Inšpirácia: grl pwr edition

6-08-mexican-artist-frida-kahlo-1950

Aj keď nás tento svet považuje za to nežnejšie pohlavie a hoci nie sme tak fyzicky silné a zdatné ako muži, sme silné z iného uhla pohľadu. Témou článku je girl power. Prečítajte si o viac-menej známych odhodlaných ženách, ktoré sú inšpiráciou práve preto, ako bojovali s prekážkami, ktoré v ich životoch nastali.

Zaujímavou ženou bola známa maliarka Frida Kahlo, ktorá napriek nepriazni osudu žila svoj život tak, ako najlepšie vedela. (Ak ste o nej náhodou ešte nepočuli, pozrite si úspešný film Frida z roku 2002 v hlavnej úlohe so Salmou Hayek a budete mať ako-takú predstavu.) Už keď mala šesť rokov, ochorela na detskú obrnu. Aj napriek tomu bola večne usmiata a veselá. Neskôr sa v jej živote objavilo ďalšie nešťastie, keď vo svojich osemnástich zažila autonehodu, pri ktorej bolo ťažké uveriť, že prežila všetku tú hrôzu. So zranenými nohami, zlomenou chrbticou, rebrami, panvou a kľúčnou kosťou ležala celé dni a mesiace v posteli, zahalená v oceľovej sadre. Hoci bola takto ťažko zmrzačená, nevzdala sa a na lôžku pokračovala v maľbe svojich obrazov. Nemožno sa čudovať, že smútok a depresie zo svojho prekliatia a búrlivého manželstva zaháňala alkoholom… No nevzdala sa, napriek mnohým operáciám začala opäť chodiť a pokračovala v tom, čo najviac milovala. Nanešťastie jej choroba rokmi postupovala a jej stav sa len zhoršoval. To sa prejavilo v ďalších rokoch jej života a jej zdravie sa opäť podlomilo. Ležiacu Fridu na jej prvú a jedinú výstavu odniesli v posteli, aby pocítila šťastie, ktoré chcela zažiť po celý život… Pár minút slávy. Táto žena dokázala, že keď sa v živote človek ocitne v akejkoľvek ťažkej situácii a chce skutočne niečo dokázať, zvládne naozaj všetko. A to doslova.

Vraví vám niečo film s názvom Bez dcéry neodídem? Nepamätám si presne, kedy som prvýkrát videla tento film a čítala knihu. Je to už určite nejaký ten rok, ak nie roky :). Ide o veľmi emotívny a silný príbeh ženy, ktorá by urobila aj nemožné preto, aby zachránila seba a najmä svoju dcérku. Tá žena sa volá Betty Mahmoody. Počas vzťahu s Iráncom, v ktorom bola zo začiatku šťastná, sa jej narodila dcérka Mahtob. Keď si myslela, že žije ako v rozprávke, začalo sa všetko rozpadávať. Jej manžel bol nešťastný v práci, manželstvo začalo škrípať… Rozhodli sa, že na pár dní navštívia jeho rodinu v Iráne. Už vtedy mala Betty zlé tušenie, no na tento ,,výlet“ sa dala nahovoriť. Keby vedela, ako to bude všetko prebiehať a že to nebude len na pár dní, určite by vrátila čas späť. Začal sa kolobeh naozaj hrozných situácií, nezvládnuteľných a nešťastných dní, ktoré musela zažívať (napríklad opovrhovanie zo strany jeho rodiny, politická situácia v Iráne, ich nepochopiteľné zvyky a tradície, majetnícky a tyranský manžel…). Tie z vás, ktoré o tomto príbehu náhodou nepočuli, si môžu prečítať knihu alebo pozrieť film Bez dcéry neodídem z roku 1991, odporúčam. V tomto príbehu ide hlavne o to, ako Betty pozbierala tie najmenšie kúsky svojho sebavedomia a všetku silu, ktorá v nej zostala, a akoby zázrakom dokázala ujsť z krajiny so svojou dcérkou späť do rodnej Ameriky. Samozrejme, že sa tým všetko neskončilo a museli sa mnohokrát skrývať, keby ich náhodou hľadali… Ale to je už iný príbeh, ktorý by nám vedeli porozprávať len ony dve. Aj v tomto prípade vidíme silu ženy, ktorá keď miluje svoje dieťa nadovšetko na svete, je schopná ,,ísť cez mŕtvoly“ a spraviť to, čo by jej predtým v živote nikdy nenapadlo.

Oprah Gail Winfrey – známa ako (teraz už bývalá) moderátorka, ktorá moderovala svoju vlastnú talkshow Oprah Winfrey Show, herečka, literárna kritička a filantropka. Z krajšieho uhla pohľadu ju poznáme ako mocnú a najbohatšiu Afroameričanku 20. storočia.

Z tej druhej stránky to ale také krásne nebolo. Už odmalička putovala od jedného člena rodiny k druhému. Nanešťastie, keď sa presťahovala k matke od svojej babičky, ju ako deväťročnú (!) znásilňovali členovia vlastnej rodiny… Ako štrnásťročná porodila dieťa, ktoré zomrelo pár hodín po pôrode. Oprah utiekla z domu a bola prisúdená svojmu otcovi. Našťastie bola šikovná a múdra, mala veľmi dobrý prospech v škole a tak sa dostala na univerzitu. Jej život postupoval ďalej tak, ako ho poznáme. Momentálne už svoju show nemoderuje, venuje sa mnohým kampaniam, napríklad boju proti AIDS, a rôznym charitatívnym akciám. Aj keď to v živote veru ľahké nemala, musíme uznať, že toho dokázala mnoho. Klobúk dole patrí aj tejto silnej žene, z ktorej napriek tomu, že je slávna, srší pozitívna energia a zostáva stáť oboma nohami pevne na zemi. Tak ako napríklad aj Waris Dirieová (poznáme z knihy a z rovnomenného filmu Púštny kvet, z menej známych kníh ako Svitanie nad púšťou, či Čierna žena, biela krajina…), ktorá utiekla zo svojej rodnej krajiny, zo Somálska, a osudovou náhodou sa stala modelkou. Momentálne bojuje za ľudské práva a za boj proti ženskej obriezke, ktorú zažila sama ako trojročná… Taktiež ju neoslnil lesk peňazí a neustále sa snaží oslobodiť Afriku od krutej biedy, od toho, ako je názormi odrezaná od sveta, od zastaraných tradícií, ktoré sú pre nás nepochopiteľné.

Silné, inšpiratívne, odvážne a ambiciózne ženy sú všade vôkol nás. Aj také, o ktorých sa nedočítame v žiadnych časopisoch či knihách a ktorých osudy nemožno sledovať v televízii. Zopár takých žien poznám osobne, sú pre mňa naozaj veľkou múzou a dodávajú mi odvahu a silu vtedy, keď je mi najhoršie.

A teraz trochu optimizmu. Je všeobecne známe, že ženy dokážu robiť viac vecí naraz. Kto sa takýmto niečím môže pochváliť? Tou silou, ktorou disponujeme, dokazujeme, že niekedy nás naozaj nič nezastaví. Uznajme, že máme v sebe niečo tajomné. Čo taký pôrod? :) Naozaj toho dokážeme mnoho. Napriek problémom, ktoré nastanú, vieme zahodiť za hlavu všetko zlé, prestať nad všetkým lamentovať a jednoducho ísť ďalej. Každá máme na to svoj ,,tajný“ recept :) Sme schopné si poradiť, nezúfať a dokonca byť inšpiráciou pre tie ostatné, ktoré ešte nenašli v sebe toľko síl a odvahy. Takže, milé Sedmokrásky, hlavu hore! Buďme inšpiráciou, buďme ešte silnejšie, ako sme boli doteraz, a nikdy sa nevzdávajme! :)

obrázok via http://www.aspassocongliartisti.it/en/blogeventi/frida-kahlo/

 

 

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Priateľská baba, ktorá má rada spoločnosť, ale keď sa zavrie do svojej ulity, je rada sama so sebou, s dobrou knihou, poprípade dobrým filmom a užíva si pokojné chvíle.