Ako na adrenalínové športy

IMG_8665

Adrenalín je hormón, ktorý sa nám vylučuje v stresových situáciách, kedy môže ísť o rýchlu jazdu na bicykli či v aute, alebo v mojom prípade o rafting, kyvadlový zoskok či bungeejumping. Každý má vlastnú úroveň strachu, niekto by nebýval ani na 8. poschodí, iní vyhľadávajú adrenalín a vrhajú sa hlavou dolu. Ako napríklad ja.

IMG_8662

Bungeejumping – ok, mala som devätnásť, čo vysvetľuje moju nerozvážnosť , ale asi by som to urobila znova. Je ale pravda, že druhýkrát je to horšie, lebo viete, do čoho idete. Ja si to pamätám, ako by to bolo včera, aj keď to bolo v roku 2008. Štrbské Pleso, skokanský mostík, 63 metrov po schodoch. Výťah pravdepodobne nefungoval od 95-teho. Platili sme okolo 1000 korún slovenských (to boli časy). Vyšla som cez okienko a stála som na doske o veľkosti A4 a pozerala sa na nádhernú prírodu okolo seba, aj keď vtedy mi to bolo dosť jedno.

IMG_8663

Za mnou cudzí ľudia (chlapi) stávkovali ako v Keno 10, že či skočím, alebo nie. Povedala som si, že som nevyšla sem tých 1586 schodov len tak pre nič za nič plus títo idioti sa tu doťahujú o to, že či to slečinka dá. Týpek, čo mi držal lano, mi povedal, že nemá na mňa čas a že potrebuje ísť na toaletu, tak nech to láskavo nezdržujem, odpočítal 3-2-1-jump… Skočila som! Počas zoskoku sa mi stalo pár nepríjemných situácií, ale nebudem vás tým strašiť .

IMG_8664

Po vytiahnutí som sa triasla ako drahý pes, len bez toho Gucci náhrdelníku. Bol to zážitok na celý život! Na jednej strane si váš mozog uvedomuje, že sa vám nič nemôže stať, no na strane druhej vás varuje a kričí: „Ty krava sprostá, kde sa trepeš!“ Každopádne odporúčam. Podrobnosti nájdete na bungee.sk alebo ich môžete sledovať a lajknúť na FB. Zistila som pri písaní tohto článku, že skokanský mostík už nie je v prevádzke, ale majú alternatívne miesta a spôsoby, kde si môžete dobrodružstvo užiť.

IMG_8666

Kyvadlový zoskok – tento spôsob dobrodružstva nájdete v Bratislave. Teda ja som ho vyskúšala práve tam. Na moste Lafranconi nájdete milých chlapíkov, ktorí vás radi „sotia“ z mosta… do prosta… Nie je to AŽ taká adrenalínová bomba ako bungee, ale keď stojíte na zábradlí a pod vami sa duna za dunou valí, nie je vám to všetko jedno. Tento zoskok sa líši od prvého tým, že aj keď prvotne skočíte dolu (ako len chcete – dopredu, chrbtom, urobíte salto, stojku, fakt bársčo), počas tretej až piatej sekundy vás to začne unášať do jednej strany a začnete sa hojdať. Je to síce príjemné, ale aj tak si už želáte byť hore a mať pevnú pôdu pod nohami. Tento zážitok si viete nájsť na FB pod špecifickým názvom – kyvadlový zoskok Lafranconi, prípadne Google vám s tým určite rád poradí, len sa nehanbite opýtať. Plus na rôznych zľavomatoch nájdete túto adrenalínovú lichôtku už od 10 eur.

(null)(1)

(null)(2)

Ďalším, a nie posledným, dobrodružstvom bolo raftovanie v Slovinsku. Rieka Soča je jednou z najkrajších a vodácky najatraktívnejších alpských riek. Slovinsko je nádherná krajina ako tá naša len namiesto e má i . Veľmi milí inštruktori vás vezmú vyskúšať si neoprény, vesty a prilby, veď bezpečnosť je prvoradá. Začínate na veľmi pokojnej rieke, kde si poviete, že toto bude nuda. No inštruktor vás chce naučiť čo a ako robiť, keď budete v tom najhoršom a on bude potrebovať celú posádku, aby spolupracovala. Bolo to dosť ťažké v tej rýchlosti a koncentrácii ešte rozmýšľať, či povedal pádluj proti prúdu alebo s prúdom (samozrejme po anglicky). Zvládli sme to a bola to jedna z vecí, ktoré som si neskutočne užila a budem túto skúsenosť odporúčať ďalej. Podrobnosti nájdete na raftovanie.sk alebo rafting.sk. My sme sa zbalili do auta a kempovali, stanovali sme a išli sme, ako sa hovorí na „vlastnú päsť“, ale ak chcete ísť cez cestovku, určite niečo nájdete.

IMG_8667

Mojím ďalším dobrodružstvom bude pravdepodobne skydiving alebo inak po našom – zoskok z lietadla. Veľmi to chcem vyskúšať a prekonať samú seba. Pre mňa je dobrodružstvo v mojom živote veľmi dôležitý faktor, ktorého sa neviem vzdať. Cestovanie, spoznávanie a skúšanie nových vecí je pre mňa neoddeliteľná súčasť môjho života! Jednoducho – CARPE DIEM!

Facebook Comments
Written By

Rada maľuje, tancuje, píše, hrá na klavír a cestuje. Momentálne žije na opačnom konci sveta, ale vždy vie, kde je jej domov.