Odpočívaj v pokoji a „aha“ momenty

playlist I

Odpočívaj v pokoji, taký je preklad pôvodného názvu seriálu HBO Six Feet Under. Poviete si, milé Sedmokrásky: ako sa tento seriál týka témy rodiny? A ja vám odpoviem – veľmi.

Keď som začala pozerať tento seriál ja osobne, odchovaná na rodinách zo seriálov typu Krok za Krokom, Plný Dom alebo V Siedmom Nebi, tak sa mi tento seriál zdal ako taký poriadny preplesk. Veľmi často som si surovo pozrela aj tri časti za sebou, avšak potom som nemohla prestať premýšľať, čo som práve videla a prečo som sa do takého niečoho vlastne pustila.

No, ono to je také, ako keď sa pohádame v našej rodine! Presne to, čo prežíva Claire, sa stalo aj mne, tak, ako sa cíti Nate, sa cítim aj ja, to, čo urobila Brenda, by som isto urobila aj ja! Hovorievala som si potichu. Isté je, že som si po čase na túto nekonvenčne konvenčnú rodinu z Kalifornie, ktorú hneď v prvej časti po smrteľnej nehode zanechá otec napospas svojmu osudu a pokazeným medziľudským vzťahom, veľmi obľúbila a doteraz vďačím svojej srdcovke za to, že ma k tejto záležitosti dostal.

Ono to je naozaj ako nezhody vo vašej rodine, ale asi tisíckrát horšie. V tomto seriáli nenájdete archetyp starostlivého otca, dokonalej a bezpodmienečne láskavej a milujúcej mamy. Namiesto toho máme k dispozícii Nate-a, syna, ktorého vlastne späť k rodine priviedla smrť otca a inak by s členmi vlastnej rodiny ideálne nechcel mať nič, jeho brata Davida, ktorý roky tají svoju homosexualitu, a Claire, ich sestra, ktorá je na prahu dospelosti a hľadá cestu k svojej vlastnej identite.Takisto vlastne ani neviete, čoho sú jednotlivé postavy schopné v rôznych momentoch, a tak nejak hádate, ako ďaleko to až môže zájsť a či budete pri ďalšej časti cítiť úľavu alebo sa rozplačete.

Ak začnete tento príbeh sledovať, myslím, milé Sedmokrásky, že určite budete mať pri niektorých scénach „aha“ momenty. Naozaj si tento seriál nič nesnaží nahovárať a ukazuje nám veci a ľudí takých, akí sú. A ani tie postavy samotné si doteraz nedokážem predstaviť v inom seriáli ako práve v Six Feet Under (aj keď herec, ktorý stvárňuje v seriáli Davida Fishera, je momentálne alter-ego Davida Bowieho v muzikáli Lazarus a vyzerá to veľmi zaujímavo, to len tak na okraj :) )

Six Feet Under natočil chlapík menom Allan Ball, ktorý má na konte aj kultový film Americká Krása. Ak sa vám Americká Krása páčila, tak sa vám isto bude páčiť aj Six Feet Under, ktorý by som mohla nazvať (a teraz si požičiam slová svojej srdcovky, ďakujem) predĺžením tohto filmu do šiestich sérií.

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.