Môj intenzívny kurz islandčiny

island-filmy

Táto integrácia do novej spoločnosti vám je makačka. Napríklad taká islandčina. V týždni mám pravidelne niekoľkokrát kurz a okrem toho vždy veľké plány na samoštúdium cez víkend… Ale asi si dokážete predstaviť, ako to väčšinou dopadne. V takých prípadoch si ako ospravedlnenie pred vlastným svedomím pustím aspoň islandský film… Veď viete, na zmiernenie výčitiek, že som sa na to štúdium dnes úplne vykašľala.

Takmer v každom islandskom filme uvidíte nejakú rodinnú udalosť – najčastejšie je to pohreb alebo svadba. Rovnako ako v iných škandinávskych filmoch v nich nájdete drsný humor a situácie, ktoré sú také surrealistické, až sú uveriteľné. Sú poetické, ale nie romantické. A aj napriek všetkým týmto podobnostiam je každý, čo som zatiaľ videla, iný. Tu je zopár kúskov, ktoré mi najviac utkveli.

Háfið
The Sea
Výborný film o tom, ako sa jedna rodina dokáže rozhádať kvôli jednej rodinnej firme. Doporučenie na tento film som dostala od kamaráta, ktorý je Islanďan. Tvrdil mi, že tento film je veľmi islandský. Ja som sa akurát utvrdila v presvedčení, že na celom svete ľuďom šibe dosť podobným spôsobom.

Brúðguminn
White Night Wedding
Film o svadbe, hľadaní šťastia a o novom golfovom ihrisku. Pamätám sa, že časť tohoto filmu som videla niekedy dávno úplnou náhodou (spôsobenou divokým prepínaním medzi kanálmi za účelom vyhnutia sa reklame) vo filmovom klube STV. Bolo to už dosť dávno a dlho som nemala šajnu, ako sa volá alebo v ktorej krajine ho natočili. Vedela som len, že by som ten film chcela vidieť celý. Nezávisle od toho mi asi pred polrokom kamarát naň poslal link s doporučením. Kruh sa uzavrel.

Hross í oss
Of Horses and Men
Niekoľko kratších príbehov, ktorých spoločným znakom sú prepojené osudy ľudí a koní. Hádajte, pre koho to vždy zle dopadne?

Reykjavík 101
Reykjavík 101 je mestská časť – centrum mesta, ktoré je označované za sídlo bohémov a umelcov. Hlavnou postavou tohoto filmu je Hlynur, ktorý má skoro 30, je nezamestnaný a žije so svojou mamou v jednom byte. Venuje sa prevažne ničnerobeniu, ktoré cez víkendy doplňuje o intenzívne chlastačky. Časť deja sa odohráva v bare Kaffibarinn, ktorý je medzi miestnymi dosť obľúbený. Asi preto, že sa tam stretnú vždy všetci (doslovný význam slova všetci – dnu sa vždy dostávate obuvákom). Zatiaľ jediné pozitívum, ktoré som tam našla ja, bolo, že majú 10-ročnú Laphroaig.

Ófærð
Trapped
Posledný tip nie je film, ale seriál. Mysteriózny a napínavý ako malé gate.

Image VIA

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Zuza Má rada zmeny, ktoré ju posúvajú ďalej. Je závislá na čerstvo pomletej káve a užíva si chvíľky, keď môže byť sama s vlastnými myšlienkami. Niekedy je divná a pomaly si na to zvyká. Neznáša smalltalk.