Prípad Khadija Ismayilova

azerbaijan-khadija_ismayilova_large-ifex

Prípad Khadije Ismayilovej znie až hrozivo povedome. Podobné obmedzenia štátom a zásah do ľudských práv bol nevítanou súčasťou života aj na Slovensku v nie tak dávnej minulosti. Ako sa niečo takéto môže stať v dnešnej dobe? O čom bol celý prípad? Poďme si to rozobrať postupne.

Khadija Ismayilova je azerbajdžanská investigatívna reportérka. Svoju kariéru venovala odkrývaniu korupcie vo svojej domovine. Azerbajdžan je nezávislá krajina od roku 1991, pred tým bola súčasťou Sovietskeho zväzu. Aby sme mali predstavu o stave v tejto krajine: rezolúcia európskeho parlamentu z roku 2015 vyhlásila Azerbajdžan za krajinu, ktorá zaznamenala najväčší úpadok na poli ľudských práv z celej Eurázie za posledných desať rokov. Prezident Ilham Aliyev, ktorý má výkonnú moc a na čele krajiny je už od roku 2003, vlastní spolu s jeho rodinou obrovský majetok s podielmi v štátnych podnikoch ako sú štátna letecká spoločnosť, ale aj majetky v Saudskej Arábii, či Karlových Varoch.

Okrem tejto okatej skorumpovanosti štátu treba podotknúť, že ľudským právam sa v Azerbajdžane veľký význam neprikladá. Khadija je už dlhé roky na čele investigatívnych reportérov, ktorý sa snažia (veľakrát úspešne) poukázať na skorumpované praktiky prezidentskej rodiny (prezidentov 11-ročný syn vlastní majetok v hodnote 44 miliónov dolárov). Nie prekvapivo je teda tŕňom v oku a celkovo nepriateľom štátu, rovnako ako aj hlasom opozície. Pretože za posledné desaťročie odhalila niekoľko škandálov vlády, tá sa rozhodla zakročiť. Samozrejme, že vyfabulovanými obvineniami, ktoré sa postupne stupňovali. Ich praktiky však samozrejme neboli priamočiare.

V roku 2013 bol uverejnený video záznam, v ktorom mala Ismayilova sex so svojim priateľom. Najprv bola z jeho uverejnenia obvinená opozícia. Aj keď boli na vládu vyvíjané tlaky, aby zahájili vyšetrovanie, nikdy sa tak nestalo. Ismaylilovej vlastné vyšetrovanie jednoznačne ukazuje na vládu, ako ich pokus na jej diskreditáciu.

Khadija bola zadržaná a odsúdená k 220 hodinám komunitných prác v roku 2013 po veľmi pokojnom proteste v Baku. Aby ju vláda ponížila, nariadili jej 220 hodín zametania ulíc. Jej reakcia však nebola taká, ako očakávali. Namiesto toho, aby sklonila hlavu, vyhlásila, že je to pre ňu veľmi známa práca, pretože je zvyknutá „čistiť túto krajinu od odpadkov“. Jej podporovatelia sa k nej dobrovoľne pridávali a zámer zdiskreditovať Khadiju vláde opäť nevyšiel.

V decembri 2014 bola Ismayilova zatknutá a obvinená z nabádania na samovraždu. Krátko po jej zatknutí bola obvinená z úniku na daniach a zneužitia právomoci. Zaujímavé je, že zatknutá bola len deň po tom, ako ju vláda v oficiálnom dokumente označila za nepriateľa štátu a obvinili ju z vlastizrady.

Aj keď pôvodné obvinenie na nabádanie na sebevraždu jej bývalého kolegu (ktorý sa neskôr toto obvinenie snažil neúspešne stiahnuť) stiahnuté nikdy nebolo, Ismayilova bola odsúdená za únik na daniach a zneužitia právomoci na sedem a pol roka. Krátko na to, ako sa rôzne svetové organizácie vyjadrili proti tomuto rozsudku, podala Khadija odvolanie na Európsky súd pre ľudské práva, kde ju reprezentovala Amal Clooney.

Khadija Ismayilova bola po obrovskom nátlaku medzinárodnej verejnosti prepustená na podmienku v máji 2016. Na otázku, čo bude teraz robiť odpovedala: „Vo svojej investigatívnej práci budem pokračovať s obnovenou energiou. Cítim sa mladšie a mám viac energie, budem bojovať až do konca.“

Príbeh modernej azerbajdžanskej Johanky z Arku určite nekončí. Je to však príbeh, o ktorom by sme mali vedieť všetci, pretože je veľmi výnimočné, keď niekto obetuje osobnú slobodu za práva väčšiny a bojuje až do konca za to, čomu verí.

Foto: https://advox.globalvoices.org/2014/12/11/azerbaijans-image-cracks-with-arrest-of-watchdog-journalist/

Facebook Comments
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?