booklist: Jar je tu!

booklist

Kalendárny rok sa síce začína zimným januárom, no taký psychický sa podľa mňa začína jarou :) Lebo jar je metaforou znovuzrodenia, nových začiatkov a šancí, sviežosti a lásky. Nie je nič lepšie, ako začať nový rok detoxom a dobrými knihami.

Mária Blšáková – Anna & Šarlota

Trošku modernej slovenskej tvorby na začiatok sezóny nezaškodí. Mária vo svojej knihe rieši vzťahy medzi matkou a dcérou, priateľstvá aj lásky. Minulosť a prítomnosť, všetko je to jedno, pretože aj láska môže byť dedičná. Takto na jar by sme sa mohli zamyslieť aj my nad svojimi vzťahmi a možno zistíme, že nie je všetko tak, ako si myslíme, a na niektorých ľudí sa musíme pozerať trochu inak. Občas treba začať odznova, sviežo, jarne :)

1

Haruki Murakami – Podivná knihovna

Hoci marec, mesiac knihy, je už takmer na svojom konci, ešte stále ho môžeme osláviť knihou a aká by bola lepšia, ako kniha o knihách? Murakami je známy svojou snovou atmosférou a v tejto „podivnej“ poviedke ju vycibril do dokonalosti. Tak ako jarná únava, kedy nevieme, čo je skutočné a čo je len sen, ktorý snívame vyčerpaní do špiku kostí, aj táto kniha na nás pôsobí svojou ťažobou a neuveriteľnosťou. Po dočítaní som nevedela, čo bolo a čo nie, čo bol sen a čo výplod unavenej mysle.

mukarami

Lee Carroll – Čierna labuť vzlieta

Trošku fantastických tvorov na jar nezaškodí, veď aj príroda sa začína prebúdzať a to je predsa fantastické :) V tejto knihe je tých tvorov neúrekom, niekedy až trošku pritiahnutých za vlasy, ale veď v láske a v literatúre je možné všetko :) Prídu si na svoje milovníčky upírov, ale aj umenia či Williama Shakespeara. Na začiatok vám dám jednu radu: nikdy nevstupujte za hmly do starožitníctva, o ktorom ste nikdy predtým nepočuli.

Black Swan Rising

John Green – Poučka o predvídateľnosti Katherín

John má svojský štýl, podľa mňa dosť svieži a nad vecou. Na sviežu jar som pre vás vybrala letný road trip, lebo prečo nie? Dvaja priatelia, nové dievča, veľa ex-Katherín a jedna poučka, na ktorej hlavný hrdina úmorne pracuje. A to všetko len preto, aby nakoniec zistil, že na lásku žiadne poučky neplatia (toto sa predsa nedá brať ako spoiler, nám, Sedmokráskam, je to predsa nad slnko jasné). Veľmi milý príbeh, ktorý sa ľahko číta a zanechá na duši akýsi dobrý pocit a spokojný úsmev na perách.

Kerstin Gier – Prvá strieborná kniha snov

Ešte jedna young adultka. Lebo jar je svieža ako táto kniha, apríl je vtipný ako táto kniha, máj je zamilovaný ako budeme my do tejto knihy :) Znova nás obklopí snová atmosféra, no nie tak ťaživá ako pri Murakamim, keďže toto je smerované k podstatne mladšiemu čitateľovi. Nemusíte sa však báť, nič hlúpe ani slabomyseľné vás nečaká. Táto rozkošná kniha je plná energie, vtipu, prekvapení a napätia. A romantičky si tiež prídu na svoje. Hlavná hrdinka je veľká sympaťáčka a dobrodružstvá, ktoré prežíva, nie sú vôbec také nevinné, ako sa nám na začiatku zdalo.

Dream A Little Dream

pics: www.giphy.com

Facebook Comments
Tags from the story
Written By

Susinnon je knihomoľka a beznádejná romantička, ktorá žije vo svojom svete zázrakov a potom o tom píše aj na svoj blog, ktorý sa volá (ako inak) Zuzanka v krajine zázrakov.