Ettin Občasník: Starostlivosť

ettin občasník

Starostlivosť je prirodzená súčasť života. Odmala sa o nás starajú iní, až kým túto úlohu nie sme schopní prebrať sami, a neskôr sa my staráme o iných, čím sa pomyselný kruh uzatvára.

Na starostlivosti ako takej ma zarážajú dve veci, alebo skôr na tom, ako sa mení starostlivosť v mojom živote a môj prístup k nej.
Ako malé deti nad ňou vôbec neuvažujeme, je to prirodzená súčasť života. Ak máme šťastie, starajú sa o nás rodičia, starí rodičia a rodina. Vždy je tam niekto, kto nás nachová, oblečie, umyje. Musím poznamenať, že je škoda, že si v tom čase neuvedomujeme, ako je takáto starostlivosť výnimočná a že sa v takejto forme už nikdy nevráti. Neskôr sa o seba naučíme starať sami, aj keď sa nejedná o nič zásadné, lebo mladý človek (och bože, zniem ako stará žena!) nepotrebuje veľa.

Až keď sme staršie, uvedomíme si, ako nároky na vlastnú starostlivosť rastú. Aspoň v mojom prípade. Už sa nestačí večer len odmaľovať, aby som na druhý deň vyzerala ako človek. Posledných pár rokov trávim večery plácaním krémikov a rôznych tinktúr na tvár, ktoré by zahanbili nejedného alchymistu. To všetko len preto, aby som vyzerala ako ľudská žena. Musím používať špeciálne šampóny, pretože pri strese, ktorý mám, mi vypadávajú vlasy, nehovoriac o kúrach a zábaloch, pretože im už roky dávam zabrať. Kde sú tie časy, keď som sa odmaľovala na druhý deň ráno a vyzerala som čerstvo?

Na pilates a jogu už nechodím, lebo je to cool alebo trendy. Nie, chodím tam preto, lebo mám problémy s chrbtom, bolí ma koleno a zápästia mi idú odpadnúť. Milé Sedmokrásky, nikto ma neupozornil, že telo začne zlyhávať už pred tridsiatkou a ak sa o seba nezačnem starať, bude zo mňa mladý lazar. Nehovoriac o tom, že prehýrené noci si vždy dvakrát rozmyslím, pretože čas na zotavenie sa bez toho, aby som si to uvedomila, predĺžil z jedného doobedia na pár dní.

Takže čím som staršia, tým sa o seba musím viacej starať. Čo ma však zarazilo ešte viac, je silná vnútorná potreba starať sa o iných. Možno sú to hormóny, možno prebúdzajúce sa materinské pudy. (Aj keď pri pomyslení na tento level ma ešte stále oblieva studený pot. Touto cestou chcem povedať klobúk dole všetkým mamičkám.) Mám však veľké nutkanie robiť slepačie polievky, variť čajíky a vo všeobecnosti starať sa o ľudí v mojom okolí. Vždy, keď je niekto z mojej rodiny alebo blízkeho okolia chorý alebo v strese, mám obrovské nutkanie pomôcť, postarať sa.

Pravdepodobne to nie sú materinské city, skôr si myslím, že je to čoraz menej a menej sebastrednosti. Kým sme mladší, sústreďujeme sa len na seba a staráme sa len o seba. Čím sme starší, tým viacej sa sústreďujeme na ľudí okolo seba. Prirodzeným vyvrcholením tejto metamorfózy je podľa mňa rodičovstvo, lebo to je opak sebeckosti. Tento level je pre mňa stále nepredstaviteľný, možno sa to raz zmení, uvidíme.

Téme starostlivosti sa budeme venovať v najbližších dňoch, tak dúfam, že budete čítať s nami.

Facebook Comments
Tags from the story
, ,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?