Aby sme mali budúcnosť

zero

Milé sedmoKRÁSKY, na to, aby sme mali vôbec nejakú budúcnosť, bolo by fajn, keby sme mali planétu, na ktorej sa táto budúcnosť môže odohrávať. Nie som odborník, ktorý vám tu momentálne bude predostierať katastrofické scenáre, skôr sa chcem zamerať na to, čo môže každá z nás spraviť úplne bez problémov a svojou trochou prispieť, pretože globálne otepľovanie a jeho následky nie sú mýtus, ako niektorí možno veria. Jeho následky môžeme pozorovať už teraz a keď si pozriete niektoré dokumenty, dosť z toho mrazí.

Pred tým, ako zhrniem pár jednoduchých typov, vám chcem dať do pozornosti hnutie In Trasition, ktoré sa rozmohlo po svete. Ich cieľom je trvalá udržateľnosť, termín, ktorý ste už určite počuli. Čo to ale vlastne je? Tento koncept je celkom jednoduchý, ide o to, aby sme situáciu životného prostredia prestali zhoršovať, ale udržali ju v stave, v akom je teraz pre ďalšie generácie.

A čo teda môžeme urobiť my?

Recykluj, recykluj, recykluj

V dnešnej dobe pre niektorých celkom bežná prax, ktorá však ešte stále nie je natoľko rozšírená, ako by mala byť. Myslím si, že oddeliť plasty od papiera a komunálneho odpadu zvládneme všetci. Ak máte vo svojej štvrti smetné koše na recyklovaný odpad, naozaj neexistuje dôvod, prečo by ste nemali recyklovať. Ak máte smetné koše aj na bio odpad, gratulíren, žijete v osvietenom meste. Ak nemáte žiadne koše na recyklovaný odpad, máte problém. Každá zmena začína zdola, takže teraz navrhnem , aby ste si dali tú námahu, a ak už nie zmobilizovali susedov, aspoň napísali na váš mestský úrad a zistili, čo sa dá s touto situáciou robiť. Buďte aktívne, možno vás prekvapí, že dosiahnuť takúto zmenu nie je až také ťažké. Ak sa vám to nepodarí, aspoň ste to skúsili.

Pešo, peškom, pešotom

Tento bod je dosť radikálny, uznávam. Ak máte auto, je mi jasné, že je to komfort, ktoré sa málokto vzdá. Fakty sú však nekompromisné, všetci vieme, že autá znečisťujú prostredie. Takže riešenia? Ak nemáte na hybridné auto (ak hej, opäť, gratulácie :)) a autom musíte cestovať dajme tomu do práce, dajte sa dokopy napríklad s kamarátkou alebo kolegom, ktorý ide rovnakým smerom a namiesto dvoma autami choďte jedným. Tento zvyk má anglický carpooling a v USA ho podporujú napríklad tak, že autá, ktoré majú troch a viacerých pasažierov majú svoj vlastný zrýchlený pruh. Ak sa vám dá, využívajte radšej verejnú dopravu a ak máte prácu kúsok od domu, radšej sa prejdite, alebo choďte na bicykli. Budete tak šetriť životné prostredie a ešte aj urobíte niečo dobré pre svoje zdravie (uvedomujem si, že -27 nie je počko na prechádzky, takže samozrejme s rozumom).

Zmeňte stravu a neplytvajte

Samozrejme, že nie každý môže alebo chce byť vegan. To ani nie je to, čo navrhujem. Naša konzumácia mäsa však vzrástla do neprirodzených výšin. Ako to, čo jeme ovplyvňuje životné prostredie? Odpoveď na zvýšenú konzumáciu napríklad hovädzieho mäsa je vyklčovanie lesov, a to nie len tak hocijakých, ale amazonského pralesa (pľúca planéty, však sme chodili do školy, vieme všetci). Kravy naviac pri prežúvaní vypúšťajú do atmosféry metán, čo je veľké no-no. Takže čo môžete spraviť? Skúste aspoň jeden vegetariánsky deň v týždni, teda deň bez mäsa. Ak sa cítite odvážnejšie, jedzte mäso len raz týždenne. Ak rady varíte, táto zmena vám zaručí kuchárske dobrodružstvá. A samozrejme, neplytvajte jedlom. Celý život do nás tlačili, že dôvodom na neplytvanie sú deti v Afrike, len keď sa dotlačím aj napriek tomu, že som plná, malí Afričania nebudú mať zázračne zrazu čo jesť. Ide skôr o to, že nadmerným kupovaním jedla, ktoré nestíhame spotrebovať vytvárame nadmerný odpad, ktorý potom musí niekde ísť. Čoraz viac sa však vynára otázka kam.

Bonus – zero waste

Ak ste staré harcovníčky, všetky základné veci, ktoré som vymenovala už dávno robíte. A ak sa cítite na väčšiu výzvu, ktorej je nutné venovať sa, mám to pravé práve pre vás: zero waste movement.

Ja som sa o zero waste dozvedela vďaka blogerke Lauren Singer, cez jej TED talk. Je to veľmi zaujímavý koncept, ktorý má korene v 70. rokoch. V skratke ide o to, aby ste vyprodukovali čo najmenej odpadu. Ak sa chcete dozvedieť viac, kuknite si Laurenin blog a hlavne si spravte svoj prieskum. Ak by sme tento prístup mali všetci, vyriešili by sme veľa problémov. Bohužiaľ, zero waste je zatiaľ stále životný štýl pre odvážnych.

 

 

Facebook Comments
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?