If you’re going to San Francisco

IMG_8986

Mesto s mostom, ktorý je známy na celom svete. Skoro rovnako slávny ako náš Starý (nový) most v Bratislave :) , ale iba skoro. Má medzinárodnú oranžovú farbu, ktorú som si nevymyslela, to je akože naozaj oficiálna farba Golden Gate Bridge. Tento most sa začal stavať v roku 1933, má dve veže so závesnými lanami v medzinárodnej oranžovej farbe a spája San Francisco s mestom Sausalito. My sme si požičali bajky a prešli sme oranžovou z jednej strany na druhú. Ale idem od začiatku.

IMG_8993

IMG_8992

IMG_8990

San Francisco sa nachádza na severe Kalifornie a je štvrtým najväčším mestom v tomto štáte. Keďže sme mali s kamoškou päť dní voľna, vybrali sme sa spoznať krásy SF. Ubytovanie sme mali dohodnuté pri jednej známej, čiže sme čo-to ušetrili, ale toto mesto vám ponúka hotely v cenovej relácii už od $17/noc až po $$$, takže je to na vás… Čo sa týka dopravy, bolo to úplne skvelé. Metro, autobusy, taxíky alebo povestné Cable cars – električky nás dopravili úplne všade. Ak idete na dlhšie, je veľmi výhodné si zakúpiť viacdňový pas a už sa o lístky nemusíte viac starať plus ušetríte. Autom je to v San Franciscu dosť komplikované a nájsť parkovacie miesto je rovnako nemožné, ako hľadať povestnú ihlu v kope sena. Zaparkujte auto (ak ho máte) pri vašom hoteli, zoberte pohodlnú obuv a šup sa na mestotúru.

IMG_8997

IMG_8998

San Francisco je známe aj svojimi „neighborhoods“, kde má skoro každý svoju vlastnú komunitu a kde môžete okrem iného stretnúť veľa zaujímavých ľudí, rôzne štýly oblečenia, kultúry, jedlá. Je tu veľká hispánska komunita, chinatown, ale aj povestné Castro, kde je jedna z najväčších homosexuálnych komunít v Spojených štátoch. Namiesto amerických vlajok tu vejú dúhové vlajky. Namiesto nudného bieleho prechodu pre chodcov tu nájdete dúhové zebry. Treba si ale dávať pozor, kde si chcete dať pivko, lebo sa vám môže stať to, čo nám, že sme hľadali podnik, kde si dáme drink, a vošli sme do baru, kde sme boli jediné slečny. Čo slečny, ženy! Okolo nás len muži, ktorí na nás nechápavo kukali a pomysleli si: „Hm, ďalší turisti.“ :) Kamoška sa vynašla a na celé hrdlo zakričala: „On tu nie je, tak ho ideme hľadať ďalej!“, samozrejme po anglicky. Potom sme si pred vstupom do podniku radšej skontrolovali, či je tam „zmiešaná“ spoločnosť :).

IMG_8987

IMG_8989

Odporúčam prejsť sa do Golden Gate Parku, kde okrem krásnej prírody nájdete aj botanickú záhradu s rastlinami z celého sveta, bizónov, divých kojotov, ale hlavne sa odtiaľ dostanete do Sutro Baths, čo boli kedysi kúpele, ktoré v roku 1896 postavil bohatý (to je jasné), bývalý starosta Adolph Sutro. Tento bazén so slanou vodou bol vo vtedajšej dobe najväčší krytý bazén na svete. Takže sa môžete ísť pozrieť na najväčšie ex-kupko na svete :) .

Blízko známeho Pier 39, kde od roku 1989 počuť „štebotať“ tulene, nájdete Ferry a Cruises, t. j. lode, ktoré vás odvezú na Angel Island, Sausalito alebo k známemu Alcatrazu (lístky odporúčam zakúpiť veľmi, veľmi dopredu, lebo inak sa vám neujde). Pre tých, ktorí majú radi niečo iné, odporúčam požičať bicykle, napríklad pri Fisherman´s Wharf, a prejsť si celý Golden Gate Bridge až do Sausalita, tam si dať kávičku alebo obedík a vrátiť sa späť loďou, z ktorej krásne uvidíte most, San Francisco a aj spomínaný Alcatraz.

IMG_8996

Ďalej netreba vynechať Union Square, zaujímavú Lombard street, Coin tower – veža, z ktorej krásne vidieť skoro celé San Francisco, a „Painted Ladies“ – farebné domy viktoriánskeho štýlu. Najznámejšiu skupinku takýchto domčekov môžete nájsť na Steiner street oproti Alamo square parku, ktoré boli postavené v rokoch 1892-96 a boli použité do viac ako 70 filmov, reklám či relácií, dokonca sa objavili aj v známom seriáli Plný dom (Full House).

IMG_8985

San Fracisco je jedno z mojich najobľúbenejších miest. Napriek tomu, že tam dosť fúka a stretnete veľa bezdomovcov a divných ľudí, verím, že si toto mesto obľúbite rovnako ako ja!

IMG_8981

 

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Rada maľuje, tancuje, píše, hrá na klavír a cestuje. Momentálne žije na opačnom konci sveta, ale vždy vie, kde je jej domov.