Snová Sofia Coppola

coppola

Milé sedmoKRÁSKY, v prvom rade musím povedať, že nemôžem uveriť tomu, že toto je náš stý článok! :) Ďakujeme vám za podporu a dúfam, že sa dočkáme ďalšej stovky.

A keď už máme taký špeciálny článok, o kom inom písať, ako o snovej kráľovnej Sofii Coppole. Pre tie, ktoré ju nepoznáte, trochu backround info: Sofia je dcéra režiséra Francisa Forda Coppolu (režisér Krstného otca) a súčasťou Coppolovského klanu, kde je každý bratranec z deviateho kolena scenárista, producent, herec a všetko možné medzi tým. Vyrastanie v takomto prostredí musí zanechať stopu a Sofia určite nesklamala. Začala síce ako herečka, ale tejto kariéry sa vzdala, aby mohla režírovať. Jej filmy majú jedinečnú, nezameniteľnú snovú kvalitu, popretkávanú nostalgiou a dievčenským pohľadom. Aby ste mali predstavu, o čom hovorím, toto je reklama, ktorú natočila pre Dior:

Sofia je jednoducho snová kráľovná, ktorá nemá obdoby. A aj keď snové filmy natočili aj iní režiséri, ich poňatie je trošku iné (hovorím o tebe, David Lynch!). V tomto článku sa bližšie pozrieme na tri Sofiine filmy, ktoré vás určite opradú snovou pavučinou (jaj, tie metafory dneska! :) )

The Virgin Suicides (1999)

V sedemdesiatych rokoch v malom meste v Michigane žije rodina Lisbonovcov. Prehnane prísni a pobožní rodičia majú 5 dcér. Krásne sestry Lisbonové sú izolované, opradené tajomstvom a fascinujú všetkých chlapcov v celom meste. Sú nedosiahnuteľné a vo svojej izolovanosti vyžarujú krásny smútok. Veci sa začnú hýbať samovraždou najmladšej sestry. Reakciou rodičov je ešte väčšia prísnosť, ktorá zvyšné mladé ženy dusí. Vyústením sú samovraždy zvyšných sestier. Sestry Lisbonové za sebou nechajú chlapcov, ktorí ich z diaľky milovali a ktorí sa zúfalo snažia pochopiť ich motívy. Tento film nádherne zachytáva, aké je to pre dievčatá dospievať (niežeby sme všetky páchali samovraždy). Uvidíte prvé lásky, jemný humor, ako sa sestry snažia nájsť svoju cestu, to všetko cez Sofiinu čarovnú optiku.

s1

Lost in translation (2003)

Ako je možné snovo/nostalgicky zachytiť hi-tech kvalitu Tokia na začiatku 21. storočia? Predstavte si, Sofia to dala, dokonca za to vyhrala Oscara. Lost in translation je príbeh Boba (neprekonateľný Bill Murray), starnúceho herca, a Charlotte (Scarlett Johanson), mladej ženy, ktorá je trošku stratená. Bob príde do Tokia, aby tu natočil reklamu na whisky. Nevie ani ceknúť po japonsky a tak, ako je stratený v Tokiu, je stratený aj v živote (kríza stredného veku). Charlotte je žena mladého, ambiciózneho fotografa, ktorá nevie, čo chce so svojím životom robiť, a cíti sa stratená, zatiaľ čo jej manžel pracuje. Bill a Charlotte sa stretnú v hotelovom bare a vzniká tak veľmi nepravdepodobné priateľstvo, ktoré vás očarí svojou jednoduchosťou, úprimnosťou a neočakávanosťou.

s2

Marie Antoinette (2006)

Namiesto toho, aby Sofia natočila klasický historický film, pokúsila sa odkryť ženu za legendou. A mladá Mária Antoinetta sa správa presne tak, ako by sa správalo akékoľvek iné dievča. Sľubujem vám, že s ňou budete prežívať všetko, od snahy nadviazať vzťah so svojským manželom, cez intrigy na kráľovskom dvore, neuveriteľné žúrky, prvé lásky, aj čistú lásku materstva. Z tohto filmu by som vypichla pár vecí: Dialógy sú tu minimálne, keďže na kráľovskom dvore tiež každý nehovoril všetko, čo im napadlo. Herci tak museli podať úplne iný výkon a väčšina emócií je vyjadrená veľmi jemne mimikou. Soundtrack je úplne neuveriteľný. Pri takomto filme by sme pravdepodobne očakávali klasickú hudbu, namiesto toho však dostaneme fajnú dávku new wave a post-punku. A keďže Mária Antoinetta bola známa ako žena, ktorá milovala módu, a predsa len to bola francúzska kráľovná, môžete sa tešiť na doslova ženský raj, ktorý roztopí aj to najčiernejšie srdce (najlepšie makeover scény mimo Pretty woman).

s3

gifs: www.giphy.com

Facebook Comments
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?