Keď ženy protestujú: Pochody, ktoré zmenili dejiny

main_1200

Milé Sedmokrásky, ak sledujete dianie vo svete, tak vám isto neuniklo, čo sa udialo tesne po inaugurácii nového amerického prezidenta koncom januára 2017 – viac ako pol milióna ľudí sa zúčastnilo pochodu žien alias Women’s March on Washington. Ak prirátame ostatné štáty v rámci US a po celom svete, hovoríme o asi 2,5 miliónoch ľudí. Bolo to fenomenálne. Za zmienku určite stoja príhovory Glorie Steinem, Scarlett Johansson alebo Madonny, ktoré sa vyjadrovali nielen k uplynulým udalostiam súvisiacim s voľbou nového prezidenta a jeho novej administratívy, ale hovorili aj o svojich osobných skúsenostiach, aké je to byť ženou v modernej Amerike.

S obrovským počtom ľudí, ktorí prišli tento pochod podporiť, Women’s March trumfol aj Trumpovu inauguráciu a osobne by som si priala, aby sa tento deň stal niečím viac než len dňom, ktorý bude navždy vyčnievať z kalendára histórie.

Pri slove história nateraz aj chvíľku ostanem – chcem vám, milé Sedmokrásky, ukázať dni, kedy ženy prehovorili nahlas a vo veľkom. Poďme sa teda pozrieť na najhlasnejšie protesty žien :)

Začnem, myslím v strednej Európe, ale aj celosvetovo najčerstvejším protestom, ktorého symbolom sa stala čierna farba. Koncom roka 2016 sa v Poľsku udial Czarny protest. Za celou organizáciou stála organizácia Dziewuchy dziewuchom a bol reakciou na šialene kontroverzný protipotratový zákon, ktorý mal presadzovať tvrdší postup proti interupciám. Vďaka masovej podpore na strane protestujúcich, hovoríme o cca 6 miliónoch ľudí, nakoniec navrhované zmeny v Sejme neprešli. Pokiaľ by zmeny prešli, tak by Poľsko (spoločne s Maltou) malo jeden z najprísnejších protipotratových zákonov v Európe. (To by sme si mohli ešte pohovoriť o Latinskej Amerike, há?)

z20786380Q,-Czarny-protest--w-Radomiu

október 2016, 14:38, Rejkjavík, Island. V tento pondelok sa ženy na Islande rozhodli, že odídu z práce skôr. Prečo? Kvôli rodovým rozdielom v odmeňovaní práce (tiež známy pod menom gender pay gap). Na topkách alebo v „starom čase“ sa o tom nepísalo, ale bola to teda veľká nádhera. A ženy na Islande vedia, čo robia. V roku 1975 sa na proteste za rovnoprávnosť mužov a žien zúčastnilo 90 % percent islandských žien!! (Áno, čítate dobre, je to deviatka nasledovaná nulou). Čo je ešte viac fascinujúce, je to, že sa tieto veci dejú v celosvetovo najviac rodovo vyrovnanej krajine. Ak poznáte osobne ženy na Islande, prosím dohodnite mi s nimi stretnutie!

island 2

Teraz sa presunieme o kúsok ďalej nielen časovo, ale aj geograficky. Pretória bola miestom, kde sa viac ako 20 000 Juhoafričaniek v roku 1956 rozhodlo vyjadriť svoju frustráciu a nespokojnosť voči apartheidovému plánu, ktorý obmedzoval možnosti slobodného pohybu po krajine. Tento plán mal špeciálne drastické následky pre ženy, od ktorých sa vyžadovalo tzv. povolenie na vstup do jednotlivých zón. Protesty proti tzv. pass laws pokračovali ešte dlho po tomto dátume a vzťahy v krajine sa vyhrotili (známy je masaker v Sharpeville z roku 1960). Zákony, ktoré vyžadovali špeciálne povolenia do jednotlivých zón v krajine, nakoniec v roku 1986 definitívne zrušili.

petroria

Tesne pred inauguráciou prezidenta Woodrowa Wilsona v Amerike v roku 1913 sa národné hnutie za ženské volebné právo rozhodlo, že má dosť toho, že je 20. storočie a ženy stále nemajú právo voliť. A tak žena menom Alice Paul spolu s viac než 8000 účastníčkami a účastníkmi vyrazila na pochod vo Washingtone, D.C. Nebolo to ale vôbec také jednoduché, ako sa mohlo zdať. Po prvé, žiadne Facebooky, žiadny Twitter – no jednoducho všetko išlo dobrou novinou. Po druhé, protestujúci a protestujúce sa dočkali posmeškov, násilia a fyzických útokov. (Ak by ste si chceli pozrieť film, ktorý bol inšpirovaný touto dobou, isto odporúčam film Suffragette.) Magazín Atlantic píše, že až stovka ľudí, ktorí sa zúčastnili na proteste, bola hospitalizovaná. To, čo sa rozpútalo v roku 1913, ešte dlho rezonovalo v americkej spoločnosti. Slávny 19th amendment bol napokon ratifikovaný v roku 1920.

washington

Pamätáte sa z dejepisu naVeľkú francúzsku revolúciu z roku 1789? Príbehy, ktoré obleteli svet a navždy zmenili Francúzsko. Tá slávna „Marján“ z obrazov, známok, mincí sa stala symbolom aj pre francúzske ženy. Piateho októbra 1789 sa dav rátajúc tisícky žien stretol, aby vyjadrili svoju nespokojnosť so zvyšujúcimi sa cenami chleba a úbytkom obilia. Nakráčali si to z Paríža priamo do Versailles, kde Ľudovít XVI. v tej dobe prežíval dosť krušné časy. Vo svojom proteste zároveň požadovali, aby sa Ľudko vrátil pekne späť do Paríža, aby videl, ako sa jeho ľud trápi. Ten napokon súhlasil a so svojou rodinou odišiel do Paríža.

francuzko

Tento výber, milé Sedmokrásky je len menším nahliadnutím do toho, čo všetko ženy z celého sveta dokázali, keď cítili, že sa deje niečo, čo ide proti ich vlastnej dôstojnosti a fungovaniu. Nech vám tento výber, milé Sedmokrásky prinesie inšpiráciu do budúcna, lebo ako vidíte na mojich príkladoch (a to nehovorím o stovkách ďalších), má to cenu.

Pics via, via, via, via, via

Facebook Comments
Tags from the story
, , ,
Written By

Temple Drake je žena prostoreká (občas) rebelantka s dušou kreatívnou a nadšenou a mnohokrát aj s dušou citlivou. Rada sa obšmieta okolo výkladných skriní, šatníkov a starých fotografií. Keď je doma sama alebo na výskumnej prechádzke okolia rada si fičí na svojej obľúbenej hudbe a podkastoch. Nepohrdne a ani sa nezľakne dobre vybranej spoločnosti.