Ettin občasník: protest

ettin občasník

Asi sa všetci zhodneme na tom, že žiť v demokratickom štáte prináša množstvo výhod. Ja osobne si nepamätám, aké je to žiť v totalitnom režime (aj keď som sa v jednom narodila). Vyrástla som v  mladej demokracii, čo znamená, že má pokrivenú, slovenskú tvár. Demokratický vládny systém má svoje chyby a vieme, že nie je dokonalý, ale je zatiaľ to najlepšie, čo sme vymysleli.

Aby som sa vrátila k veci, demokracia má teda svoje výhody. Napríklad právo zvoliť si svojich zástupcov, ktorí by mali potom pri rozhodovaní pamätať na dobro a záujmy svojich voličov. Aj keď sa toto deje zriedkavo, stále je to lepšia možnosť, ako nemať hlas vôbec. Druhou a podľa mňa jednou z najväčších výhod je právo na protest. V ideálnom prípade by mali zvolení zástupcovia zareagovať, ak sa v spoločnosti zdvihne vlna protestov. A protesty sú silná vec, vďaka jednému máme dnes na Slovensku demokraciu.

Vďaka protestom, teda priamemu hlasu spoločnosti tiež vieme, že sa deje spoločenská zmena. Videli sme to na konci osemdesiatych rokov na viacerých miestach na svete a myslím, že to vidíme aj teraz. V priebehu posledného roka sme protestovali nielen u nás, ale napríklad aj v Poľsku a od januára skoro denne ľudia protestujú v USA. Čo je však fascinujúce je, že globalizácia dobehla už aj protesty. Ak dôvod protestu ovplyvňuje viacero krajín a týka sa ľudských práv, ľudia protestujú len v tej ktorej krajine. Zažili sme to s Čiernym piatkom, kedy neprotestovali proti poľskému interupčnému zákonu iba Poliaci, ale organizované protesty sa uskutočnili v metropolách po celom svete.

To isté sa stalo so Ženským pochodom v USA. Protestovalo sa všade, po celých Spojených štátoch, v európskych veľkomestách ale aj na Antarktíde. Dokazuje to, že ak je dôvod naozaj fundamentálny a dôležitý, ľudia sa vedia spojiť a vyjadriť svoj názor a hranice v podstate neexistujú.

Žijeme vo veľmi neistej dobe. Naša generácia je generácia globalizácie. Náš svet je malý, zmestí sa do smartphonu. Veľmi rýchlo sme sa prispôsobili a takýto život je pre nás prirodzený. Viac cestujeme, sme otvorenejší. Staršia generácia na tento rýchlik však do veľkej miery nestihla naskočiť. Tento nový svet je im cudzí, veľa krát ho nechápu a ich neprispôsobivosť sa odráža na každodennej kvalite ich života, ktorá nestíha rýchlo sa meniacemu svetu okolo nich. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sledujeme po svete nárast ľavicových populistických lídrov a ultra pravicových strán. Ľudia sa boja nového sveta, lebo mu nerozumejú a on nerozumie im.

A keďže títo ľudia volia a my nie, neostáva nám nič iné, ako protestovať. Pretože existujú veci, ktoré by sme nemali tolerovať a existujú veci, za ktoré sa oplatí postaviť. Koniec koncov ide o náš svet a náš spôsob života. A ako sa hovorí, ak sa ti niečo nepáči, zmeň to. Byť súčasťou protestu, teda byť súčasťou zmeny určite stojí za to.

Téme protestu sa budeme venovať v najbližších dňoch, tak dúfam, že budete čítať (a protestovať) s nami.

Vaša sedmoKRÁSKA

Etta Henri

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?