Koh Tao vám zmení plány

titulna

Než som sa vybrala do Thajska, písala som si s Ettou. Keď som oznámila, kam sa chystám, žartom ma varovala, aby som si dávala pozor na sympatických hipíkov. Vtípky z Bridget Jonesovej ešte stále nezostarli.

Thajsko a špeciálne Koh Tao sme si s Bárou vybrali kvôli skvelým podmienkam na potápanie. Celé sme to vymysleli a dohodli a potom sme sa jedného dňa stretli v Bankoku. Odtiaľ sme pokračovali na Koh Tao. Pôvodne sme tu plánovali zostať len tri dni. Zvyšok dovolenky som mala vyhradený na moje, ako ich nazvala Bára, „rurálne chúťky“ – chcela som vidieť časti krajiny, ktoré nie sú až tak veľmi navštevované turistami.

Po troch dňoch strávených vo vode, pod vodou alebo v našom útulnom hosteli na pláži sme vedeli, že to s tým odchádzaním nebude vôbec také jednoduché. Postupne, vždy po pár dňoch, sme náš pobyt predĺžili až do posledného možného termínu pred odletom. Z troch dní bolo zrazu deväť. Keby to záležalo len odo mňa, ešte som stále tam. Ponorená do vody. Ako to teleso…

1

2

3

4

5

 

Ani ja, ani Bára sa veľmi nevieme váľať na pláži. Čas na pláži sa väčšinou rovná času potrebnému na uschnutie a uvedomenie si, že chcem byť radšej vo vode. V dni, keď sme sa nepotápali, nám to umožnilo využiť váľací čas na krátke výlety po ostrove. Na dlhé výlety ani nebol priestor, celý ostrov má iba 21 km².

6

7

8

9

 

Raz sme sa takto vybrali na druhú stranu ostrova, kde prosím pekne nebolo vôbec, ale vôbec nič. Ani len pláž. Len obrovské šutre, z ktorých sa síce dalo dostať do vody, ale cesta z vody bola vo hviezdach. Predtým, než sme to zistili, dohodli sme sa s taxikárom, že nás tam za 4 hodiny vyzdvihne. Keďže sme očakávali, že v našom mieste určenia bude nejaká civilizácia (nebola), zobrali sme si so sebou dosť málo vody. Mali sme 4 hodiny času, takmer poludnie, 30 stupňov a smäd. Po krátkej fáze bohovania sme sa teda v tom úpeku vybrali na najbližšiu vyhliadku.

10

11

12

13

 

Ako sme sa tak plazili hore svahom, objavil sa pri ceste bar, skoro tak náhle, ako halucinácia po dni strávenom v púšti. Vlastnil ho hluchonemý chlapík, ktorý si chcel strašne pokecať. Dali sme si každá po kokose – to najlepšie, čo môžete urobiť na poludnie na tropickom ostrove. Skončilo to tak, že sme mali dobrú hodinovú diskusiu o živote štýlom „rukami–nohami“. Nikdy by som neverila, ako veľa sa dá takýmto spôsobom vyjadriť. Nespokojný sám so sebou sa nám posťažoval, že veľa pije. Boli sme rovnako starí, ale okrem toho, že mi bol po plecia, vyzeral o generáciu starší. Po chvíľke si potreboval niekam odbehnúť a poprosil nás, aby sme mu bar na chvíľu postrážili. Zasiahla ma tá dôvera v dve cudzinky, ktoré sa len nachvíľu zastavili na drink a na kus reči. Môj vnútorný idealista zajasal. Lúčili sme sa, akoby sme sa poznali pár rokov.

14

15

 

Páči sa mi, ako sa občas začnú diať zaujímavé veci, keď udalosti necháte len tak plynúť. Môžete sa začať rozčuľovať, že niečo nejde podľa plánu, alebo sa môžete nechať aspoň na chvíľu unášať životom – bez horúčkovitej snahy všetko kontrolovať, len vnímať, čo sa okolo vás deje.

Zrejme bolo nevyhnutné, aby sme priamo u nás na hosteli stretli toho sympatického hipíka, pred ktorým ma Etta varovala. Po pár dňoch plných hlbokých debát, spoločných výletov a jednej návšteve travesty show sme už boli zohraté trio. Nakoniec sa k nám pridal aj na cestu späť do Bangkoku. My sme šli domov a on pokračoval vo svojej ceste po Thajsku. Než sme sa na letisku s Bárou rozdelili, lebo sme leteli každá inam, spýtala sa ma s vážnou tvárou: „Musím se tě zeptat, jen pro moji klidnou mysl – nedal ti Andrew náhodou nějaký dárek?“ Nedal. A pri bezpečnostnej kontrole ma ani trošku nezatkli. Teraz môžem s čistým svedomím prehlásiť, že nie každý hipík, ktorého stretnete v Thajsku, sa vás pokúsi zneužiť na pašovanie drog. Takže, drahí, chcela by som vám povedať, že je to iba film.

16

Facebook Comments
Written By

Zuza Má rada zmeny, ktoré ju posúvajú ďalej. Je závislá na čerstvo pomletej káve a užíva si chvíľky, keď môže byť sama s vlastnými myšlienkami. Niekedy je divná a pomaly si na to zvyká. Neznáša smalltalk.