Londýnska vandrovka

FullSizeRender

Plánovali sme cestu do Londýna. S mojou srdcovkou. A ako tak trochu “ostrieľaní” Londýnčania sme sa vybrali na miesta, ktoré páchnu históriou, konkrétne rock’n’rollovou históriou.

Začali sme pomerne konvenčne aj nekonvenčne – Handel&Hendrix house na Brooke Street číslo 25. Nenápadný dom v centre Londýna s červenými dverami tento rok ku Handelovej časti pridal aj Hendrixovo hniezdočko (vďaka grant Heritage Lottery a Kathy Etchingham- Hendrixova ex, pozn. autorky). Jimi v tomto byte strávil cca 50 dní (teda takto mi to hovorila veľmi zhovorčivá pani sprievodkyňa) a za tých 50 dní stihol poskytnúť pár posteľových rozhovorov novinárom a usporiadať after sessions s kamošmi. Nebudem veľa rozpisovať lebo je lepšie raz vidieť ako stokrát čítať ale môžem prezradiť, že v byte je ponechaných pár originálnych predmetov ako zrkadlo v Jimiho spálni, schodisko z pôvodného bytu a takisto aj originálne kúsky oblečenia, ktoré Jimi nosil. A dokonca sú tam aj repliky niektorých jeho ikonických kúskov, ktoré si môžete vyskúšať a potom sa v nich aj vyfotiť. Celé múzeum nie je veľké ale aj napriek tomu sa tam dá sedieť hodiny a len nasávať atmosféru. Alebo si len tak sadnúť do Jimiho spálne a pustiť si napríklad Little Wing :) .

IMG_1271

IMG_1266

Ďalšia z našich londýnskych zastávok viedla tiež po Hendrixových stopách. Zastavili sme sa na adrese Lansdown Crescent 22 v štvrti Noting Hill. Na prvý pohľad nič zvláštne na tomto dvojdome nie je. Historicky je ale Samarkand hotel miestom, kde Jimi prežil svoj posledný deň na zemi.

13933502_10202058755708608_1527201259_n

Ak ste niekedy boli v Londýne tak ste sa isto nevyhli Regent Street – je to jedna z tých uličiek plných obchodov a ľudí ovešaných nákupnými taškami. Nuda, veľkomestská nuda. Ale – skúste sa medzi tým davom ľudí predrať na adresu Regent Street 309. Na tejto adrese sa stretli Richard Wright, Roger Waters, Nick Mason a mali v pláne študovať. Ale nie dlho pretože sa stala vec menom Pink Floyd. A Londýn si to zapamätal a preto tam minulý rok umiestnil aj plaketu.

IMG_1278

Regent Street je pomerne blízko ďalšej známej adresy – Wardour Street v Soho. V dome s číslom 90 sa v zlatých šesdesiatych diali veľké veci (dnes tam má pamätnú plaketu Keith Moon). Na malinkom pódiu to dávali Led Zep, Rolling Stones, Jimi Hendrix, David Bowie, The Who, Pink Floyd, Yardbirds a mohla by som pokračovať ale to už si pozrite v rámci vlastného prieskumu :).

IMG_1277

 

A keď som teda spomenula aj Bowieho tak vám musím povedať o jednom tajnom miestečku, kde pristál Ziggy Stardust. Je to Heddon Street 23, dnes už ulička plná reštaurácii a barov ale ak si vygooglite ten slávny obal tak sa vám to miesto bude hneď zdať akosi povedomé. Vyskúšajte!

IMG_1279

IMG_1280

Londýn je čarovné veľkomesto s neoceniteľným štýlom a energiou. Dokáže fascinovať zakaždým keď ho navštívite a sľubujem, že akúkoľvek tému svojho výletu si navolíte Londýn vám to vráti a vy sa budete chcieť vrátiť tiež.

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.