Ako prežiť partnerove koníčky?

IMG_9166

Keď si môj priateľ začal plniť svoj detský sen a po tridsiatke sa prihlásil na hodiny bicích, dostala som od mojej mami knižku s názvom „Jak přežít partnerovy koníčky“ od Daniely Řezníčkovej. Mame to prišlo trefné, mne veľmi vtipné. „Mami, tak toto si mi mala kúpiť pred desiatimi rokmi.“ vysvetľovala som cez smiech. Môj pohľad na vzťahy a veci s tým súvisiace sa totiž za ten čas výrazne posunul.

Na počiatku bola puberta. Začiatok môjho rastúceho záujmu o chlapcov. A ako zaujať opačné pohlavie? „Zistite, aké má koníčky!“– dobré rady z Bravíčka. Aby sme sa osobne spoznali s našimi platonickými láskami, snažili sme sa im čo najviac priblížiť. Počúva tvoj idol punk? Ak si dáš na tašku pár pyramídok a odznak „Punk’s not dead“, určite si ťa všimne! Má psa? Naštuduj všetko od plemien psov po ich choroby. Zober psa od susedy a prechádzaj sa s ním po rovnakej trase ako on!

Jazdí na skateboarde? Kúp si skateboard a hlavne sa nezabi, keď sa budeš učiť jazdiť. Toto obdobie bolo krásne. Až postupom času však vnímam, ako všetky tieto pokusy zaujať opačné pohlavie postavili na druhú koľaj mňa samotnú a moje vlastné záujmy. A pri prvých veľkých láskach sa to prejavilo ešte viac.

Sedemnásť rokov. Moja prvá skutočná láska. On zažratý športovec. Ja síce s kladným vzťahom k športu, ale zas nejak veľmi som to neprežívala. Moje malé sebavedomie ma presviedčalo, že ak sa aktívne nezapojím do jeho koníčkov, nebude ma mať rád. Aj keď sa mi do toho nechcelo, začala som seriózne športovať. Išla som s ním do posilovne. Na druhý deň som sa kvôli svalovici nevedela postaviť z postele! Ale šla som aj druhýkrát. Začala som s ním chodiť na túry, ktoré som mala rada aj predtým, ale nie týmto tempom. Keď sa so mnou rozchádzal, ako dôvod uviedol, že „nestíham jeho životné tempo“. Vtedy som to pekne oplakala, teraz mi to príde smiešne. Nešlo totiž vôbec o neho, jeho tempo. Išlo o mňa, moje nízke sebavedomie. Celý náš vzťah bol o ňom a jeho koníčkoch. A čo ja? Veľa mojich kamarátok a známych zažili a zažívajú podobné vzťahy. Jedna z nich sa vo svojich mladých rokoch menila úplne, podľa muža po svojom boku. Od metalistky, cez horolezkyňu, po fanúšičku tuningových áut. Dievčatá, žienky, sedmoKRÁSKY – a čo my? Asi si tým každá musíme prejsť sama. Ja osobne som zažila ešte pár vzťahov, keď som sa snažila žiť partnerovými koníčkami. No s rastúcimi rokmi a sebavedomím čím ďalej, tým menej intenzívne.

Poďme však naspäť ku knihe, ktorá bola vydaná v roku 2009. Teda v nie až tak vzdialenej minulosti. Ako teda prežiť partnerove koníčky? S autorkou som si nesadla hneď od prvej vety, ale však posúďte samy: „Rozhodně nepomíjím fakt, že koníčkem pro drtivou většinu mužů jsou ženy. Mladé, krásné, urostlé, nejraději svobodné, ale i zadané.“ Viac stereotypov sa do jednej vety asi nevmestilo. Autorka pokračuje: „My, jimž některá z těchto vlastností chybí, se s tímto koníčkem obvykle buď smířime, nebo ho nebereme na vědomí, nebo se dokážeme postarat, aby převládl některý z koníčků méně náročných. Zvlášť zdatné ženy dokážou i zázrak: partnerovými koníčky se pod jejich vedením stane něco užitečného, třeba mytí nádobí nebo luxování…“ Inými slovami, ak nie ste mladá a krásna, manipulujte svojím partnerom. OMG!!! Už len názov knihy nám našepkáva, ako autorka vníma rolu ženy vo vzťahu. Je asi veľa žien, ktoré to vnímajú rovnako. Ja medzi ne proste nepatrím. Nepotrebujem prežívať partnerove koníčky, lebo mám tie svoje. Môj názor, ktorý sa formoval vekom, ma doviedol k pocitu štastia a rovnáhy. Ja a môj partner sme dve rovnocenné bytosti. Bejby už nebude sedieť v kúte! Ako nám to teda celé funguje? Pár dní sa venujeme každý sebe a pár dní trávime spolu. Partner chodí na bicie, skúša s kapelou a ja zatiaľ čítam množstvo kníh alebo idem medzi ľudí. No nie preto, aby som zabila čas, kým je on preč. Ale pre seba. Mám rada čas, ktorý trávim vo svojej spoločnosti. Občas sa naše dva svety prelínajú. On mi ukázal, prečo má rád jazz. A ja som ho zobrala na experimentálne divadlo a literárne večery. A potom sú koníčky, ktoré máme radi obaja, ako napríklad bicyklovanie. Náš mikrosvet funguje na vzájomnom rešpekte. Sme spolu, ale sme aj dve dospelé samostatné bytosti. A to je pre mňa ideál.

Milé sedmoKRÁSKY, a ako „prežívate“ partnerove koníčky vy? Každý vzťah je iný, a preto budem rada, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti, či už z rokov minulých, alebo zo súčasného vzťahu.

Koníčkovaniu zdar!

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Little Marmot chodí po svete s otvorenými, zvedavými očami. Miluje každodenné drobnosti. Najviac ju pobavia životné absurdity a humor anglických komediálnych seriálov. Relaxuje s knihou, štetcom, varechou alebo motyčkou v ruke.