Zmeny

dieťa

Zmeny som vždy prijímala tak nejak rozpačito. Na jednej strane som vždy po nejakej prahla, na strane druhej som ich neznášala. Ale všetky zmeny boli nič oproti tej, ktorá ma čakala tento rok. Tehotenstvo!

Telo

Všetkým nám je úplne jasné, že v tehotenstve sa naše telo musí zmeniť. Aj mne to bolo jasné, však mi narastie brucho, aj prsia by sa mali zväčšiť… A to je tak všetko. Haha! Brucho sa mi stále zväčšuje, treba ho mazať olejčekmi, aby mi na ňom neostali nepekné čiarky, čo je podľa mňa nemožné, lebo by som sa asi mala v tom oleji rovno kúpať ako hranolka. Ale to bruško je najmenej, lebo je to také milé, že si nevidím na palce na nohách, nedokážem sa normálne oholiť a navyše sa tam niečo hýbe a klope mi zvnútra, že ahoj, ja som tvoje dieťa :) Ale tie prsia… To nie je len o zväčšení. Pretože zmenili tvar, farbu aj dotykové možnosti, navyše strie sa na nich objavili zo dňa na deň, ani som nestihla zareagovať. A to vraj ešte neskončili svoju púť! Okrem týchto dvoch častí môjho tela sa mi zväčšili aj boky, zadok, však prečo nie, navyše mi opúchajú nohy do neuveriteľných rozmerov, takže som sa musela rozlúčiť takmer so všetkými topánkami a ostali mi len tenisky, z ktorých sa mi pri chôdzi vytriasa huspeninka. Ale aby som nehovorila len o tých negatívnych veciach, tak vlasy mám hustejšie, nechty pevnejšie ako kedykoľvek predtým, pleť žiari a ja žiarim tiež, napriek všetkým tým bolestiam a nevoľnostiam.

z3

Psychika

Dobre, o tele všetci vieme, však sa tam musí zmestiť postupne trojkilové dieťa. Ale čo psychika? Bola som pripravená na zmeny nálad, precitlivenosť a podobné veci. Na moje počudovanie, náladová veľmi nie som, práve naopak, moje nálady sa dosť ustálili, čo vnímam ako veľmi pozitívnu zmenu, pretože už toľko neplačem, akosi som sa ukľudnila, akoby som už od začiatku vedela, že už tu nebudem sama a budem musieť tíšiť plač niekoho iného. Čo je však horšie ako predtým, ak sa to vzhľadom na moje úzkosti ešte dalo, je strach. Ten sa posunul o level vyššie, ak nie o dva. Nie nadarmo sa hovorí, že s láskou sa rodí strach, pretože o toto malé stvorenie sa bojím už teraz. Nie, že sa niečo pokazí tu, na začiatku, ale ja sa bojím, ako mu to pôjde v škole, či nebude veľmi trpieť pre lásku a či nezdedí moju psycholabilitu. A okrem toho more ďalších vecí, od chorôb po nehody, cez vojny až po inváziu mimozemšťanov. K tomu sa pridali fakt úžasné sny, kedy sa ma každú noc snaží niekto zavraždiť, partner ma podvádza, rodičia ma už nechcú… A aby som nezabudla, je tu nervozita. Hej, vadí mi fakt každý a všetko!

z2

Životný štýl

Ako posledné spomeniem zmenu životného štýlu. Keďže som nikdy nejak nepila, nemusela som ani prestávať, ale pozor! Odkedy som tehotná, mám nenormálnu túžbu na alkohol :) Takže sa teraz teším, ako o pár mesiacov či rokov, keď prestanem kojiť a nebudem znova tehotná, si poriadne vypijem, asi tak pohár vína a budem na mol.

Prvé tri mesiace som prevracala, prespala a prestonala, pretože mi bolo fakt dosť nanič. Na to ma nikto nepripravil, pretože som si myslela, že ranné nevoľnosti sú fakt len ráno a nie 24/7! Takže z mojich plánov, ako budem aj v tehotenstve stále aktívna, ostala len občasná prechádzka, z ktorej prídem zadýchaná ako po dvojhodinovom vysoko intenzívnom tréningu. Zdravé stravovanie ostalo tiež niekde trčať, lebo nechute sú u mňa intenzívnejšie ako chute, a tak som si nemohla vyberať to zdravé, lebo by to skončilo aj tak v záchode. Únava stále trvá, takže z práce už nechodím na kávičku ani nejdem upiecť koláčik, ale idem rovno do postele, kde strávim neosviežujúcim spánkom pár hodín. A potom príde čas na ten spánok nočný, kedy musím vstávať každú hodinu na záchod, prevaľujem sa, lebo si neviem nájsť polohu, všetko ma tlačí a bolí a celý spánok je vlastne na dve veci. Z mojej letnej dovolenky v Chorvátsku ostali len sny, z návštevy letných festivalov si môžem akurát tak pustiť Muse do slúchadiel a odložiť to zas na neurčito. Rada by som povedala, že sa teraz viac starám o seba a oddychujem (ten spánok nerátam), ale keďže som od prírody vysoko trápiaci sa človek, nad všetkým sa stále zamýšľam a snažím sa všetko vyriešiť, aj to, čo vyriešiť nemôžem, takže by som si tie necelé 4 mesiace ešte mala užiť a všetky zmeny, chcené aj nechcené, si užívať a vyťažiť z nich to naj.

z1

Tak budúce mamičky, dúfam, že prežívate krásne tehotenstvo, tešíte sa, lebo ja sa teším strašne, aj keď mám strach, lebo ten malý človek, čo do vás zvnútra búši maličkými pästičkami, stojí za všetky tehotenské nevoľnosti, za všetky zrušené plány, za každú jednu striu a za všetky obmedzenia, ktoré musíte teraz prežívať :)

 

gifs: www.giphy.com

 

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Susinnon je knihomoľka a beznádejná romantička, ktorá žije vo svojom svete zázrakov a potom o tom píše aj na svoj blog, ktorý sa volá (ako inak) Zuzanka v krajine zázrakov.