Zuzina Islandská Sága: Ako som bola na dne

titulna

Asi tak po dvoch rokoch prázdnych rečí som sa konečne rozkývala a prihlásila som sa na kurz potápania. Už sa to ťahá dosť dlho. Konečným cieľom tohto snaženia bude cesta do nejakého tropického raja, ktorú plánujeme s kamoškou. V poslednej dobe však začínam byť z predstavy toho tropického raja trošičku nervózna. Obávam sa totiž, že mi tam bude hic. Faktom je, že som sa do škandinávskej krajiny neťahala náhodou – moja obľúbená letná teplota je 20 °C a povolené maximum 25 °C.

 

Potápanie vo vode s teplotou 6 stupňov v čase, keď vrcholí leto, má isté nevýhody. O tú teplotu samotnú by až tak veľmi nešlo – ako hovorí môj inštruktor: „…tá ľadová voda je vlastne úplne v pohode, lebo zachvíľu si aj tak prestaneš cítiť tvár a bude ti to jedno.“ O zvyšok tela sa postará suchý oblek… A to je presne to, čo situáciu komplikuje oproti potápaniu „naľahko“ v teplejších destináciách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veľkou motiváciou bola pre mňa možnosť ukončiť výcvik v Silfre. Silfra je trhlina medzi Severoamerickou a Euroázijskou tektonickou platňou, ktorá sa nachádza v jazere Þingvallavatn v národnom parku Þingvellir. Viditeľnosť je tu nejakých 80 – 100 metrov vďaka výnimočne čistej vode. Táto voda pochádza z ľadovca Langjökull a je prefiltrovaná okolitými poréznymi horninami. Aby som to zhrnula – ak vás v Silfre smädí, rozhodne sa nebojte lognúť si z vody naokolo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po tom, čo som splnila nie príliš zábavnú teoretickú časť, začala sa praktická – niekoľko ponorov v bazéne na tréning základných zručností. Z prvého dňa som si odniesla dve zistenia:

  • s maskou na ksichte sa nedá dýchať nosom,
  • s regulátorom v hube sa nedá nahlas nadávať.

Niežeby niečo také musel rozumný človek zisťovať, ale kým si to pod vodou fakt uvedomí a prestane sa pokúšať vycucnúť si nosom oči z hlavy, zakaždým, keď sa chce nadýchnuť, tak to chvíľku trvá (teda aspoň mne). Čo sa týka toho bohovania s regulátorom v ústach – obávam sa, že toho sa tak skoro nezbavím, obzvlášť keď mám v sucháči nerovnomerne rozložený vzduch a napriek všetkým snahám sa ma môj oblek pri plávaní snaží čo najrýchlejšie prekotiť na chrbát ako nedočkavý milenec.

 

Nakoniec sa mi, napriek môjmu vytrvalému zápasu proti logike a fyzikálnym zákonom, podarilo splniť praktickú časť kurzu za 2 víkendy. Na posledný ponor nám vyšiel krásny letný deň. Bolo takmer bezvetrie a teplota extrémnych 17 °C (to je teplo, hovorte si, čo chcete…).

4

5

6

Najhoršia časť bolo vždy obliekanie. S vedomím, že strávim aspoň hodinu v ľadovej vode, som na seba naťahovala vlnené termoprádlo, teplú kombinézu a cez to všetko suchý oblek. To bola fáza, keď som si začala pripadať ako maskot Michelinu, ktorý sa súka do korzetových šiat. Aby toho nebolo málo, pridáme ešte kuklu a rukavice pripomínajúce krabie klepetá. Po takejto rozcvičke som už bola väčšinou spotená ako kôň (sexy, ja viem), a to ešte nasledovalo potápačské vybavenie.

Takto nahodená som sa pomalým knísavým krokom (iným sa nedá) vybrala k útesu, odkiaľ som mala skočiť do vody. Došla som tam a čakala na inštruktora. Na slnku. V čiernom obleku. V termoprádle a kombinéze. Skrátka rozkoš. Okrem toho ma vedomie, že pri každom pohybe môžem stratiť rovnováhu nad takmer dvojmetrovým útesom vôbec neupokojovalo. Inštruktor konečne prišiel, predpisovo vykročil do vody a čakal na mňa.

Mojím cieľom bolo skočiť do vody dostatočne ďaleko, aby som sa pritom neoplieskala o kamennú stenu, a udržať si pritom všetky tie pripevnené záležitosti na pôvodných miestach. Ako tam tak stojím na okraji, vybavenie ma ťahá k zemi tak, že mám problém zdvihnúť nohu, zadýchaná z nepatrnej prechádzky od dodávky a cez zahmlenú masku nevidím už ani rozmazané obrysy okolitého sveta, vtedy mi to dochádza – je mi hic! A riešenie všetkých mojich momentálnych problémov je odo mňa vzdialené iba jeden krok! Pri tomto uvedomení si pritláčam masku na tvár, po pamäti sa odhodlane vrhám dopredu do jazera a teším sa, ako sa ponorím do tej chladnej vody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Zuza Má rada zmeny, ktoré ju posúvajú ďalej. Je závislá na čerstvo pomletej káve a užíva si chvíľky, keď môže byť sama s vlastnými myšlienkami. Niekedy je divná a pomaly si na to zvyká. Neznáša smalltalk.