Zuzina Islandská Sága: Moje Zákutia Reykjavíku

titulna

Mám to tu rada. Toto mesto má príjemnú atmosféru a akurátnu veľkosť. Ale najviac ma dostáva, ako blízko pri sebe tu ležia civilizácia a príroda. V žiadnom inom hlavnom meste som to ešte nezažila.

Občas sa každému pritrafia bláznivé časy. Vtedy chce človek vypnúť a vypadnúť z mesta, bárs by bolo aj niekoľkokrát za sebou zvolené za „The most livable city in the world“ (je to tak, človek občas potrebuje vypadnúť aj z Viedne… (tam som tak trochu žila predtým (používajú sa vlastne v slovenskom jazyku vnorené zátvorky? (asi to už pomaličky uzavriem, predsa len, toto nie je pseudokód)))). Niekedy sa ale nedá. Vtedy mám záložný plán – sú miesta, kam sa dostanem do polhoďky aj plazením po bruchu. Miesta, kam chodím relaxovať a premýšľať, a miesta, kam sa chodím kochať. Tu je môj zatiaľ veľmi stručný zoznam miest, kam sa chodím znovu nájsť.

Maják Grótta

Tento maják leží na malom poloostrove, kam sa dá počas odlivu prejsť po kamennom násype… A počas prílivu zas nie. Je to skrátka náladový maják, od ktorého máte výhľad na celý záliv Faxaflói. Za priaznivých podmienok v zime tu môžete sledovať polárnu žiaru… Ja o tom niečo viem, lebo som ňou, na srandu mojim kolegom, mierne posadnutá. No a potom sa tu ešte dajú kultivovať romantické záležitosti, ako dlhé prechádzky po pláži, sledovanie západov a východov slnka, prípadne úplne obyčajné zamyslené pohľady do diaľok.

1

2

3

4

5

Ægisíða

Pozdĺž pobrežiu sa tu tiahne promenáda lemovaná lavičkami. Ulica plná štýlových domov a vraj v jednom z nich niekedy bývala Björk. Na plotoch a stĺpoch pózujú ešte štýlovejšie mačky, ktoré sa vám môžu, ale nemusia nechať pohladkať. Keď prídete bližšie k pláži, môžete sa vyvaliť do hojdacej siete. Ideálnym doplnkom k váľaniu je nehorázne veľká porcia zmrzliny z neďalekého zmrzlinového stánku Ísbúð Vesturbæjar. Už som vám vravela, že zmrzlina je pre Islanďanov skoro taký fenomén ako horúce pramene? Stánok je otvorený do pol dvanástej v noci a ešte aj vtedy musíte vystáť šóru. Stojí to za to. Každá jedna minúta.

6

7

8

9

Víðey

Tento malý ostrov je už trošičku z ruky, ale keď zažijete tú atmosféru, bude sa vám zdať stále prekvapivo blízko k hlavnému mestu. Na ostrov premáva loďka, ktorej frekvencia záleží od ročného obdobia. Celý sa dá v pohodičke obísť dookola v priebehu pár hodín a je to veľmi príjemná prechádzka. Víðey má bohatú históriu už od doby založenia Reykjavíku a môžete sa tu o nej niečo dozvedieť či už z archeologických nálezov, pozostatkov neskorších budov, alebo v najstaršom kamennom dome na Islande, kde je okrem iného aj kaviareň. Okrem vedomostí sa môžete naládovať aj vafľami s rebarborovým džemom. Tak ako ja.

10

11

12

13

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Zuza Má rada zmeny, ktoré ju posúvajú ďalej. Je závislá na čerstvo pomletej káve a užíva si chvíľky, keď môže byť sama s vlastnými myšlienkami. Niekedy je divná a pomaly si na to zvyká. Neznáša smalltalk.