Ettin Občasník: Krása nevídaná

ettin občasník

Milé sedmoKRÁSKY, hovorí sa, že krása je v oku pozorovateľa. V konečnom dôsledku je to logické – parametre krásy sú subjektívna vec a každý z nás považuje za krásne niečo iné. Keď si toto o kráse ako takej uvedomíme, je priam zarážajúce, ako veľmi sme ňou ako spoločnosť posadnutí. Ešte viacej zarážajúce je, že sa snažíme vytvoriť normy krásy. Čo je práve in, ako sa máme prezentovať, čo je krásne a čo nie je a čo ako spoločnosť považujeme za ideál krásy. Dá sa takto subjektívna vec vôbec zovšeobecniť až do takejto miery?

Aby sme si zase nemysleli, že za všetko môže módny priemysel alebo médiá, alebo kohokoľvek chceme viniť za tento mýtický ideál krásy, pravdou je, že krásou ako takou boli posadnuté už staroveké civilizácie. Zdá sa, že je to jednoducho súčasť ľudského DNA. Keďže však nežijeme v starovekom Grécku, ale v globálnom a digitálnom 21. storočí, chcela by som sa trošku pristaviť pri dnešnom ideále krásy a pri tom, ako je nám prezentovaný.

Mám pocit, že toto je téma, ktorá sa týka hlavne žien. Neviem, či aj muži cítia tlak, aby vyzerali určitým spôsobom. Na to si asi budem musieť spraviť anketu :) Môžem však o tejto téme hovoriť z pohľadu ženy. Pravdou je, že ten ideál krásy je na nás tlačený od veľmi útleho veku. Najprv rozprávky s krásnymi princeznami, potom Bravíčko s celebritami upravenými na nepoznanie (tu sa ukazuje môj vek, neviem, čo dnešná mládež číta; čítajú vôbec ešte?!), no a všetko to končí pri módnych bibliách s nádhernými modelkami na lesklých stranách. Nehovoriac o tom, že tento ideál na nás priam kričí z každej strany: z netu, telky, filmov a seriálov…

Otázkou je, ako to na nás pôsobí? Ako teenagerka som si prešla prudko porovnávacou fázou. Podľa tejto a tejto stránky by som mala mať iné vlasy, táto modelka má väčšie pery, moje sú malé, asi by som si nemala obliekať to, čo si obliekam, pretože v telke vraveli, že… Povedzme si na rovinu, sebavedomiu to nepridáva. A nehovorím o prehnanom sebavedomí typu „som kráľovná sveta a k tomu ešte aj najsamlepšia na svete“. Nie, hovorím o zdravom sebavedomí, pri ktorom si uvedomujete klady a nedostatky, ale stále sa máte rady.

Musím povedať, že aj keď sa cítim vo svojej koži veľmi pohodlne a som vyrovnaná s tým, kto som a ako vyzerám, aj v mojom veku a v tomto mindsete ma ten povestný ideál krásy občas dostane. Mám dni, keď si nie som taká istá, keď nie som taká vyrovnaná. Mám dni, kedy by som najradšej strávila pod perinou ukrytá pred svetom, a to len preto, lebo zvyk je železná košeľa. Stačí, že si v slabšej chvíľke pozriem video na youtube a je vybavené. A to som dospelá žena, ktorá má v hlavičke (skoro) upratané.

Pravdou je, že by som v dnešnej dobe nechcela mať 13-14 rokov. Keď som mala 13, internet tu síce už bol nejakú dobu, ale o sociálnych sieťach sa ani Zuckerbergerovi nesnívalo (toto bolo stále dva roky predtým, ako vôbec spravil prototyp), všetci sme ešte stále čítali noviny vytlačené na papieri a stále trvalo nejakú dobu, kým sa k nám dostali nové trendy. Jednoducho sme boli vystavené menšiemu tlaku ako dnešné mladé baby. Teraz na nich ich telefón v postate kričí „TAKTO BY SI MALA VYZERAŤ“.

Neviem, či si mladé kočky uvedomujú, že všetky tie obrázky sú retušované, že hviezdy majú tím ľudí na to, aby vyzerali tak, ako vyzerajú, a že za nevinným lookom sa skrýva značné množstvo plastických operácii. Neviem, či vôbec záleží na tom, či to vedia. Tlak je to obrovský a asi sú im fakty ukradnuté. A možno je to práve tento tlak, ktorý môže za to, že všetky vyzerajú krásne, ale rovnako a dobre po tridsiatke. A musím povedať, že som si tento fakt uvedomila až pri písaní tohto článku a prvýkrát mám pocit, že ich chápem. V poslednej dobe som sa na ne dívala každou cestou autobusom/vlakom a musím sa priznať, že som moc chápavá nebola. Teraz, keď nad tým uvažujem, chápem. A aby ste si nemysleli, viem, že všetky z nich netrpia nízkym sebavedomím, viem, že nie všetky cítia tlak, aby vyzerali určitým spôsobom. Lenže mladá duša je krehká vec. Spomeňte si na to, ako ste sa cítili, keď ste prišli do školy v novom tričku alebo účese celé hrdé a niekto si z vás spravil srandu. Spätne sa pravdepodobne len uchechtnete, ale stavím sa, že v tom momente ste začali spochybňovať veľa vecí a nielen tie, ktoré sa týkali výzoru.

Zdá sa mi, že všetci kráčame celý život po hrane. Nemyslím si, že existuje vôbec niekto, kto je 100 % času nad vecou, hlavne ľudia, od ktorých by ste to najmenej čakali. „Sranda“ je, že si to vlastne ako ľudia robíme sami, lebo všetci vieme, že krása je v očiach pozorovateľa.

Téme krásy, fyzickej, ale aj tej abstraktnej sa budeme na sedmoKRÁSKACH venovať v najbližších dňoch, tak dúfam, že budete čítať s nami.

Vaša sedmoKRÁSKA

Etta Henri

 

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?