Dobrodružný booklist na víkend

booklist

Dobrodružstvá. Kto z vás by nejaké nechcel zažiť? Také to príjemné šteklenie v brušku, kedy sa ocitáte uprostred nepredvídanej situácie, ktorá sľubuje nával adrenalínu a neuveriteľný zážitok. Nie každá z nás má však šťastie a môže sa vydať v ústrety dobrodružstvám, niekedy nám na to chýbajú financie, niekedy čas, niekedy guráž a niekedy túžime po úplne nereálnych dobrodružstvách. Ale na knihu máme každá a s týmito piatimi kúskami zažijete dobrodružstvo, ktoré môžete prežívať aj počas opaľovania sa na lúke.

Divočina od Cheryl Strayed

Predstavte si, že máte všetkého dosť, život vás sklamal na celej čiare, preto necháte všetko tak, ako je, a vyberiete sa zdolať Pacific Crest Trail. Len vy samé. S ruksakom ťažším ako chladnička. S naštudovanou mapou, varičom, do ktorého ste si kúpili zlý plyn a bolesťou a hnevom v srdci. Cheryl si po rozvode zmenila meno a rozhodla sa zdolať tento chodník, ktorý ju zavedie do neprebádaných kútov vlastnej duše a k stretnutiam, ktoré dokážu meniť život. Najdôležitejšie je však stretnutie so sebou, ktoré má liečivé schopnosti. Po prečítaní tejto knihy som aj ja zatúžila vydať sa na takúto očistnú cestu, no som príliš veľký sraľo, neviem, či by som zvládla všetky tie otlaky a osamelé noci uprostred divočiny.

giphy

Cudzinka od Diany Gabaldon

Trošku odlišné dobrodružstvo, ktoré len tak ľahko nezažijete. Po skončení druhej svetovej vojny sa Claire s manželom vyberú na druhú svadobnú cestu do Škótskej vysočiny. Claire sa ako bývalá sestra zaujíma o bylinky, zatiaľ čo manžel objavuje svoje škótske korene. Všetko vyzerá harmonicky, až kým sa Claire nedostane k tajomnému kamennému kruhu, ktorý ju prenesie o 200 rokov dozadu. Claire sa ocitá v krajine, ktorú pozná len z historických kníh, medzi ľuďmi, ktorí žijú trošku iným životom, na aký je zvyknutá. Spoznáva tu svojich nových priateľov, ale hlavne životnú lásku Jamieho. Neobyčajné dobrodružstvo plné akcie, krvi a erotiky. Napriek všetkému tomu krásnemu, čo Claire zažila s Jamiem, neviem si predstaviť, že by som sa vrátila v čase s tým, že netuším, ako sa vrátiť späť do budúcnosti. Ale Jamie za to možno fakt stojí 😉

outlander

Labyrint: Útek od Jamesa Dashnera

Thomas sa ocitá na neznámom mieste, medzi neznámymi chalanmi, netuší ani len, kto vlastne je, nie to, prečo je na mieste obkolesenom obrovskými múrmi, za ktorými sa skrýva smrtiaci labyrint. Thomas sa stáva bežcom, ktorého úlohou je mapovať labyrint a pokúšať sa nájsť východ. Čo sa však skrýva za tými múrmi? Prečo si nikto nepamätá život pred tým? A kto ich vlastne poslal na toto hrozné miesto? Labyrint je síce kniha pre –násťročných, o dobrodružstvo však ukrátené nebudete. Celé to tajomno, ktoré obkolesuje toto podivné miesto, kopa akcie s príšerami, ktoré netúžia po ničom inom, len po zabíjaní, to všetko vám zaručuje, že od napätia nebudete dýchať. Kniha s obrovským potenciálom, ktorý nakoniec nevyužila tak, ako by mohla, však určite stojí za prečítanie, pretože vám zaručujem, že sa stretnete so sympatickými hrdinami a s dobrodružstvami, o ktorých budete radšej čítať, ako ich na vlastnej koži prežívať.

maze

Pád anjelov od Susan Ee

V tomto prípade sa dostávame do postapo sveta, kde na zem zostúpili anjeli a zdevastovali ľudstvo. Príbehom nás sprevádza Penryn, ktorá je taká tá správna hrdinka, pretože sa vie biť a vie rozmýšľať. Zachráni anjela Raffiho, ktorému práve odsekli krídla a snaží sa ho využiť na nájdenie svojej malej sestričky na vozíčku, ktorú uniesli do hniezda anjelov. Celý príbeh je popretkávaný neskutočnou akciou, bitkami, krvou, znetvorenými deťmi, obhryzenými mŕtvolami a všeličím, čo nechcete zažiť. Ale prečítať si o tom, to je také bezpečné

angel

Koralína od Neila Gaimana

Koralína sa práve s rodičmi presťahovala do nového domu. Rodičia ju tak trochu zanedbávajú a tak sa rozhodne preskúmať dom. V obývačke natrafí na maličké dvere, za ktorými je stena. Až raz… Koralína sa dostane do akéhosi alternatívneho sveta, kde je všetko také isté, ale predsa odlišné. V novom svete má rovnakých rodičov, ibaže o niečo zábavnejších, starostlivejších, avšak najviac sa od tých skutočných líšia tým, že majú namiesto očí gombíky. Koralína sa môže tiež stať súčasťou tohto zábavného sveta, stačí si nechať tiež prišiť gombíky tam, kde má momentálne oči. Nič však nie je také dokonalé, ako sa na prvý pohľad zdá, a Koralínina alternatívna matka vôbec nie je taká dobrá, na akú sa hrá. U mojich detí v škole mal tento príbeh neuveriteľný úspech a ani ja som nebola sklamaná. Rozhodne zaujímavé, trochu desivé dobrodružstvo, ktoré nás chce čomusi naučiť.

coraline

Facebook Comments
Written By

Susinnon je knihomoľka a beznádejná romantička, ktorá žije vo svojom svete zázrakov a potom o tom píše aj na svoj blog, ktorý sa volá (ako inak) Zuzanka v krajine zázrakov.