Girl Power – cesta k spolupráci či nástroj skazy?

girl-power

Zadanie:„Girl Power“. Úplne prvá myšlienka: „Spice Grils“! Ďaľšie zamyslenie sa: „Panikááá! Nemám o čom písať!“ Následné uvedomenie si: „Tak si reku niečo o tej Girl Power naštudujem.“ A tak som si pre vás pripravila, milé Sedmokrásky, krátky sumár tohto pojmu z historického pohľadu. Nebojte sa, nie je to nič nudné, veď tento pojem s nami doslova vyrastal a je taký kontroverzný ako my samé.

Najväčším šokom pre vás asi bude fakt, že pojem Girl Power nepriniesla žena, ale muž! Aspoň tak usúdili na webe periodika „The Guardian“ v roku 2002, kedy sa vo svojom článku „Lexicographers get down to roots of girl power“ odvolali na spisovateľa Malcolma Lowryho. Lowry vraj opísal v jednom svojom liste, ako zavítal do jedného katolíckeho kostola, v ktorom našiel oznam: „We want girl power for our convent.“ V tomto prípade by som však usudzovala, že toto by mohol byť dôkaz, že vynájdenie pojmu Girl Power by malo prináležať samotným katolíkom z kláštora, a nie Lowrymu, ktorý si to len prečítal.

V modernej histórii sa však pojem Girl Power prvýkrát objavil až v roku 1987. Určite nebude pre vás prekvapením, keď vám poviem, že jeho vznik nie je spojený s ničím iným než s hudbou. Predstavila ho ženská kapela Mint Juleps so singlom s názvom „Girl to the Power of 6“. Pohodová muzička končiacich 80-tych a začínajúcich 90-tych rokov.

Pojem sa od svojho prvého použitia v hudobnom priemysle zaľúbil niekoľkým hudobným skupinám, no najviac si ho určite všetci spájame so skupinou Spice Girls. Tá ho pretlačila do povedomia tých z nás, ktoré vyrastali na hudbe 90-tych rokov. Určite skoro každá z nás sa osobnostne stotožňovala s jednou vybranou spajskou, ktorá ju niečím „vystihovala“. A tak za pomoci Spice Girls bol pojem Girl Power roznesený do celého sveta.

V roku 2002 sa pojem Girl Power dokonca dostal do Oxfordského anglického slovníka s nasledovným výkladom: „Used in reference to an attitude of independence, confidence, and empowerment among young women.“ O tejto skutočnosti sa zmienili aj médiá.

Samozrejme, že sa voči pojmu Girl Power a celej ideológii okolo neho vzniesla aj nemalá kritika. Hlavnou myšlienkou, ktorá vzišla z kritiky, bol fakt, že Girl Power je len nechutný komerčný ťah veľkých firiem, ktorými chcú zmanipulovať mladé slečny a vzbudiť záujem o svoje girl-power-produkty. Nuž a pri pohľade na umelo vytvorenú skupinu Spice Girls a celý cirkus okolo nej asi stojí za to zamyslieť sa aj nad touto skutočnosťou. Kapitola „Girl, Unreconstructed (Why Girl Power Is Bad for Feminism)“ od Rachel Fudgeovej uverejnená v knihe „bitchfest“ v roku 2006 výstižne opísala, prečo to nemusí byť až taký úžasný dievčenský sen.

Keby ste sa naozaj nudili, môžete si prečítať diplomovú prácu od Ashley Lorraine Smith z roku 1999, v ktorej sa zameriava na hlbšiu analýzu textov skupiny Spice Girls či rozhovorov zo seriálu „Buffy, premožiteľka upírov“ a filmu „Vreskot“, ktoré sa zameriavajú na skupinu divákov z radu mladých dievčat.

Či už sa ku Girl Power prikláňate, alebo tento pojem zavrhujete, faktom ostáva, že sa z našej spoločnosti len tak ľahko nevytratí. Nikto poriadne netuší, odkiaľ prišiel a k čomu má naozaj slúžiť. No každý si naň musí spraviť vlastný názor. Krásnym paradoxom však ostáva zistenie, že Girl Power preslávený komerčnou dievčenskou skupinou Spice Girls, spájaný s manipuláciou mladých dievčat má vraj svoje korene v kláštore! Nuž, medzi nebom a zemou sa zdá byť možné všetko.

girl-woman-spruche-quotes-favim-com-4249557-1

obrázok via http://favim.com/image/4249557/

Facebook Comments
Written By

Som človek s chuťou žiť a spoznávať všetko, čo život ponúka. Milujem spoločnosť, ale aj chvíľky sama so sebou. Najradšej som v prírode, a medzi moje najobľúbenejšie veci, ktoré kreslím a maľujem a pozorujem patria stromy, kvety a obloha. Najviac ma vie nadopovať energiou, ak dakoho namotivujem k nejakému pozitívnemu činu. Neviem sa nasýtiť dobrodružstva a nových príležitostí. Ale som len snílek, zacyklený v kolobehu moderného konzumného života tráviaci minimálne 8 hodín denne pred počítačom. Ale nikto mi nemôže zakázať...zakázať mi snívať. A seeen sa mi v náááádej meníííí. ;)