Movielist na víkend: Sweet dreams are made of these

movielist

Milé sedmoKRÁSKY, naša snová téma pokračuje. V tomto zozname som sa nezamerala len na filmy, ktoré priamo spracovávajú tematiku snov, ale aj na tie, ktoré sú snové svojím spracovaním. Tiež nečakajte len dúhy a jednorožce, sny nie sú len príjemné. Myslím, že toto je najeklektickejší zoznam, aký som kedy spravila. Takže keď bude najbližšie pršať, môžete sa doňho pustiť a dajte mi vedieť, čo si myslíte.

Naozaj čokoľvek od Davida Lyncha

Viem, že začínam zhurta a ešte k tomu na temnú nôtu, ale nemôžem si pomôcť. A keď som napísala, že čokoľvek od Lyncha, myslela som to doslova. Každý jeho film má snovú kvalitu, povedala by som dokonca, že je tu celá škála. Od naivných idealizovaných obrazov až po nočné mory. Doporučila by som začať „zľahka“ (aj keď to „zľahka“ je v tomto prípade relatívne) a postupne sa prepracovať k temnejším veciam. Môj „ľahký“ favorit je Blue Velvet so snovou Isabellou Rossellini, ktorá je krásna a snová (až kým nie je). Najsnovejší z jeho filmov je ale určite Mulholland Drive, ktorý sám Lynch nazval „love story in the city of dreams“. A samozrejme nemôžeme zabudnúť na Twin Peaks! Pán Lynch je jednoducho majster…

m1

The Imaginarium of Doctor Parnassus

Tento film od Monthy Python veterána Terryho Gilliama určite stojí za pozretie. Doktor Parnassus je potulný mág, ktorý s malou skupinkou pomocníkov cestuje po svete a predvádza svoje triky. Všetko sa zdá byť v poriadku, až kým sa triky nezmenia na realitu, alebo skôr na fantáziu? Hlavných hrdinov tak čaká dobrodružstvo, aké ešte nezažili (a vy nevideli). Tento film bol posledným filmom Heatha Ledgera, zomrel počas jeho nakrúcania. Otázkou potom bolo, ako film dotočiť. Traja jeho priatelia sa podujali na túto úlohu a tak sa Heath v snových sekvenciách za zrkadlom mení na Colina Farrella, Johnyho Deppa a Judea Lawa.

m2

Her

Her je jedinečný, krásny a snový film od režiséra Spikea Jonzea. Bol nominovaný na niekoľko Oscarov a jeden dokonca aj vyhral. Rozpráva príbeh z nie tak vzdialenej budúcnosti, kde sa osamelý Theodore, ktorého hrá neuveriteľný Joaquin Phoenix, zamiluje do operačného systému s umelou inteligenciou (niečo ako Siri v iPhone). Joaquin odohral celý film sám, hlas operačného systému nahovorila Scarlett Johansson až dodatočne. Film je krásne melancholický, pôsobí, ako keby bol natočený cez instagramový filter, a svojou smutnou krásou chytí za srdce. A ten soundtrack!

m3

Tideland

Ďalší film z produkcie Terry Gilliama, lebo no proste vie. Tento film je do značnej miery kontroverzný a je skôr pre silnejšie žalúdky (alebo bol dosť len na mňa, neviem). Jedná sa o príbeh malej Jeliza-Rose, ktorá je dcéra, povedzme, nekonvenčných rodičov. Mama do seba hádže lieky a prejedá sa, otec holduje heroínu. Keď sa mama zadusí jedlom, jej otec (Jeff Bridges, vážení!) zo strachu pred možným zatknutím zoberie malú Jelizu-Rose do svojho rodného domu, ktorý stojí opustený v poli niekde na juhu USA. Neprejde ani týždeň a zodpovedný otec rodiny sa predávkuje. Čo nasleduje, je ukážka toho, akým spôsobom sa s takýmito situáciami vyrovnáva malé dieťa, ktoré si dokáže aj v takomto hroznom prostredí zachovať svoju nevinnosť a hravosť. Nasledujú snové hry, ktoré postupne temnejú, až si nakoniec uvedomíte, že Jeliza-Rose už nie je nevinné dievčatko.

m4

Špeciálny bonus: Insheeption

Insheeption je diel seriálu South Park (E10, S14). Predtým, ako prevrátite očami, že South Park, to ešte dávajú, musím vám povedať toto: South Park nielenže ešte stále dávajú, je to aj jeden z najdlhšie bežiacich a najlepších seriálov všetkých čias! Ak ste ako ja, z detstva si pamätáte akurát „zabili Kennyho, parchanti!“ a to je všetko. Pred polrokom som ho znovu začala pozerať po tom, ako ma horlivo presviedčal jeden kamoš, že „musíš!“. O dokonalosti, ktorou je South Park, sa budem rozplývať osobitne v septembri, teraz k tejto konkrétnej epizóde. Pamätáte si film Inception? Tak toto je paródia na bizarnosť tohto filmu. Počas tejto epizódy zažije niekoľko postáv v rámci terapie sen v sne a potom ešte v sne, navzájom si do snov prebiehajú, nevedia sa odtiaľ dostať a na záchranu tam musia poslať špeciálny tím, hasičov, a dokonca aj poslíčka s pizzou, zatiaľ čo ostatné postavy veľmi rozumne zhodnotia, že toto fakt nedáva zmysel. No nedáva. Takže in your face, Inception!

gifs: www.giphy.com

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?