Zuzina Islandská Sága: Reykjavícke inšpirácie

afmaeli lopapeysa 6

Píšem 101. Okrem stručného ironického úvodu do islandských módnych trendov tým myslím aj centrum Reykjavíku. 101 je smerovacie číslo tejto časti mesta, kde prebývajú všetci hipsteri. Majú na to dôvody – nachádzajú sa tu všetky štýlové kaviarne, vychytené podniky a vegánske reštaurácie. Cez týždeň to tu žije turistami a cez víkendy domácimi. A čo si budeme hovoriť, aj ja sa tam občas vyskytnem. Za ten čas, čo som tu, som si nemohla nevšimnúť isté opakujúce sa vzorce v módnom štýle domorodcov. Tak sa do toho pustíme.

OBOČIE
Na to by ste určite prišli aj sami, ak by ste tu strávili aspoň dva dni. Ak si myslíte, že Madonna to v osemdesiatych preháňala s kontrastom vlasy vs. obočie, tak ste ešte neboli v piatok večer v bare v Reykjavíku. Predstavte si bežné obočie. Teraz si zoberte pravítko. Pomocou pravítka obkreslite obočie čiernou ceruzkou. Nebojte sa toho a pridajte pár milimetrov z každej strany na dosiahnutie dramatického efektu. Vyplňte tmavohnedým očným tieňom. Voilá! To je to, o čom sa tu bavíme. Obočie, ktoré zbadáte z diaľky pred tým, než dokážete rozoznať obrys postavy. Populárna je kombinácia s rovnými platinovo-blond vlasmi.

Čierna
Chcela by som vám povedať, že je tu celkovo veľmi draho. Nakupovanie handier tiež, preto je rozumné vyberať jednoducho kombinovateľné farby a štýly. No a čo je jediná farba, z ktorej môžete vyskladať celý outfit bez toho, aby ste vyzerali smiešne? Áno, je to čierna. Okrem toho vám všetko vaše oblečenie pôjde k OBOČIU!

Oblečte sa tak, ako keby nemrzlo
Islanďania namiesto búnd používajú autá. Preto sa nedajte obmedzovať januárovými vrtochmi počasia a kľudne si oblečte ten crop top, aj tak všade pôjdete autom. Platí to dvojnásobne(dve nekonečná!), keď je vonku sneh. Autom pôjdete na nákup, do fitka vzdialeného 5 minút, z práce na obed za rohom… Preto vám celoročne stačí jedna parka. Čierna.

Nakupovanie v zahraničí
Ak máte šťastie, že sa z času na čas dostanete z ostrova, väčšinou sa oplatí so sebou zobrať prázdny kufor a urobiť si nákupy lacného oblečenia. A vlastne nielen oblečenia. Tento trik už používam aj ja. Vždy pred príchodom na Slovensko bombardujem rodinu a kamošov žiadosťami o prevzatie rozličných zásielok. Nákupy na ostrove sa snažím obmedziť na nevyhnutné minimum. Zatiaľ som si tu kúpila jedny rifle. Tie posledné, čo som mala, som totiž rozdriapala, keď som kvôli fotke z lepšieho uhla liezla cez plot.

Lopapeysa
Islandský sveter. Štýlovejší sveter som nevidela… A asi ani drahší. Domácim ho väčšinou upletie babka a vyzerajú v ňom superštýlovo v akejkoľvek situácii. Už som v nich videla rybárov, programátorov a aj babenky, čo šli na koncert do Harpy. Skvelá vecička. Rôzne regióny majú rôzne vzory. Okrem toho je teplý a čiastočne vodoodolný. Niežeby na tom záležalo, keď budete sedieť v aute. Zatiaľ ešte žiaden nevlastním, ale brúsim si naň zuby. Spomínala som už, že je drahý? Asi sa naučím štrikovať…

Pre pánov
Jedno slovné spojenie: Viking-hipster fusion. Rozmýšľajte nad tým.

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Zuza Má rada zmeny, ktoré ju posúvajú ďalej. Je závislá na čerstvo pomletej káve a užíva si chvíľky, keď môže byť sama s vlastnými myšlienkami. Niekedy je divná a pomaly si na to zvyká. Neznáša smalltalk.