Film vs. kniha

movielist

Platí také nepísané pravidlo, že kniha je vždy lepšia ako film. Vo väčšine prípadov je to pravda, no dovolím si tvrdiť, že film dokáže byť rovnako čarovný ako kniha a v niektorých výnimočných prípadoch dokonca aj lepší. Prinášam vám zopár príkladov.

Pýcha a predsudok – Jane Austenová vs. Joe Wright

Jane Austenovú a jej asi najslávnejší román Pýcha a predsudok hádam nemusím nikomu obzvlášť predstavovať. Jedná sa o klasiku, ktorú má prečítanú takmer každá Sedmokráska, a ja osobne nepoznám osobu, ktorej by sa tento nesmrteľný príbeh nepáčil. Kniha je jednoducho top. Ale nezaostáva za ňou ani jej filmová sestra v podaní režiséra Joe Wrighta z roku 2005. Tento film je pre mňa asi najlepším spracovaním knihy ever. Herecké obsadenie je dokonalé, scenár sa drží knižnej predlohy a pre tých s menšou dávkou predstavivosti sú naservírované aj nádherné scenérie anglického vidieka. Pán Darcy má pre mňa už navždy podobu Matthewa McFadyena a čo má ešte film navyše oproti knihe, je to erotické napätie medzi hlavnými hrdinami (skoro bozk v upršanej scéne vyznania lásky Darcyho k Elizabeth).

pp

Harry Potter séria – J. K. Rowling vs. Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell a David Yates

Som beznádejná Potteráčka. Na Potterovi som dospela, knihy sú pre mňa srdcovou záležitosťou a na tento príbeh nedám dopustiť. Nie, nemá žiadnu chybu a žiadnu si nikdy nepripustím. A potom prišli filmy. Na ich tvorbe sa vystriedali 4 režiséri, ale ten prvý, najčarovnejší zážitok mi pripravil Chris Columbus, kedy sa moje predstavy dostali aj na veľké plátno a ja som v kine ani nedýchala. S kamoškou sme sa na premietanie vyzbrojili fazuľkami všetkých chutí (tými hnusnými sme opľúvali sediacich pred nami). Viem, že filmy majú svoje muchy, že sa v nich čo-to pomenilo, vynechalo… Ale pre mňa sú ako tie knihy – nedotknuteľné. Tá čarovná atmosféra, ktorú dokázali dostať tvorcovia na plátna kín, je neopísateľná a pre mňa srdcová. Znova musím pochváliť výber hercov, ktorí mi navždy splynuli s knižnými postavami, najmä Emma ako Hermiona, ktorú priam milujem.

hp

Osvietenie – Stephen King vs. Stanley Kubrick

Na rad prichádza horor a zároveň prvý príklad toho, kedy sa podľa mňa film vydaril lepšie ako kniha. Prvú skúsenosť som mala s filmom, ktorý mi pustila moja sesternica, a ja som asi mesiac nemohla spať. Stanley dokázal vychytať totálne šialenú atmosféru, ktorá sa dostane pod kožu a nenechá vás chladnými. A potom som sa rozhodla, že si prečítam knihu, že sa chcem trošku báť. Kniha je hrubá ako fras a vzhľadom na to, že ma strašne nudila, sa mi zdala ešte hrubšia. Atmosféra, ktorú som si pamätala z filmu, sa nekonala a ja som sa vôbec nebála. Bola som strašne sklamaná. Nemôžem poprieť, že kniha je napísaná naozaj dobre, veď King je pán spisovateľ, ale ja som stále myslela na tú Kubrickovu verziu, ktorá ma naozaj dostala a už nikdy ju nechcem vidieť.

shining

Hry o život – Susan Collins vs. Gary Ross a Francis Lawrence

Aj v tomto prípade som najprv videla film a až potom som sa pustila do knihy (lebo som dovtedy o nej netušila, hanba mi). O tomto príbehu som nevedela nič, len sme sa s priateľom vybrali do kina a toto sa nám zdalo vhodné, že sa nám to môže páčiť. A ja som bola unesená a potrebovala som vedieť viac. Hneď som si zaobstarala knihy a do tohto zvráteného sveta som sa zahryzla ako do čokoládového koláča. Kniha je jednoducho úžasná, nenechala ma ani na chvíľu na pochybách, že Katniss sa stane mojou obľúbenou hrdinkou. A film jej naozaj dobre sekunduje. Prvý film, ktorý natočil Gary Ross, je krásne surový, tu som prvýkrát spoznala Jennifer, ktorá sa stala mojou novou láskou, a ďalšie filmy pod taktovkou Francisa Lawrencea na seba nenechali čakať (hej, pár rokov to trvalo, než sme sa dopracovali na koniec 😀 ). Tie ďalšie už boli trocha pompéznejšie, vizuálne prešpekulovanejšie, ale ja som už bola beznádejne zaľúbená. Na tieto filmy nedám dopustiť, rovnako ako na knihy. Skvelé obsadenie a scenár sa tiež snaží čo najviac držať predlohy, najmä v posledných dvoch filmoch. Ďalšia srdcová záležitosť.

hunger

Cudzinka – Diana Gabaldon vs. Richard Clark, Anna Foerster, John Dahl, Brian Kelly, Mike Barker, Metin Hüseyin, Douglas Mackinnon a Philip John

Tento skvelý seriál je rovnako dôkazom, že sa to dá urobiť naozaj dobre, vierohodne, že aj menšie zmeny nemusia byť katastrofou a že keď vyberiete výborných hercov, máte spolovice vyhraté. Aj tu som najprv spoznala seriál, ktorý ma inšpiroval na prečítanie knihy. Do seriálu som sa beznádejne zamilovala – do hercov, do krásnej škótskej krajiny, do toho magického príbehu. A potom som si prečítala knihu, ktorú som si strašne užívala (a porovnávala). A hoci je kniha lepšia, kvôli tomu všetkému, čo sa nedá zobraziť, nemôžem povedať, že seriál nejako zaostáva. Je to len trochu iný zážitok, ktorý je však rovnako silný. Tvorcovia sa aj tu snažia zachytiť všetko podstatné, no neboja sa malých zmien, ktoré vizuálne asi vyznejú lepšie ako tie pôvodné verzie v knihe. Preto je toto ten prípad, kedy si naozaj treba prečítať aj knihu, aj pozrieť seriál, aby ste neprišli o žiaden zo zážitkov.

cudzinka

Dúfam, že som vás trochu naladila na čítanie aj na pozeranie, nudiť sa určite nebudete :)

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Susinnon je knihomoľka a beznádejná romantička, ktorá žije vo svojom svete zázrakov a potom o tom píše aj na svoj blog, ktorý sa volá (ako inak) Zuzanka v krajine zázrakov.