Dobrodružstvo – drogistický materiál

DSC_0178

Na takom dobrodružstve nemôže byť nič zlého, veď už len samotný názov sa skladá zo slova „dobro“. Druhá časť slova napovedá, že pre lepší zážitok sa odporúča podeliť sa o zážitok s väčšou skupinkou ľudí. Samotné dobrodružstvo nie je nikde pevne definované, a preto si ho každý môže užívať po svojom. Pre niektorých je dobrodružstvo ranné cestovanie do práce či večerný výlet do divadla, iní majú vyššie nároky a potrebujú aspoň jemne dvihnúť hladinu adrenalínu v krvi. Avšak v každom prípade má dobrodružstvo jednu veľmi zásadnú a podstatnú úlohu. Ukázať, ako chutí pocit radosti zo života.

Možno to bude znieť príliš čierne, no pocit radosti zo života môžeme dosiahnuť najmä po takých situáciách či zážitkoch, pre ktoré je charakteristická neistota, strach zo straty (zmeny) či nebodaj samotné ohrozenie života. V našom pohodlnom svete istoty, bezpečia a ochrany sa však s takýmito situáciami stretávame zriedkavo, dokonca sa im niektorí z nás snažia i vyhýbať. Život v našej modernej spoločnosti je stereotyp, preto tá väčšina z nás, ktorá sa nechce utopiť v plytkom bazéniku komfort-zóny, vyhľadáva akciu. Avšak aj taký akčný človek môže padnúť do spárov vlastných zabehaných koľají, dosť často z prinútenia okolitých vplyvov.

Veď možno to aj poznáte, celé upachtené prídete večer domov z práce, ktorá vám energiu len berie, ani štipku nevráti, nič sa vám nechce, už ani variť, ani si čítať knižku, najradšej by ste načasovali biologický budík a vypli sa úplne z „elektriny“ až do najbližšieho rána, kedy treba opäť makať. A keď sa vám to stáva často, tak už sa vám ani ďalší deň nič nechce. A tak to ide ďalej a vy nechápete, prečo vám ten život preteká tak rýchlo medzi prstami a dokopy ste nespravili nič, čo ste plánovali. Veď pred chvíľou bol pondelok a už je opäť nedeľa, a nejaká dovolenka v nedohľadne. Na takéto prípady by som odporúčala sadnúť si pekne ku kalendáru a prebehnúť všetky víkendy aspoň v najbližších 3 mesiacoch (pravdepodobne tam nič nemáte, keďže plánovanie súkromného času malo v poslednej dobe silné medzery). A potom prebehnúť zoznam adrenalínových zážitkov vo vašom okolí, pretože to, čo teraz potrebujete, je dobrodružstvo! A to veľmi silné dobrodružstvo, ktoré vám prinavráti zdravú farbu do tváre, rozbúši vám srdce a prinesie úsmev na tvár. Pretože potrebujete cítiť ten pocit ohrozenia, nebezpečenstva, neistoty, po ktorom vás zavalí úžasný pocit spokojnosti a radosti zo života, a všetko pôjde hneď ľahšie od ruky. Keď sa už človek poriadne nadopuje endorfínmi, nesmie prestať zaháľať ani vo všedné dni. Každý deň treba prežiť aspoň jedno malé dobrodružstvo a raz za čas jedno poriadne. Je to už však na každej z nás, v akej forme si ho „užije“. Dobrodružstvo je liek na dušu, a preto ho treba užívať dennodenne.

Pred dvomi rokmi som sa cítila v práci dosť zle. Veľa úloh, veľký nátlak, málo skúseností, skoro žiadna podpora. Žalúdok ma bolieval každý deň hneď od zobudenia, až kým som si nešla večer ľahnúť. O hlave ani nehovorím. A tak som si povedala dosť. Dala som výpoveď! To bolo prvé dobrodružstvo, pretože som nevedela, čo to pre mňa bude znamenať. Ešte v rámci posledného dňa v práci sme sa poobede vybrali s kamarátmi na výlet do Chorvátska na morské kajaky. Spanie v stane, kajakovanie po „winnetou-ovej rieke“, skákanie zo skaly, varenie guláša len za pomoci čeloviek, kajakovanie za dažďa, z ktorého sa vyklula búrka besniaca nad našimi hlavami, kedy som sa naozaj prepla do módu „zachráň si život“ a pádlovala som ako robocop do bezpečia necítiac bolesť ani únavu. Úžasný zážitok, a perfektný reštart.

Pred štyrmi rokmi, keď som sa rozišla s priateľom, som zažívala dobrodružstvo každý deň. Zmien bolo veľa, veď som sa musela presťahovať, preorientovať sa na nový spôsob života, nájsť si nový okruh známych, no neponorila som sa do sebaľútosti, ale začala som sa zúčastňovať na všemožných akciách, ktoré sa konali cez víkend aj počas pracovného týždňa. Mala som takú kopu zážitkov, že sa ma kamaráti vždy s radosťou pýtali, ako sa mám a čo som zažila, pretože vedeli, že na nich spustím lavínu noviniek a vtipných situácií, na ktorých sme sa bavili spoločne, a oni ich všetky prežívali opäť v duchu so mnou.

V každom prípade bolo pre mňa dobrodružstvo liekom na moju „utrápenú“ dušu. A pomohlo mi získať energiu späť. Je to pre mňa spôsob, akým si prinavraciam chuť do života. Je to taká moja nehmotná droga. A keby sa dalo, hneď by som vám ju všetkým poslala v prílohe e-mailom :)

Facebook Comments
Written By

Som človek s chuťou žiť a spoznávať všetko, čo život ponúka. Milujem spoločnosť, ale aj chvíľky sama so sebou. Najradšej som v prírode, a medzi moje najobľúbenejšie veci, ktoré kreslím a maľujem a pozorujem patria stromy, kvety a obloha. Najviac ma vie nadopovať energiou, ak dakoho namotivujem k nejakému pozitívnemu činu. Neviem sa nasýtiť dobrodružstva a nových príležitostí. Ale som len snílek, zacyklený v kolobehu moderného konzumného života tráviaci minimálne 8 hodín denne pred počítačom. Ale nikto mi nemôže zakázať...zakázať mi snívať. A seeen sa mi v náááádej meníííí. ;)