IRIS APFEL: Another Mad Outfit

iris-apfel-01

Milé sedmoKRÁSKY!

Keď som pred rokom mala tú česť navštíviť výstavu Iris in Paris, ktorá sa konala v jednej z mojich obľúbených častí Paríža (Rive Gauche), tak som sa cítila trochu smutno z toho, že som pri sebe v tom momente nemala nikoho, s kým by som svoje nadšenie mohla zdieľať. Aspoň takto som si to myslela cestou tam. Všetko sa ale vlastne zmenilo, keď som tam prišla a uvidela tie nadšené a obdivujúce tváre ľudí, ktorých som počas tejto výstavy pozorovala. Zrazu som nemala pocit, že som sama. Všetci sme sa prechádzali pomedzi nádherne štylizované kúsky, ktoré spájal jeden povestný doplnok – obrovské okuliare s čiernym rámom. Bolo to ako prechádzať sa v magickom svete, kde je všetko dovolené, vytesniť ruch a sivosť veľkomesta a jednoducho sa nechať pozvať do sveta tejto „geriatrickej superstar“ (ako sa samotná Iris tituluje), nechať sa inšpirovať jej zvláštnou kombináciou výstrednosti, ale zároveň aj jej vecným uvažovaním o živote a jeho hodnotách. Jediná vec, ktorá chýbala k dokonalosti, bola prítomnosť Iris osobne.

Keď som potom z tejto výstavy odchádzala, tak som si sľúbila, že sa s Iris musím ešte minimálne raz stretnúť.

Nedávno som si ten sľub splnila a konečne som zhliadla Iris – dokument z roku 2014 natočený vynikajúcim dokumentaristom Albertom Mayslesom (videli ste Grey Gardens?) Áno, uznávam, asi nie každý spozornie pri slove dokument, ale skúsim vám, milé sedmoKRÁSKY, dať pár dôvodov, prečo by vás Iris mohla zaujímať.

Prvým dôvodom je samotná osobnosť Iris – veľká časť dokumentu je venovaná jej stretnutiam s ľudmi v módnom biznise, ktoré sú zaujímavo popretkávané osobnými a mnohokrát veľmi trefnými komentármi. Mám chuť ich tu odcitovať aspoň desať, ale nebudem nič dopredu prezrádzať :)

Poznáte ten pocit, kedy máte chuť si niečo kúpiť, ale neviete presne čo a zároveň necítite žiadnu inšpiráciu? Pozrite si, akým spôsobom nakupuje Iris Apfel. Je fascinujúce pozerať, ako si Iris jednotlivé kúsky vyberá, pozná ich hodnotu a dokáže to oceniť – či už sú to šperky, nábytok, alebo detské hračky (pri niektorých scénach som si tajne pre seba vravela, aké by niekedy bolo ísť nakupovať práve s ňou).

Ďalším dôvodom je samotný obsah a rozsah vecí, ktoré Iris za celý svoj život nazbierala – Maysles navštívi jej byt v New Yorku aj jej dom v Palm Beach, kde spoločne odhaľujú všetky tie prestrofarebné šatníky, vešiaky, krabice – neskutočné, nepochopiteľné a zároveň zvláštne obdivuhodné.

Ak chcete vidieť, ako vyzerá láska v seniorskom veku, tak som práve našla ďalší dôvod, prečo by sa vám Iris mohla páčiť. Keď uvidíte Iris v intímnych rozhovoroch so svojím manželom Carlom (s ktorým su spolu už 67 rokov), tak sa vám tiež môže ľahko stať, že precitnete tak ako ja.

Iris Apfel je zaujímavá a inšpiratívna žena, nielen z hľadiska módy a štýlu, má v sebe niečo, čo pre mňa osobne nie je až také ľahké popísať. A možno práve preto sa k nej stále rada vraciam. Nakoniec, ako aj ona sama povedala: „In wonder it begins and in wonder it ends.“

foto: http://the-talks.com/interview/iris-apfel/

 

Facebook Comments
Tags from the story
, , ,
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.