Krásne umenie

krasne-umenie

Krása nemusí byť len prvoplánová, vonkajšia, môžeme ju vnímať aj svojimi zmyslami. Spomínate si na raňajky/obedy/večere u babky? Keby ste mali možnosť vrátiť čas a na 10 sekúnd zacítiť tú vôňu čerstvo upečeného chlebíka alebo nedeľnej polievky… To sú príjemné spomienky, že? Príjemných vôní je neskutočne veľa. Napríklad taká čerstvo pokosená tráva, ktorá dáva najavo príchod nového života; vôňa bábätka, ktorá zas evokuje niečo jemné, nežné a čisté… Práve takéto veci medzi nebom a zemou sú krásne. Určite máte tú svoju naj vôňu alebo obľúbený parfum, pri ktorom si spomeniete na chvíle, s kým ste boli a čo ste zažili, keď ste ho mali na sebe. Ja som napríklad mala jeden obľúbený, ktorý prestali vyrábať. Po čase som ho znova objavila a vynorilo sa toooľko spomienok… Aj tých už dávno zabudnutých :) Taktiež sa mi veľmi páči, keď mi zostane v hlave melódia z nejakého filmu alebo si dookola premietam pieseň, ktorú som začula v rádiu. Určite ste to zažili. To sa nedá opísať, odohráva sa to len v našej hlave.

Krásne je aj to, keď si ľudia dokážu medzi sebou vytvoriť niečo, čo toho druhého spraví šťastným. Pre mnohých je predstava krásy iná. Také to gýčové ,,dôležité je, čo má človek vo vnútri, a nie to, aký je navonok“ dnes už dávno pre mnohých neplatí. Naopak a našťastie pre nás, existujú ľudia, pre ktorých znamená krása niečo, čím vyjadrujú svoje pocity, či už je to prostredníctvom hudby, alebo iného druhu umenia. A takých ľudí ja môžem. Pre mňa je napríklad veľké odreagovanie, keď si zapnem obľúbenú hudbu. Na relax mám osobne radšej pomalšiu hudbu. Napríklad keď si pustím reggae. Najznámejší predstaviteľ tohto žánru, Bob Nesta Marley, dodnes oslovuje mnohých ľudí, ktorým texty jeho piesní dodávajú silu, nádej a vieru. Z jeho hudby srší naozaj niečo veľmi pozitívne. Ak chcete, pozrite si dokument o tomto spevákovi a pochopíte, aký to bol veľký človek a že to, čo robil, robil z lásky a z úprimného srdca. A vôbec nevadí, že mal 13 detí s rôznymi ženami. (Naozaj robil všetko z lásky 😀 ) Veď krása automaticky neznamená, že má byť všetko dokonalé/alebo každý človek dokonalý :)

Aký by bol život nemastný-neslaný, keby bolo všetko vôkol nás príliš dokonalé a keby sme všetky boli ako také Stepfordské paničky. To by nás predsa nebavilo :)

Krásu je taktiež možné vidieť a za to môžeme byť vďační. Prírodu a všetko, čo je prírodou vôkol nás vytvorené, si väčšinou, bohužiaľ, nevážime. No to, čo berieme ako samozrejmosť, o pár rokov samozrejmosťou byť nemusí. Pre niekoho sú krásne exotické pláže a biely piesok pod nohami; pre iných sú to zasnežené kopce a hory. No my nemusíme zachádzať do ďalekých krajín, aby sme zažili krásu na vlastné oči. Myslím tým krásu nášho Slovenska :)

Krása v ľuďoch

Mnohí ľudia sú krásni tým, že pomáhajú druhým. Napríklad takí, ktorí organizujú rôzne festivaly a charitatívne akcie za účelom pomôcť, nie vyzbierať si do vačkov čo najviac peňazí. Nepovažujem relácie typu V siedmom nebi za tie, ktoré by sa mali vyzdvihovať. Našťastie, máme okolo seba aj takých, ktorí sa nemusia vystavovať prostredníctvom telky či rádia. Nepotrebujú drahé billboardy a reklamy, ale sú tu medzi nami, pretože chcú pomôcť a nič za to neočakávajú. Nedávno ma pri čítaní jedného časopisu pre mamičky (no, veď ja už len také poslednú dobu čítavam :D) zaujal článok, ktorý sa týkal ľudí, ktorí si k sebe vezmú cudzie dieťa, aby mu poskytli strechu nad hlavou, a do jeho osemnástich sa ho snažia vychovať tak, ako najlepšie vedia. Takí ľudia majú veľké a zlaté srdcia. Keď už spomínam strechu nad hlavou… V poslednej dobe chodievame s priateľom do útulku vyvenčiť psíkov. Nikdy som nebola nejaká zarytá psíčkarka, no zvieratá mám rada. Keď vidím, akí bezcitní sú ľudia, ktorí ich len tak odložia, alebo dokonca prehodia cez plot, neverím vlastným ušiam a očiam… Vďakabohu, existujú aj dobré duše a ľudia, ktorí pomáhajú ,,len tak“, pretože chcú. A za to sa im tieto nemé tváre odvďačujú tou najúprimnejšou láskou. Títo ľudia odovzdávajú lásku druhým, aj keď majú sami dostatok problémov a nedostatok financií. Z toho vyplýva, že aj keď sú dnes peniaze dôležité, nie sú úplne najdôležitejšie a netreba ich dávať na prvé miesto!

Keď sa pozrieme okolo seba, nemusíme vidieť všetko len čierne a biele. Pozrime sa na tú krásu, farby, vône; dobrých ľudí vôkol nás. Práve toto ja považujem za niečo, čo je krásne. A čo je krásne pre vás, SedmoKRÁSKY? :)

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Priateľská baba, ktorá má rada spoločnosť, ale keď sa zavrie do svojej ulity, je rada sama so sebou, s dobrou knihou, poprípade dobrým filmom a užíva si pokojné chvíle.