Booklist na víkend: dušou puberťáčka

booklist

Aj keď už dávno nie som vo veku jačiacich puberťáčok, ktoré, keď vidia svoj idol, dostávajú mŕtvicu, aj tak som stále niekde v duši presne tá jačiaca puberťáčka, ktorá si potrebuje idealizovať mužov svojich snov, životné príbehy a silné hrdinky. A kde inde, ako v Young Adult literatúre, sa ich dá nájsť viac? Prinášam Vám zoznam mojich piatich najobľúbenejších „youngadultiek“.

Sabaa Tahir – Iskra v popole

Túto knihu som dočítala len nedávno a som unesená. Autorkina prvotina nás prenesie do vymysleného sveta plného bezprávia, k hrdinke Laii, ktorej vojaci vyvraždia rodinu a brata odnesú do väzenia. Laia sa tak stáva špiónkou priamo v pevnosti vojakov – masiek, aby tak zachránila svojho brata. Samozrejme nesmieme zabudnúť na charizmatického hrdinu, Eliáša, ktorý je na totálne opačnej strane ako Laia, je totiž maska a ešte k tomu aj syn odpornej zlomyseľnej veliteľky. Môžem vám zaručiť, že si každá z vás v knihe nájde to svoje – zradu, prekvapenia, lásku, zvraty a odhalenia, budete hrdinom držať palce a budete sa o nich báť. A navyše nám kniha neponúka ľúbostný trojuholník, na ktorý sme v YA literatúre zvyknuté, ale rovno štvoruholník! A ja som fakt nevedela, komu skôr fandiť.

b1

Lois Lowry – Darca

Jonas je dvanásťročný chlapec žijúci vo svete, ako by som to… bez emócií? Vo svojich dvanástich rokoch vstupuje do sveta dospelých a má mu byť pridelené povolanie, ktoré bude vykonávať celý život, aby tak mohol prispievať do prosperujúcej spoločnosti. Jonas sa stáva príjemcom – má totiž byť jediný človek v komunite, ktorý pozná spomienky sveta. Jonas doteraz žil v bezpečí, všetko malo svoj význam, neexistuje kriminalita, každý vie, kam patrí, všade je systém, ktorý zjavne funguje, všetci sú spokojní. No neexistuje ani láska, hudba, farby… Jonas spolu so spomienkami prijíma aj poznanie, že ten bezpečný svet, v akom žije, nemusí byť taký úžasný. Kniha nesie veľmi silné posolstvo a kľudne by som ju zaradila medzi povinné čítanie.

b2

Ruta Sepetys – Medzi odtieňmi sivej

Táto kniha je trošku iná youngadultka, pretože sa venuje dosť vážnej téme a to pracovným táborom na Sibíri. Tam sa dostáva mladučká Lina so svojou matkou a bratom. Hrôzy, ktoré zažíva, sa nám nesnívajú ani v najhorších snoch, tá sila a odvaha, ktorú muselo dievča v tom svete mať, je pre niektoré z nás nepredstaviteľná. Lina musí znášať špinu, hlad, zimu, nespravodlivosť, musí čeliť smrti a musí byť niekedy silná aj za ostatných. Avšak stretáva sa tu aj s dobrými ľuďmi, ktorí si aj v krutých podmienkach dokážu pomáhať, a dokonca spoznáva aj svoju prvú lásku. Veľmi silný príbeh, ktorý vám ukradne srdce.

b3

Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá

Charlie píše listy. Netušíme komu, ani Charlie nechce, aby sme to vedeli. Čo sa však z jeho listov dozvedáme, je, že na svoj vek sa Charlie správa dosť detsky, že sa hľadá a nenachádza, že má nejaké psychické problémy a netušíme, prečo. Charlieho listy sú tak intímne, že sa niekedy červenáme a cítime sa previnilo, že ich čítame aj my, veď by sme nemali, keď nie sú určené nám. Ale postupom času zisťujeme, že sú určené práve nám. Lebo Charlieho si obľúbime, ako keby bol náš mladší brat a zároveň, ako keby bol kúskom z nás. A navyše tá skvelá hudba, ktorá ho jeho cestou sprevádza. Ďalšia povinná literatúra.

b4

Lauren Oliver – Delírium

Znova sa ocitáme vo svete, kde je na pohľad všetko pod kontrolou, aby sme zistili, že to bola jedna veľká fraška. Tu nás príbehom sprevádza Lena, ktorá tak, ako ostatní v jej svete, verí, že láska je choroba. Niečo, čoho sa treba báť, čomu sa treba vyhýbať a keď človek dosiahne požadovaný vek, bude proti láske „zaočkovaný“ a už sa ničoho nemusí báť. Až do chvíle, keď Lena stretáva Alexa. Celý svet je zrazu naruby. Lena cíti to, čo by nemala a čoho sa tak obáva. Ale je tá láska naozaj taká zlá a nebezpečná? Je lepšie žiť bez nej? Zaujímavá téma, ktorá je naozaj kvalitne spracovaná. Tá Lauren to fakt vie.

b5

Facebook Comments
Written By

Susinnon je knihomoľka a beznádejná romantička, ktorá žije vo svojom svete zázrakov a potom o tom píše aj na svoj blog, ktorý sa volá (ako inak) Zuzanka v krajine zázrakov.