Movielist na víkend: sladká mladosť (a aj pochabosť)

movielist

Milé sedmoKRÁSKY, všetky poznáme tie filmy, ktoré nás prenášajú späť v čase, Väčšinou sú spojené s nejakou spomienkou z detstva, s časom stráveným s kamošmi, alebo jednoducho s časom osamote, ktorý sa nám vryl do pamäti. Keďže tieto filmy sú individuálne a osobné ako spomienky samotné, tento zoznam neobsahuje takéto filmy. Namiesto toho som pre vás vybrala tie, ktoré sú o mladých ľuďoch a ich svetoch. Garantujem, že v mnohých scénach si s úsmevom na perách spomeniete, že „veď presne toto sme robili aj my,“ alebo „och bože, aj ja som bola raz takáto?“

Singles (1992)

Tento film Camerona Crowea (Almost Famous) je ako Merlose Place na steroidoch. Skupinka mladých ľudí žije v jednom bytovom komplexe, randia, spoznávajú nových ľudí a hľadajú seba aj svoje miesto vo svete. Niektorí sú úspešní, niektorí nie. Film úžasné zobrazuje realitu 90. rokov (tie módne kreácie sú to die for!) a aby toho nebolo málo, všetci chodia do klubu, kde len tak hráva taká jedna kapelka, ktorá sa volá Perl Jam! Zmienila som sa, že Singles je zasadený do Seattleu??!!! Grunge forever, ladies :) .

giphy

Clueless (1995)

Tento film je adaptáciou Emmy od Jane Austen a v dnešnej dobe je už kultovou klasikou. Hlavnú postavu Cher hrá Alicia Silverstone (kočka, ktorú môžete poznať z klipov ako Crazy od Aerosmith), ktorá je populárne dievča na strednej škole, ktoré sa rozhodne pomôcť svojej nepopulárnej kamoške. Nasleduje makeover (kto ich nemá rád, že?), snaha získať pozornosť nesprávneho chlapca, veľa nedorozumení a nakoniec láska, ktorú mala Cher celý čas pod nosom. Nad handrami sa rozplývať už nejdem, to je samozrejmé :) .

2

The Dreamers (2003)

Čo sa stane, keď americký študent zavíta do Paríža v 60. rokoch? Veľa (heh). Ale teraz vážne, pretože tento film Bernarda Bertolucciho si to zaslúži. Matthew príde na do do Paríža, aby študoval francúzštinu a následne spoznáva súrodencov Théa a Issabelle. Francúzky voľnomyšlienkári mu ukážu úplne nový svet, plný nových, iných myšlienok, umenia, sexuálne slobody a pocitu, že revolúcia je za rohom. Nasleduje cesta sebaobjavovania a silného prežívenia tak, ako to dokážu len mladí ľudia.

d

The To Do List (2013)

Táto bláznivá komédia je zasadená do 90. rokov v hlavnej úlohe s úžasnou Aubrey Plaza. Tá hrá Brandy, totálnu šprtku, ktorá sa natoľko venovala štúdiu, že zabudla na svoj sociálny život. Práve skončila strednú školu a na jeseň ju čaká výška, má to však jeden háčik. Nechce tam totiž ísť ako panna. Skoro sa jej o panenstvo podarí prísť, ale dotyčný mladý muž ju v poslednom momente odmietne. Brandy sa rozhodne, že je to kvôli tomu, že je neskúsená a spíše si zoznam sexuálnych aktov, ktoré musí splniť pred vysokou školou. Treba podotknúť, že väčšina z nich sexuálne akty nie sú, alebo neskúsená Brandy nevie, čo vlastne sú, takže o smiech je postarané.

4

The Perks of Being a Wallflower (2012)

Aj keď som na začiatku napísala, že nebudem vyberať osobné filmy, dúfam, že mi odpustíte. Tento je veľmi osobný, inšpiroval totiž tetovanie, ktoré zdieľam s kamarátkou a taktiež ma sprevádzal jedným z najlepších období môjho života. Adaptácia úspešného románu sa zameriava na tichého chlapca, ktorý sa radšej drží v úzadí (na čo má dôvod). To sa však postupne zmení, keď spozná súrodencov Patrika a Sam (ktorú hrá Emma Watson). Ako tieto hlavné postavy prekonávajú životné prekážky a bojujú vás určite inšpiruje. Nie je to ľahká komédia, ale film, ktorý by ste si mali pozrieť. Vrelo doporučujem!

5

An Education (2009)

60. roky, Londýn, svet gombička, až kým sa ti tá gombička nerozpadne v rukách. Carey Mulligan hrá mladé dievča, ktoré má štúdium na Oxforde na dosah ruky, ale nechá sa zlákať starším, šarmantným mužom, ktorý jej otvorí nový svet. Vzdelanie vo svetských veciach jej lahodí viac, ako knižky a s požehnaním jej rodičov (wtf?) behá po večierkoch a koncertoch s mužom, do ktorého je zamilovaná, ale o ktorom nevie absolútne nič. Všetko dobre dopadne, ale postava Carey sa určite nevyhne trpkému prebudeniu a následkom, ktoré má jej správanie. Ale tie šaty! :) tento film je lahôdka, ktorá získala až tri nominácie na Oscara.

6

gifs: www.giphy.com

Facebook Comments
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?