Môžu obrazy plávať v bazéne? Môžu!

FullSizeRender

SedmoKRÁSKY! Téma týždňa, ako ste si mohli všimnúť, je premena. Isto ste si stihli prečítať zaujímavé úvahy o tejto podľa mňa nevyčerpateľnej téme, a tak vám dnes napíšem o premene trošku v inom kontexte.

Nedávno som strávila celý deň v meste Lille, v severovýchodnom regióne Francúzska Nord-Pas-de-Calais. Tento región bol v minulosti veľmi často turisticky zanedbávaný, pretože to bola skôr šedivá priemyselná zóna, ktorá bohatstvom príliš neoplývala.

Ani teraz, keď sa povie Lille, tak nikto asi hneď nespozornie ako pri slove Paríž. Jeden dôvod je, že Paríž je predsa len Paríž, a ten druhý, že o Lille sa skôr ako o turistickom meste hovorí ako o meste strategickom pre presuny a cestovanie. Alebo si ho možno tie pozornejšie a tí pozornejší pamätáte ako miesto, kde Dominique Strauss-Kahn (bývalý šéf medzinárodného menového fondu) podľa všetkého organizoval svoje orgie s prostitútkami.

Verte ale, že toto nie sú úplne zaslúžené nálepky pre mesto, ako je Lille. Keď sa v roku 2004 Lille stalo európskym mestom kultúry, pohlo sa v ňom viacero vecí.

Napríklad také, poviete si, nevhodné miesta získali zrazu úplne nové rozmery. Napríklad bývalá nemocnica je dnes originálnou galériou vystavujúcou obrazy regionálnych umelcov. Alebo ešte odvážnejší plán: využiť bývalú plaváreň ako galériu a multifunkčné umelecké vzdelávacie miesto.

FullSizeRender (1)

A práve túto plaváreň som si na svojom výlete zaumienila navštíviť. Keď ale poviem plaváreň, tak nemám na mysli len takú plaváreň, ale plaváreň celú vystavanú v štýle art deco (vystaval ju francúzsky architekt menom Albert Baert, ak ste niekto veľmi na architektúru J). Plaváreň fungovala do roku 1985. A potom prišiel jeden chlapík, konkrétne Jean-Paul Phillipon (tento chlapík má na svedomí aj Museé d’Orsay v Paríži, ak by ste chceli vedieť), a povedal si, prečo nevyužiť tento dokonalý priestor pre niečo iné než plaváreň. A vznikla dnešná galéria La Piscine (čo je po francúzsky plaváreň), ako sa tejto galérii ľudovo v Lille hovorí.

IMG_1507

V La Piscine dnes tak nájdete pôvodné prezliekacie kabínky, kde si môžete pozrieť napríklad vzorníky látok a textilu, ale aj menšie tématické výstavy. Zachovali sa  aj pôvodné obrovské čističky vody, ktoré sú vkusne súčasťou galerijného obchodu, kde si môžete kúpiť napríklad art deco šatku, baliaci papier alebo nejakú knihu o histórii celého projektu galérie.IMG_1519

IMG_1520

V mojom rodnom meste už dlhšie visí obrovská tabuľa s názvom „Na Predaj“ na fasáde bývalého železničného depa. Chcelo by to zmenu…

 

 

Facebook Comments
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.