Starostlivosť o dušu

preco som sa rozhodla neist na vysoku_1

„To nejako zvládneš!“

„Vôbec si to nemusíš pripúšťať!“

„Vypusť to z hlavy!“

„Nerieš to!“

Ale čo robiť v situácii, keď sa myšlienky nedajú z hlavy odstrániť len tak ľahko? A nás niečo trápi, priam zožiera, no ostatní okolo nás nevedia nič iné, len neustále dookola opakovať naučené frázy. Práve v tom je problém, že nevedia nič iné. Momenty, ktoré majú na našu psychiku obrovský dopad, sú väčšinou situácie, na ktoré nie sme zvyknutí a nevieme sa s nimi ľahko vyrovnať. Nedejú sa v našom živote pravidelne a ani nás nikto doteraz nenaučil, ako sa s nimi popasovať. Presne tak, ako nás nikto nenaučil vedieť poradiť ľuďom, ktorí by práve v takej situácii od nás veľmi radi počuli nejaké povzbudivé slová.

Medzi to, čo spôsobuje našu duševnú nestálosť a zráža nás neľútostne na kolená, patrí rozchod či odlúčenie s blízkou osobou, smrť milovanej osoby, ťažko liečiteľná choroba, nečakaný potrat či neschopnosť s partnerom splodiť dieťa, no aj neustály pracovný stres a vyťaženie vedúce až k syndrómu vyhorenia. Pravdaže, dochádza aj k prípadom, kedy človek nie je schopný zvládať problémy, ktoré väčšina z nás zvláda ľavou zadnou. No netreba za tým ihneď hľadať zlyhanie jedinca a jeho neschopnosť. Jednoducho sa dostal do takejto šlamastiky po prvýkrát a potrebuje s jej vyriešením pomocť. Našťastie, v situáciách, ktoré väčšina z nás pozná a zažíva často, vieme ľahko podať pomocnú ruku. Ak sa však dostaneme do neznámych vôd, pokec s kamošmi nepomôže, pretože v takejto chvíli môže viacej uškodiť ako pomôcť. Duševné zdravie každého z nás je veľmi dôležité a je s ním spojené aj to druhé, fyzické zdravie, na ktoré sa ročne vyhadzujú neskutočné sumy peňazí. U nás je to ešte stále brané ako tabu, no s rastúcim množstvom psychickej záťaže (čo je v dnešnej dobe veľmi moderné) sa starostlivosť o duševné zdravie stáva čoraz dôležitejšou tématikou.

K návšteve psychológa sa neprizná drvivá väčšina ľudí a ešte väčšia časť ľudí úplne odmieta jeho návštevu. Veď predsa žiadny problém neexistuje a snáď si nemyslíme, že je nejaký blázon či pošahanec. A keď už sa tam silou mocou dostane, vyhlási, že je psychológ zvláštny, cíti sa tam divne a toľké peniaze predsa za každé sedenie kvôli takej hovadine platiť nebude. A je to vyriešené, už len so silným dupotom odísť do vedľajšej izby a s čo najväčšou silou zabuchnúť za sebou dvere, nech si je dotyčný vedomý, že to s tou svojou staros(tlivos)ťou prehnal.

Na každý problém existuje riešenie no čím viac sa hňahňáme v niečom, čo nás neustále trápi a ubíja, no pred druhými hráme formu, tým viac ubližujeme svojim blízkym a hlavne sami sebe. Takže miesto toho by si dotyčný mal pripustiť, že keď už dupe ako slon a trieska dverami ako blázon, že asi nejaký problém má, a keď ho nechce riešiť s nikým, kto ho pozná, bolo by rozumnejšie vyhľadať profesionálnu pomoc, ktorá sa riadi pravidlami mlčanlivosti, takže sa to ani nikto dozvedieť nemusí. Keď nevie, kde začať, môže zbehnúť k „obvoďákovi“ a vypýtať si nejaké odporúčania, vyskúšať, a pokiaľ sa mu daný psychológ nepozdáva, nie je problém vyskúšať iného. Nejaký peniaz to stojí, no ceny sú rôzne a dá sa o nich dopredu informovať, tak ako sa dajú v tejto dobe internetov vyhľadať referencie na rôznych lekárov.

Psychológ je doktor, nestranný pozorovateľ, profesionálny radca v oblastiach, s ktorými si nevieme rady. Ale pozor, psychológ neponúka konkrétne návody, ako a čo máme presne do puntíka spraviť. On nie je žiadny bábkar, ktorý by ťahal za špagátiky. Jeho úlohou je správne nasmerovanými otázkami doviesť človeka k jadru, samotnej podstate problému a pomôcť mu nájsť v sebe to správne riešenie na jeho vyriešenie. Vidieť problém z iného uhla pohľadu, nájsť to, čo tak dlho bolo neviditeľné (a hlavne nepripustiteľné), prísť k uvedomeniu a nakoniec k oslobodeniu sa od problému. Hlavné je si uvedomiť, že je to profesionál, ktorý vás nevysmeje a nebude odsudzovať pre vaše myšlienky, pocity, túžby a činy, pretože vie, že každá pohnútka má svoj konkrétny význam, pôvod a dôvod. Je to osoba, ktorá sa vás ako jedna z mála bude snažiť pochopiť takých, akí naozaj ste.

Ku mne sa nasledujúci pojem dostal len vďaka príprave na tento článok, no musím sa priznať, že ma veľmi zaujal. Psychoterapia. Jedná sa o cieľavedomý a systematický prístup za pomoci rôznych metód, ktorý má pacientovi pomôcť zvládať či úplne odstrániť nežiaduce príznaky vlastného správania a zvládnuť z jeho pohľadu nezvládateľnú situáciu. Znie to veľmi vedecky, no v skutočnosti sa jedná o terapiu, ktorá skúma, ako vplývajú naše zážitky z minulosti na náš aktuálny problém, a pomáha v nás prebudiť pocit zodpovednosti za svoj život, a čo je najdôležitejšie, pocit, že sme schopní daný problém aj sami vyriešiť. Názov jednej z metód znie veľmi komplikovane (ako všetko odborné), no jej podstata je veľmi jednoduchá: katatýmna imaginatívna psychoterapia. Ide o to, že dáte stretko s psychoterapeutom, ktorý na vás vytiahne nejaký motív, napríklad les či lúku. Vy si to máte predstaviť a následne je vašou úlohou popisovať všetko, čo sa vám zobrazuje pred očami – teda všetko, čo vytvára vaša fantázia – tzv. imaginácia. Psychoterapeut je v tomto prípade sprievádzačom v danej imaginácii a po jej skončení vedie s pacientom rozhovor, v ktorom rozoberajú podstatu celého výjavu. Vidíte, pre nás nič komplikované, no pre pacienta hotová Alenka v krajine zázrakov.

Podľa štatistických údajov jednej z našich poisťovní v posledných rokoch narastá počet ľudí s duševnými poruchami či poruchami správania. Sú to najmä ľudia vo veku od 50 – 60 rokov, krátko pred nástupom na dôchodok, s ťažším uplatnením na trhu práce, ktorí sú aj náchylnejší na rôzne ochorenia. No jedná sa aj o mladších ľudí vo veku od 30 – 40 rokov, ktorí sa naháňajú za „love“ (peniazmi, ak by dakto nerozumel, aj keď je to dvojzmysel ;)) s cieľom poskytnúť rodine len to najlepšie, ktorí trávia desiatky hodín nadčasov v práci, kde na nich číha stres za každým rohom. Bohužiaľ, všetci títo ľudia končia na stoličkách psychiatrov s receptom na nejaké fajnové utišujúce lieky. Podľa môjho názoru by sa takýmto stavom dalo zabrániť preventívnym preliečovaním psychiky za pomoci psychológa či psychoterapeuta bez invazívnej „lentilkovej“ metódy. Len to by sa návšteva psychológa mala najprv odtabuizovať, aby sa z nej mohlo stať štandardné vyšetrenie bez výčitiek.

Ak by ste si chceli spraviť psychologický test, stačí zadať do googlu toto čarovné slovíčko a zosype sa na vás kopa kvízov od výmyslu sveta. Väčšina z nich má spoplatnené výsledky (a nielen iba tie, ktoré majú ozajstnú výpovednú hodnotu), no nemusia stáť zrovna za to. Ak vás trápi nejaký vážny problém, nebojte si sadnúť za počítač/tablet/mobil, vyhľadať si nejakého psychológa s dobrým hodnotením vo vašom okolí a vydať sa k nemu „na pokec“. Nikto o tom ani nemusí vedieť. Sám od seba problém nezmizne a týmto činom budete o krôčik bližšie k jeho vyriešeniu.

A kým k nemu zavítate, tak si na zmiernenie stresu, hnevu a frustrácie môžete kliknúť na nasledujúci odkaz, zapojiť slúchadlá, pohodlne si ľahnúť, zhlboka dýchať a započúvať sa do ukľudňujúcej hudby so sprievodným hlasom. Odskúšané na mne aj na mojom manželovi 😉

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Som človek s chuťou žiť a spoznávať všetko, čo život ponúka. Milujem spoločnosť, ale aj chvíľky sama so sebou. Najradšej som v prírode, a medzi moje najobľúbenejšie veci, ktoré kreslím a maľujem a pozorujem patria stromy, kvety a obloha. Najviac ma vie nadopovať energiou, ak dakoho namotivujem k nejakému pozitívnemu činu. Neviem sa nasýtiť dobrodružstva a nových príležitostí. Ale som len snílek, zacyklený v kolobehu moderného konzumného života tráviaci minimálne 8 hodín denne pred počítačom. Ale nikto mi nemôže zakázať...zakázať mi snívať. A seeen sa mi v náááádej meníííí. ;)