Playlist na víkend: Protest songy

playlist novy

Hudba zjednocuje ľudí, hudba nám dáva hlas. Protest songy sú dôležitou časťou tohto posolstva. Cez svoje texty a emócie, ktoré vyvolávajú, vyjadrujú posolstvo jednotlivých hnutí lepšie ako akékoľvek vyjadrenie, či článok v novinách alebo text v učebnici. Dr. Martin Luther King Jr. povedal, že „tieto piesne slobody dávajú hnutiu jednotu.“ Sú tiež soundtrackom doby. Stačí, keď si pustíte Boba alebo Karla a prenesiete sa v čase. Tak sa poďme spolu preniesť a zistiť, o čom tie pesničky, ktoré tak radi počúvame, vlastne sú.

Bob Dylan – Masters of War

Bob o tejto pesničke povedal, že nie je anti-war, ale pesnička pacifistu proti vojne. V konečnom dôsledku dal Bob hlas celej generácii detí kvetov, ktorá nechcela umierať v nezmyselnej vojne na druhej strane sveta.

Marvin Gaye – What’s Going on

Nenechajte sa zmiasť Marvinovým hebkým hlasom, táto pesnička je v skutočnosti zúfalým výkrikom. Bola reakciou na policajnú brutalitu v USA počas 70. rokov. Pýta sa jednu zasadnú otázku: čo sa to vlastne (preboha) deje?

John Lennon – Give Peace A Chance, Imagine

John a samozrejme Yoko sú úzko spätí s mierumilovnými protestmi, najznámejším je samozrejme ich protest v posteli. Výsledkom bola aj táto pesnička. A samozrejme, najslávnejší protest song (asi vôbec) je tiež Johnovým dielom: Imagine.

Black Sabbath – War Pigs

Najväčšia vypekačka a okrem toho správne pomenovanie problému: tí hore rozpútavajú vojny, pretože chcú viac a tí dole kvôli tomu trpia.

Sex Pistols – God Save the Queen

Táto pesnička bola v čase svojho vzniku definíciou kontroverzie. Názov a časť textu je priamou citáciu britskej hymny. Zvyšok však kritizoval ako monarchiu, tak aj životné podmienky Britov v 70. rokoch. Aby toho nebolo málo, fráza, ktorá sa stala neoficiálnym mottom skorého punkového hnutia – NO Future – má svoje korene práve v tejto pesničke.

U2 – Sunday Bloody Sunday

Táto pieseň je priamou reakciou na udalosti z 30.1.1972, kedy britské vojská začali strieľať nenásilných a neozbrojených protestantov. V tento nešťastný deň zomrelo 14 ľudí a 26 bolo zranených. Bono ale nie je bojovník, Bono je mierotvorca a milovník, preto aj keď Sunday Bloody Sunday vyjadruje trápenie írskeho ľudu, nevyzýva k pomste.

Cranberries – Zombie

Priznajte sa, aj po viac ako 20 rokoch od svojho vzniku vám vie táto pesnička vyrobiť zimomriavky a klip natlačiť slzy do očí. A oprávnene, je totiž reakciou na takzvané „problémy“ v Severnom írsku, na ktoré doplatili zase len obyčajní ľudia.

Karel Kryl – Bratříčku, zavírej vrátka

Tu nehovorím len o pesničke, ale o celom albume. Za roky sa stal symbolom; symbolom protestu, symbolom doby, ktorou si naše krajiny prešli, ale aj symbolom nás samotných. Tieto piesne sú jedny z najviac česko-slovenských vecí, aké máme. Každá jedna z nich tne do živého a pritom prináša útechu nostalgie.

Bob Marley – Redemption Song

Mier má svoju cenu, ale tí, ktorí ju sú ochotní zaplatiť sa vymania z mentálneho otroctva.

Řekni, kde ty kytky jsou

Táto pesnička sa stala protest songom vo viac ako 20 krajinách. Vznikla v roku 1955 v USA a odvtedy celkom presne vystihla pocity ľudí okolo celého sveta, aj u nás v Československu.

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?