Ettin Občasník: veci, o ktorých sa nehovorí a.k.a. sociálne tabu

ettin občasník

Niekedy v puberte som sa rozhodla, že nebudem klamať. Jednak vôbec nemám „poker face“, takže ma každý vie hneď prečítať, a je tiež pravda, že som nemala rada pocit, ktorý som mala pri klamaní, také to zovretie brucha. Hlavný dôvod však bol o niečom úplne inom: som strašne lenivá na to, aby som klamala. Jednoducho sa mi nechce pamätať, čo som komu povedala, a vynakladať na to zbytočnú energiu. Táto moja pohodlnosť mala niekoľko následkov.

Prvým z nich a veľmi kritickým v mojich mladých letách bolo, že mi moji rodičia mohli dôverovať. Nikdy som ich neklamala o tom, kam idem a s kým tam budem. Asi v 17 rokoch bolo u mňa normou zobrať ruksak na plecia, oznámiť, kam idem, a vyraziť na cestu (je dôležité podotknúť, že od malička som bola vedená k samostatnosti, takže keď sa naši začali pokúšať o výchovu, bolo neskoro :) ).

Druhý následok mojej lenivosti v klamaní je, že som skončila ako osoba bez filtra. Znamená to asi toľko, že nemám problém nahlas povedať hocičo, bez ohľadu na to, či sa to patrí, či sa o takých veciach hovorí a či to niekoho zaujíma :). Som takzvaná otvorená kniha, (väčšinou) odpoviem na akúkoľvek otázku. Samozrejme, že nechodím po ulici a nevešiam cudzím ľuďom na nos, čo si myslím o situácii v Game of Thrones. V praxi to proste vyzerá tak, že so svojimi kamarátmi nemám problém prebrať akúkoľvek tému.

Ak by ste sami zvažovali tento veľmi príjemný spôsob života, musím vás varovať, existuje pár (možno) nepríjemných vedľajších účinkov:

V prvom rade sa pripravte na zábavné dni bez filtra. Ako taký deň vyzerá? Keď mám dobrú náladu alebo sa z niečoho alebo na niečo teším, dávam takzvanú Virginiu Woolfovú v praxi. Jednoducho hovorím všetko, čo mi napadne, tak, ako mi to napadne. Výsledkom sú zmätené pohľady ľudí okolo mňa. Zľahka nepríjemný je fakt, že si vždy pripadám neuveriteľne vtipná a smejem sa na vlastných vtipoch (rozumej na sebe), ale bohužiaľ sama, keďže nikto iný nestíha sledovať, o čom vlastne točím a aké referencie do tejto „word vomit“ vlastne hádžem. Ale ak máte zhovievavých kamarátov a je vám jedno, čo si o vás ľudia myslia, bezfiltrový deň je mega super. Tiež sa vyskytuje ojedinele, takže to nie je až také zlé.

Druhým vedľajším účinkom na neklamanie z pohodlnosti, a teda vyjadrovanie svojho názoru na široké spektrum tém (ak sa vás niekto opýta a máte názor, väčšinou odpoviete) je veľa zdvihnutých obočí. S takýmto prístupom narazíte totiž na mnohé veci, o ktorých sa nehovorí a.k.a. sociálne tabu. Za svoje roky „filter bez“ som zažila nejedno zdvihnuté obočie, bola som dokonca párkrát nie zrovna príjemne upozornená, že „o tomto sa nehovorí“. Pritom som sa neprechádzala popred kostol, kde som vešala babkám na nos svoj názor na masturbáciu (to by bolo veľmi znepokojujúce). Väčšinou sa jednalo o rozhovory s mojimi rovesníkmi. Takže sa pripravte aj na tento scenár.

Život bez filtra je veľmi oslobodzujúci, ale sociálne normy sú sviňa. Sociálne tabu alebo to, o čom sa nehovorí, je náš chlieb každodenný. Bez konverzácie a debaty však neexistuje pokrok a aj keď existujú veci, ktoré sú tabu a mali by ním ostať, existujú aj témy, ktoré sa do tohto priečinka dostali neprávom a sú úplne prirodzené.

Téme tabu sa budeme venovať v najbližších dňoch, tak dúfam, že budete čítať s nami.

Vaša sedmoKRÁSKA

Etta Henri

Facebook Comments
Tags from the story
,
Written By

Etta je tvor tvorivý a to na všetky strany. Ak netvorí, oddychuje s knihou v ruke, alebo pozerá South Park. Oh, a je živá Daria. Alebo by chcela byť?