NOTORIOUS MTG

inspiring-the-masses-a-beginners-guide-to-inspired-in-magic-the-gathering

Schopnosť, čarovná formula, lietajúca bytosť, príšera, artefakt – ak tieto slová znejú povedome, tak možno bude aj tak potrebné uviesť veci na pravú mieru – nie, nie sme v jednom z dielov Harryho Pottera alebo v Game of Thrones.

Ideme sa totiž pozrieť na zúbok jednej zo súčasne najpopulárnejších kartových hier na svete! (A to je na svete už od deväťdesiatych rokov minulého storočia.)

Sú to tri slová, pri ktorých sebou zasvätení vzrušene lomcujú – Magic the Gathering. Odvážne a otvorene vám, milé Sedmokrásky, poviem: ak by ste sa ma opýtali, či som niekedy počula o tejto hre cca dva roky dozadu, tak by som vám odpovedala, že je to pre mňa úplne obskúrny pojem, a myslela by som si, že ho ani poznať nebudem. Ale životné cesty ma priviedli, kam ma priviedli, a píšem pre vás tento článok.

No skôr ako sa rozpíšem, rada by som uviedla, že nie som aktívna hráčka a táto hra so mnou asi nikdy nebude robiť to, čo robí s ľudmi, ktorí sa jej venujú. Nebudem vám tu ani rozpisovať podrobnú históriu, pravidlá a ani celkom komplikovaný princíp. Na to všetko je tu všemocný Google. Skôr by ste mali tento článok vnímať ako taký môj mini zvedavý ponor do sveta ľudí, ktorých Magic baví. Zaujímajú ma ich príbehy a keďže témou, ktorej sa venujeme tento týždeň, je hra, tak mi táto vec úplne hrá do karát (pun intended, heh). Rozhodla som sa navštíviť lokálnu Magic komunitu (presnejšie tým Wrecking Ball, ako sa nazývajú) a opýtať sa zopár otázok. :)

Moja prvá otázka smerovala na samotnú povahu hry, ktorá by sa dala považovať za niečo medzi pokerom a šachom, len okorenená fantasy prvkami. Ako sa vlastne k Magicu dostali a prečo to bola práve táto hra, ktorej sa rozhodli venovať viac než rekreačne? (V Magicu sa usporiadavajú lokálne, ale aj medzinárodné turnaje a hráči a hráčky vo vyššom leveli získavajú za svoj výkon peniaze – a ak sa darí veľmi dobre, popritom, že si zahráte, napríklad splatíte svoj dlh na školnom na vysokej škole.)

Cesta k Magicu bola pre všetkých pomerne rovnaká – rodina alebo bližší okruh priateľov, ktorí už túto hru vyskúšali a rozhodli sa o ňu podeliť s ostatnými. Tak ako sa členovia tímu Wrecking Ball zhodli v prvej časti otázky, zhodli sa aj v ich odpovedi na otázku, ktorá súvisela s motiváciou prečo v Magicu stále pokračujú.

„Možnosť porovnať svoje schopnosti na turnajoch s inými hráčmi je pre mňa vždy vzrušujúca. V kombinácii so skutočnosťou, že Magic je veľmi komplexná kartová hra, ktorá prináša veľa voľnosti a možností pri navigovaní každej jednej partie.“

Ak si Magic porovnáte s hrou ako Monopoly, tak pri Magicu to nie je konštantne ten istý zážitok – karty môžete kombinovať, hrať rôzne balíčky a rôzne edície. Okrem iného je Magic komunita miestom, kde sa postupne budujú priateľské vzťahy, a skôr ako sa nazdáte, už sa tešíte, ako znova uvidíte svojich kamošov a kamošky. „Zakaždým, keď príde nová edícia, je to ako také malé Vianoce, kedy sa môžeš podeliť a predstaviť nové karty svojim kamošom.“

Opýtala som sa aj na zaujímavosti z turnajov vo vyššej lige Magicu (volajú ich Grand Prix) a nejaké špeciálne činnosti, ktoré zvyknú robiť pred takouto udalosťou, ale vyzerá to tak, že najväčšia extravaganza, ktorá sa deje noc pred dôležitým turnajom, je úprava balíčkov a pár nezáväzných kôl na precvičenie taktiky. Ležiaca poloha a počúvanie hudby. Žiadne haka tance, pokriky a ani špeciálne rituály. NUDA. (Od tejto otázky som čakala viac :) )

Tak to skúsim ďalšou otázkou, ktorá zisťovala, čo všetko sa od doby, kedy členovia tímu Wrecking Ball začali hrať, zmenilo. Respektíve, čo by si priali, aby sa zmenilo. Tam to bolo konečne vzrúšo! „Prial by som si, aby bola hráčška komunita pestrejšia,“ hovorí jeden. „Páčilo by sa mi, ak by do Magic sveta patrilo viac žien. Zároveň by sa mal zmeniť postoj mnohých hráčov voči ženám, ktoré Magic baví a snažia sa stať jeho súčasťou,“ odpovedá ďalší. „Ja som ok s myšlienkou, že Magic sa nestane masovou pop-kultúrnou záležitosťou,“ pridáva sa ďalší. „Prial by som si väčšiu finančnú podporu a viac finančných prostriedkov pre Magic, mohol by mať takú podporu ako turnaje v PC hrách.“ Alebo „väčšia hodnotová udržateľnosť kariet v hre.“

Keď sa už takto pekne rozvírila debata a začali sa objavovať termíny, v ktorých som sa začala kúsok strácať, rozhodla som sa opýtať na ďalšiu uviverzálnu otázku. Čo znamená Magic jedným slovom práve pre teba? Nuž, musím povedať, že tento tím sa znova nezaprel a odpovede boli veľmi často podobne ladené. Veru, great minds think alike. Slovo, ktoré sa často opakovalo, bolo „výzva“. Pochopiteľne, je to výzva, súťažiť na medzinároných súťažiach, kde je s vami cca 2000 ďalších ľudí. „Vzrušenie“ z každej novej edície. „Socializácia,“ to je to, keď sa zíde veľa rovnako nastavených ľudí a majú radosť z toho, že sa môžu pravidelne stretávať nielen medzi sebou, ale zároveň cestovať a spoznávať iných. „Závislosť“, kedy sledujete internetové fóra a postujete všetko s kamošmi v group chate na Facebooku, vymieňate a nakupujete karty na online markete…

Na začiatku článku som napísala, že Magic sa postupne stáva masovou záležitosťou. Počty ľudí tomu tak naozaj nasvedčujú. Avšak táto hra je zároveň stále tak trochu mimo mainstream a aj ľudia, ktorí ju hrajú, celkom otvorene hovoria, že sa s nimi stále tiahne stigma (Magic ako hra pre asociálnych nerds, nejaké uletené čachrovanie s kartičkami, čokoľvek…). Aj keď táto hra stále rastie na popularite, pravdepodobne nevystrieda poker alebo blackjack (ale, hej, čo ja zase viem :) ) Na druhej strane, keď vidím nadšené tváre ľudí, s ktorými som sa mala možnosť porozprávať – ako im zasvietia oči kedykoľvek, keď je reč o Magicu, tak som presvedčená o tom, že Magic ako hra len tak skoro nevymizne.

pic via

Facebook Comments
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.