Ach, tie sny…

sníčky

Hoci slovo SEN má len tri písmená, niekedy trvá a trápi nás dlhšie ako by sme si želali. Teda ani tak netrvá, lebo múdri to odborníci tvrdia, že sny trvajú len pár sekúnd, no v mojom prípade viem o tých svojich hovoriť aj hodiny. Čo je to vlastne sen? Prečo je raz tak skutočný a ďalšiu noc češem levy? Spánkom a snami sa zaoberajú ľudia od staroveku a dodnes nikto nevie čo, prečo a hlavne načo?!

O tom, že máme päť fáz spánku, sme počuli už všetci. Aj tak sa mi zdá, ako by bola iba jedna a aj to dosť krátka. Niekedy, keď sme veľmi unavení, si svoje sny nepamätáme. Inokedy (u mňa skoro vždy) si pamätáme sen alebo aj viac snov s takými detailmi, že je to normálne na knihu. Každopádne, podľa mňa je na tom postavený celý filmový priemysel. Odborníci tvrdia, že vo REM fáze sa nám najčastejšie sníva a až 60-90 percent si dokážeme zapamätať. Apropo, táto fáza je výborná aj na zapamätanie si naučeného. Čiže je naozaj pravda, že počas učenia je dobré vyspať sa (ja som to mojej mame vždy hovorila ). Len ja som asi iba spala.

Nechcem byť zlá, ale ľuďom šibalo už od čias gréckych bohov, kde Xena s Herkulom nemali nič iné na robote len zabíjať šesťhlavé draky a kilometrové hady. Ľudia verili, že sny sú spojené s bohmi a sú ich posolstvami. No, ďakujem pekne za také „ajmesidže“. V Číne si zase mysleli, že duša opúšťa telo a komunikuje s mŕtvymi. Čo by bolo celkom super, ale mne sa také nikdy nič nestalo. A Indiáni, prosím pekne, považovali sny za najdôležitejšie životné skúsenosti. Tomuto celkom aj verím lebo ak by ste nevedeli čo robiť keď vás napadne lev a had naraz pri náraze vlny z oceána, ktorá sa veľkosťou považuje už za tsunami, tak sa ma kľudne opýtajte. Ďalší chalani, ktorým by som už čo to verila boli napríklad taký ujo Freud alebo Jung. Tí boli tiež v lese a nevedeli že čo, tak si vymysleli každý svoju pravdu, ktorá možno ani nie je pravdou, ale aspoň sme sa už posunuli od hovorenia s mŕtvymi ku uveriteľnejším teóriám.

V snoch sa vraj odrážajú naše spomienky, túžby či obavy. Alebo podľa mňa niekedy len tá pizza, ktorú som zožrala o pol desiatej pri filme. Plus určite má vplyv na moje/vaše sny aj Mesiac. Pár dní pred splnom neviem spávať, prehadzujem sa, mám zlé sny, ktoré nedávajú žiadny zmysel. Môj frajer je zo mňa kvôli tomu každý mesiac úplne nadšený. Tvrdí, že najprv mi šibe zo splnu a o týždeň na to z PMS. Haha .

Na vyriešenie tých záhad, ktoré sa nám snívajú máme rôzne snáre, ktoré podľa mňa nemajú až takú výpovednú hodnotu, aj keď môže byť zaujímavé a vtipné, čo sa tam dá nájsť. Ja sa osobne skôr prikláňam k psychoterapeutickej práci so snami a potom k astrológii.

Sny tu boli, sú a bohužiaľ či našťastie aj budú. Mám ich ja, ty, on, vy a aj iné osobné zámená, raz sú to veľmi príjemné sny, inokedy nočné mory. Ten pocit keď vás niekto naháňa, ale vy neviete bežať. Keď vás niekto chytí, ale vy neviete kričať. A keď padáte? Potom vás tak trhne, že vám potrhá obliečky na posteli, tomu hovorím sladké sníčky . Však máte aj vy ten pocit úľavy, že „Juchúúú, som nažive!“? Hneď si vážite začatý deň. Ďalšiu noc vyhráte milión a ranné sklamanie a vstávanie do roboty, naštve asi každého!

Snívať môžeme v spánku i pri výhľade z okna. Niektoré si chceme splniť, iné už nikdy nechceme zažiť. Tie moje sny sú na ďalší článok a keby nebohý Sigmund žil, isto by len pokrútil hlavou, že „Zuza moja, tak tebe dobre šibe!“ A aké sú vaše sny?

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Rada maľuje, tancuje, píše, hrá na klavír a cestuje. Momentálne žije na opačnom konci sveta, ale vždy vie, kde je jej domov.