že si zaplatí pobyt v Austenlande, kde sa prezlečiete do kostýmu a vstúpite do deja Pýchy a predsudku. Zoznámi sa tam s inými Austen nadšencami, ktorí si toto bizarné prostredie užívajú plnými dúškami. Že si prežije svoju vlastnú verziu slávneho románu, hovoriť hádam nemusím.

austenland

Becoming Jane

Ako sa niekto stane Jane Austen? No viditeľne to nie je také jednoduché a človek si musí prejsť vlastným osudovým vzplanutím. To, či je film historicky presný, necháme na životopiscov. Predsa len, keď čítate tieto knihy, máte pocit, že Jane poznáte. A potom chcete, dúfate, že aj ona mala svoj šťastný koniec. Aj keď to v reáli možno tak nebolo, tento film jej ho sčasti dáva, plus Anne Hathaway a James McAvoy!

jane

Facebook Comments
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?