Prebuďme sa a zmeňme svoje sny na skutočnosť

Processed with VSCOcam with m3 preset
Processed with VSCOcam with m3 preset

Už podľa názvu môžete tušiť, že v tomto článku sa slovo „sen“ nebude skloňovať v doslovnom zmysle slova, teda ako predstava prežitá v spánku, ale ako túžba, ktorá nás poháňa dopredu.

Ako malá som hrozne chcela byť speváčkou. Úprimne, som rada, že som z tohto sna vyrástla, lebo ak aj na to mám talent, dnes to nie je nijaký neobyčajný jav. Talentovaných speváčok je po svete plná kopa a ak nie sú niečím iné, výnimočné, originálne, tak im to peniažky teda moc neprinesie. Žiť takýto typ sna je teda super, pokiaľ z toho človek aj vyžije – minimálne tak, aby mal z čoho zaplatiť nájom a jedlo. Logicky sa moje detské sny teda pod „ťarchou“ uvedomovania si skutočného života a toho, ako to celé funguje a bez čoho sa fungovať nedá, pretransformovávali.

Ako som ale dospela k tomu, že by som chcela byť učiteľkou, skutočne neviem. Vari tak, že to bol v rámci mojich schopností prvý reálnejší sen, ktorý by som mohla dosiahnuť a ktorý by ma mohol ako-tak baviť. Aj z tohto som sa však rýchlo zobudila, keď som na VŠ dvakrát absolvovala prax – raz na základnej, raz na športovom gymnáziu. Na základke sa pri náčuve obrátil k nám dozadu jeden malý štvrtáčik s tým, že: „A vy chcete byť naozaj učiteľkami?“ Po našej kladnej odpovedi nám ten drobec poprial veľa šťastia. A síce to bolo vtipné, smiech ma prešiel veľmi rýchlo, lebo som si uvedomila dve veci: 1. Nie som veľmi trpezlivý človek, ktorého by bavilo vysvetľovanie a neustále omieľanie čohosi dokola, a preto nedokážem naučiť angličtinu ani svojich blízkych… 2. Svoje nervy a duševné zdravie si cením priveľmi na to, aby som ich vystavovala útokom nevychovaných deciek a namyslených teenagerov, ktorí síce vedia hrať dokonalo volejbal/futbal/hokej, ale pred maturitou nedokážu odpovedať na triviálne otázky, či ešte lepšie, útokom urazených rodičov, ktorí sa prídu sťažovať riaditeľke na to, že ich ratolesť dostala 5-ťku z písomky. A tak som teraz tu, v pohodlí domova užívam svoj osobný priestor, môžem veselo ďalej rozvíjať svoj potenciál, pričom mám svoj potrebný kľud na pokojné uvažovanie pri prekladaní či jazykových korektúrach. Práca snov v prostredí snov = sen o dokonalej práci splnený.

Myslím, že každý v živote najviac sníva o tom, že stretne partnera, s ktorým by si mohli plniť sny navzájom. Cestovať, spoznávať nových ľudí, kultúru, užívať si každú voľnú chvíľu, premeniť aj tie obyčajné chvíle na nezabudnuteľné okamihy a zažívať lásku, ktorá povzbudí a dodá každý deň dostatok energie na to, aby bolo možné čeliť neľahkým situáciám uvážene a s nadhľadom. Postupne budovať silný vzťah a spoločne pomaly posúvať hranice, búrať obavy, smerovať k niečomu, čo si človek kedysi ani len nevedel predstaviť, a cítiť pri tom podporu a istotu, že v tom jeden nikdy nezostane sám. Dokonalý pocit a môj ďalší sen, ktorý každým dňom žijem, za ktorý som neprekonateľne vďačná!

Mať sny, ktoré sa jedného dňa dokážu premeniť na skutočnosť, pričom aj každý negatívny, nešťastný, smutný moment (aj keď sa to tak nemusí zdať) prispieva k tomu, že sa tie sny pomaly realizujú. Nechať zo svojho života odísť pár ľudí, aby tak vytvorili priestor pre mnoho iných, s ktorými budete zažívať nezabudnuteľnejšie a plnohodnotnejšie, skutočnejšie okamihy a situácie. Smiať sa do kŕčov v bruchu, cítiť a žiť s nimi naplno a po nejakom čase si večer pred spaním skrz slzu šťastia uvedomiť, aký dokáže byť človek šťastný, keď má po boku jedinečné bytosti. Materiálne veci sa s týmto všetkým nedajú zrovnávať. Nové auto ani značkové handry nikdy neprinesú toľko šťastia a zároveň toľko pokory a úcty k iným a k životu samotnému v jednom. Možno by sme mali snívať poskromne, aby sme si potom vedeli užívať to, čo nám život prinesie. Klásť si reálne ciele, snívať o veciach dosiahnuteľných v rámci našich možností. A tak budeme môcť svoje sny aj reálne žiť. A napokon, keď nás život prekvapí a prinesie nám viac, ako sme očakávali, budeme schopní si to aj viac vážiť. Verím, že jedného dňa uvidím fjordy, polárnu žiaru, fosforeskujúci planktón, ale dovtedy a každým dňom je mojím najväčším snom a prianím len jedno: aby boli všetci moji blízki zdraví a mali dostatok síl na plnenie svojich vlastných snov.

Facebook Comments
Tags from the story
, , ,
Written By

Nezvyčajne tvrdohlavá ženská s nezameniteľným úsmevom. Vo voľnom čase, ktorého sa snaží vytvoriť si dostatok, sa venuje zelenej strave, vypeká metále, fláka sa po koncertoch alebo sa zašíva v knihách.