Ako moja Babka predpovedala armagedon

dialog

Milé sedmoKRÁSKY, v dnešnom článku trošku nadviažem na včerajší článok od Moni. Písala o tom, ako nám v dnešnej dobe médiá tak povediac „tlačia dole gágorom“ veci, ktoré veľmi užitočné nie sú. Tiež spomenula, že keď človek nemá na výber, pozerá, čo v telke dávajú, a číta to, čo sa dá prečítať v novinách. Čo však robiť, keď naozaj nemáte prístup k iným mediálnym outletom, ako sú slovenské mainstreamové televízie alebo noviny?

Aby ste lepšie pochopili, ako to myslím, uvediem vám príklad. Minulý týždeň som mala rozhovor s mojou Babkou, ktorý by sa dal nazvať aj Súbojom titanov. Aby som vás uviedla do obrazu, moja Babka je typická slovenská dôchodkyňa. Trištvrte života prežila v komunizme, kedy „sa ľudia mali dobre, lebo každý pracoval a všetko bolo lacnejšie“, čo sa týka cestovania, bola párkrát na dovolenke v Bulharsku a poctivo volí Fica, lebo koho iného. (Pri posledných voľbách som ju uprosila, aby to nerobila, načo ostala sedieť ako kôpka nešťastia a povedala, že asi voliť teda nepôjde. Mala som pocit, že som kopla do šteniatka, ale urobila som to pre dobro ľudstva.)

Ako správny slovenský dôchodca sa naučila pred pár rokmi používať mobil, ale tam stret s technológiou končí. Všetky správy má teda z mainstreamových distopických médií, čo má za následok väčšinou to, že vie presne, kde a kedy sa stalo aké prírodné nešťastie, kde a ako koho zavraždili a že v Tatrách rastú huby ako po daždi (díky, Tribula).

Nie je teda možné, aby si vytvorila aspoň náznak objektívneho obrazu o situácii vo svete alebo doma. „Nezávislé“ médiá alebo médiá s iným názorom sa v slovenských zemepisných šírkach skoro výlučne vyskytujú na internete. A tak ma počas mojich návštev väčšinou očakávajú perly typu „títo utečenci nás povraždia všetkých“ a „nikdy nevieš, aké zbrane pod tými plavkami, čo zakrývajú celé telo, schovávajú“ alebo môj osobný favorit „doteraz bola Európa jediný svetadiel bez černochov“.

Na logické argumenty reaguje väčšinou tichom, na logické otázky od veci faktami naučenými zo správ. Je dôležité podotknúť, že moja Babka je veľmi dobrá žena, ktorá ma toho naučila veľa a ktorá sa o nás všetkých doteraz s láskou stará. Desivé však je, že ľudí, ako je moja Babka, je na Slovensku veľa.

Všetci vieme, že mainstreamové médiá majú vlastnú agendu, ktorou manipulujú správy. Čo však, ak tento fakt neviete? Čo ak to, čo vám povie Kvetka Horváthová (tá asi nemoderuje správy, či? Ale chápete, čo tým chcem povedať.), že utečenci sem prichádzajú a všetky ženy znásilnia, potom nám nanútia islamskú vieru, lebo je to their way or highway, že sa neprispôsobia, že sú hrozbou pre naše kresťanské hodnoty, ktoré tak radi vyznávame (keď sa nám to hodí) – čo ak je toto jediný zdroj správ, ktorý máte? Čo ak mu úplne dôverujete, lebo však moderátorky neklamú?

Aké je riešenie na tento problém? Možno by nebolo od veci vystaviť našich dôchodcov (a ľudí, ktorí zmýšľajú podobne) viacerým spravodajským outletom. Ak sa ich názor ani potom nezmení, nech sa páči. Aspoň je ten názor informovaný, a to nielen na základe titulky Nového času. Problémom je, že mladá generácia nemá problém s nachádzaním iných zdrojov, nielen vďaka wifine, ale aj angličtine. Možno keby sme im to prekladali?

A potom je tu samozrejme posledná prekážka: „ty si ešte mladá, veď ty všetko pochopíš, keď budeš staršia“. Problém s debatovaním so staršími ľuďmi tkvie aj v tom, že vás stále vidia s rozbitým kolenom a fontánkou na hlave (ak sa podieľali na vašej výchove) alebo jednoducho ako mladú žabu, ktorá nemôže o živote nič vedieť. Možno im treba pripomenúť, že naša generácia je informovanejšia, scestovanejšia, a tým pádom aj vyzretejšia ako naši rovesníci pred 50 rokmi (stačí sa pozrieť na násťročné slečny, ktoré, mám pocit, ťahajú na tridsať viac ako ja).

Samozrejme, že momentálne zovšeobecňujem. Nie všetci dôchodcovia sú takýto, nie všetci mladí sú informovaní a osvietení. Nie každý zdieľa politické názory, o ktorých si ja myslím, že sú správne. Určite však má väčšina z vás doma staršieho ficovoliča, ktorý je sväto-sväte presvedčený, že ISIS sa ide nasťahovať do vedľajšieho domu a že kedysi bolo lepšie. Možno je načase, aby sme začali dialóg. Dialóg, kde prejavíme tým starším rešpekt voči nim a ich názorom a vysvetlíme im, ako veci vidíme my. Možno to nebude mať účinok, ale určite to bude mať význam. Diskusia v spoločnosti je dôležitá a zdá sa, že diskusia medzi generáciami je na Slovensku obzvlášť dôležitá (ehm, posledné voľby).

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?